Wisełka
Lokalizacja i dojazd
Wisełka to wieś nadmorska w województwie zachodniopomorskim, położona pomiędzy Międzywodziem i Międzyzdrojami, na wyspie Wolin i skraju Wolińskiego Parku Narodowego. Dojechanie na miejsce jest niewątpliwie najłatwiejsze przy pomocy samochodu. Alternatywnie, możemy skorzystać z dojazdu autobusami, zarówno z miejsc oddalonych od tej wsi, jak i pobliskich miejscowości. Aktualnie dojazd na miejsce przy pomocy pociągu jest niemożliwy.
Wisełka — krótka historia
Jeżeli mówimy o wsi Wisełka, to rozpoczęła ona swoją historię dopiero po zakończeniu wojny, kiedy zrezygnowano z nazwy Neuendorf, aby ostatecznie pozostać przy Wisełka. Pierwsze wzmianki o osadzie zlokalizowanej w tym miejscu pochodzi z XVI wieku, a przez najbliższe trzy stulecia była to głównie wieś rybacka. Jej letniskowy potencjał odkryto na przełomie XIX i XX wieku, kiedy powstało kilka pensjonatów. Już za czasów PRL, Wisełka zyskiwała coraz to więcej ośrodków wczasowych — aż dzisiaj stanowi ciekawą alternatywę dla popularnych miejscowości nadmorskich.
Najważniejsze atrakcje — Wisełka
- Plaża w Wisełce — lokalna plaża zdecydowanie należy do tych najbardziej urokliwych na całym wybrzeżu. Jest ona piękna piaszczysta i położona pod klifami. Co jednak najlepsze, nie jest ona praktycznie wcale zatłoczona, nawet w szczycie sezonu!
- Jezioro Wisełka — to świetna alternatywa dla tych z was, chcących wypocząć nad jeziorem. Pobliskie Jezioro Wisełka to doskonałe miejsce dla wędkarzy czy miłośników sportów wodnych. Na miejscu znajdziecie też niewielką plażę
- Jezioro Zatorek – to drugie jezioro w Wisełce. Idealne głównie dla wędkarzy, jednak warto też udać się na spacer w jego okolicach!
- Jezioro Czajcze – trzecie jezioro w okolicy. Z uwagi na to, że jezioro to znajduje się w obrębie Wolińskiego Parku Narodowego, obowiązuje tu zakaz wędkowania… jednak warto udać się tu na spacer celem podziwiania pięknych widoków!
- Grodzisko słowiańskie w Wisełce — w Wisełce niegdyś istniał słowiański gród, służący obronie lokalnym mieszkańcom. Dziś oczywiście nie jest on potrzebny, jednak możemy obejrzeć to relikty tych umocnień!
- Latarnia Kikut — skoro mówimy o miejscowości nadmorskiej, to bardzo łatwo domyślić się co tu znajdziemy — latarnię morską. Ta w Wisełce, nazwana Kikut, jest nieco odosobniona, lecz warto ją zobaczyć! Niestety nie jest ona udostępniona do zwiedzania wewnątrz niej!
Najciekawsze atrakcje w okolicy — Wisełka
- Molo w Międzyzdrojach – konstrukcja ta ma blisko 400 metrów długości i stanowi idealne miejsce dla spacery! Pamiętajcie jednak także o tym, że molo te jest punktem startowym dla wielu statków wycieczkowych!
- Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – doskonała atrakcja dla tych z was, którzy kochają szeroko pojętą kinematografię! Znajdziemy tu ponad 100 odcisków dłoni osób powiązanych z teatrem i filmem!
- Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach – czeka tu na nas niezwykle nowoczesna ekspozycja prezentuje przyrodę Wyspy Wolin i samego parku narodowego. Punkt obowiązkowy każdej wyprawy!
- Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach – być może nie wiecie o tym, że w Międzyzdrojach znajdziecie żubry (lecz nie tylko). Żyją tu one w półnaturalnych warunkach, a my podziwiamy ich życie ze specjalnych pomorstów i stanowisk obserwacyjnych.
- Planetarium w Międzyzdrojach – to nietypowy dla nadmorskich miejscowości obiekt. Na miejscu wyświetlane są spektakle wizualne, pokazywane na specjalnej kopule. Koniecznie zobaczcie to na własne oczy!
- Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach – atrakcja wręcz typowa dla nadmorskich miejscowości. Na ekspozycji znajdziemy około stu figur prezentujących sławne postaci z historii, filmów czy show businessu!
- Muzeum Muszli i Minerałów w Międzydrojach – kolejna ciekawa ekspozycja. Znajdziemy tu chociażby kopię największego bursztynu świata czy też jedną z największych muszli na naszej planecie!
- Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach – to naprawę niezwykła atrakcja. Na miejscu czekają na nas liczne modele najciekawszych zabytków z państw leżących nad Bałtykiem… lecz wykonanych w skali 1:25!
- Kawcza Góra w Międzyzdrojach – to świetny punkt widokowy, zlokalizowany we wschodniej części miasta. Widok ze szczytu jest naprawdę piękny!
- Oceanarium w Międzyzdrojach – oceanarium te jest naprawdę spore (blisko 3000 metrów kwadratowych). Znajdziemy tu liczne akwaria z przedstawicielami wodnej fauny i flory!
- Zalew Kamieński – akwen ten jest doskonałym miejsce na spędzenie czasu. Swój raj znajdą tu wędkarze, miłośnicy spędzania czasu na wodzie czy też ci z was, którzy chcą udać się w rejs wycieczkowy!
- Most zwodzony na rzece Dziwnie w Dziwnowie – to jeden z symboli Dziwnowa. Unikalna i skomplikowana konstrukcja tego mosty umożliwia ruch statków po rzece – warto też pamiętać, że w sezonie most ten jest otwierany w każdą parzystą godzinę!
- Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie – znajdziemy tu kolekcję miniatur latarni morskich oraz kolejek. Atrakcja doskonała dla rodzin z dziećmi.
- Muzeum Rybołówstwa w Dziwnowie – to niewielka, lecz bardzo ciekawa placówka muzealna. Jak można się domyślić, na miejscu znajdziemy sprzęty i akcesoria, związane z połowem ryb i codziennym życiem rybaków.
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu – muzeum to gromadzi dawne narzędzia rybackie, modele łodzi, eksponaty związane ze Świnoujściem i nie tylko! Na miejscu znajdziemy też niewielkie oceanarium.
- Falochron w Świnoujściu – warto odwiedzić to miejsce, gdyż jest to najdłuższa tego typu kamienną konstrukcją w całej Europie. Na końcu falochronu znajdziemy Stawa Młyny – jeden z symboli miasta.
- Latarnia morska w Świnoujściu – to najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, mająca aż 68 metrów wysokości. Poza wejściem na jej szczyt, warto też zobaczyć niewielką ekspozycję na temat samego latarnictwa.
- Fortyfikacje w Świnoujściu – Świnoujście zawsze było strategicznym miastem jeżeli chodzi o obronność wybrzeża, stąd też nic dziwnego, że zachowały się tu liczne fortyfikacje! Na uwagę zasługują tu Fort Anioła, Fort Zachodni czy Podziemne miasto.
- Aquapark w Świnoujściu – warto odwiedzić tą atrakcję i to nie tylko w wypadku niepogody! Na miejscu czekają na nas liczne baseny, sauny, zjeżdżalnie i nie tylko!
- Park Wieloryba w Rewalu – dobrze park rozrywki w Rewalu, w którym czekają na nas gigantyczne figury zwierząt morskich. Atrakcja przeznaczona raczej dla dzieci.
- Latarnia morska w Niechorzu – to naprawdę atrakcyjna wizualnie latarnia, pamiętająca jeszcze czasy XIX wieku! Ta położona na klifie budowla jest otwarta dla zwiedzających.
- Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu – oczywiście znajdziemy tu liczne eksponaty związane z rybołówstwem lecz nie tylko! Nie brakuje tu informacji o historii okolic, przyrodzie Bałtyku czy nawet ciekawostek o gminie Rewal!
- Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu – to atrakcja doskonała dla najmłodszych. Znajdziemy tu blisko trzydzieści modeli latarni morskich, odtworzonych w skali 1:10.
- Motylarnia w Niechorzu – znajdziemy ją niedaleko omawianej wcześniej latarni. Wewnątrz niej znajdziemy liczne motyle, latające swobodnie pomiędzy nami!
- Ruiny kościoła w Trzęsaczu – to najbardziej znany zabytek całej miejscowości. Stanowi on pozostałość po kościele, który istniał tu od przełomu XIV i XV wieku aż do przełomu XIX i XX wieku… kiedy runął on do morza.
- Multimedialne Muzeum na Klifie – znajdziemy tu zespół ekspozycji skupiający się na historii Trzęsacza. Poza tym, dowiemy się tu nieco więcej o wspomnianym już kościele!
Sprawdź też: