Jastarnia

Lokalizacja i dojazd

Jastarnia Półwysep HelskiJastarnia to miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położone na Półwyspie Helskim. Jest ono ulokowane pomiędzy Kuźnicą i Juratą. Dojazd do Jastarni jest najwygodniejszy, gdy podróżujemy samochodem — w takim przypadku, z założeniem zwykłego ruchu na ulicach, dojazd z centrum gdańska zajmie nam około 1,5 do 2 godzin. Opcjonalnie, możemy dostać się do Jastarni pociągiem Przewozów Regionalnych. Kursują one stosunkowo regularnie, nie tylko w trakcie sezonu wakacyjnego.

Jastarnia — krótka historia

Jastarnia rozpoczęła swoje istnienie jak większość pobliskich miejscowości — poprzez bycie osadą rybacką. Panował tu spokój i cisza. Dopiero w 1973 roku Jastarnia otrzymała prawa miejskie, a jej rozwój ruszył jak z kopyta. Jastarnia dziś jest wielkim i znanym w skali całego kraju (i nie tylko) ośrodkiem wypoczynkowym. Niech nikogo nie dziwi już to, że rokrocznie turyści odwiedzają tę niewielką miejscowość nadmorską. Nadal jednak jest to miejsce, gdzie pielęgnuje się tradycje kaszubskie!

Sprawdź też:

Jastarnia – atrakcje dla dzieci

Najważniejsze atrakcje w Jastarni

  • jastarnia plaże nad morzem najlepsze miejscowościPlaża w Jastarni — oczywiście najważniejszą atrakcją Jastarni jest lokalna plaża, uznawana za jedną z najpiękniejszych na całym półwyspie. Znajdziemy tu strzeżone kąpieliska z obu stron Jastarni — od strony zatoki oraz Bałtyku. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że znalazło się tu miejsce dla osób podróżujących z psami!
  • Latarnia morska — z uwagi na bliskość wody, nie mogło tu także zabraknąć obecności latarni morskiej. Co ciekawe jest to najniższa latarnia w całej Polsce (zaledwie 17 metrów wysokości). Niestety nie jest ona dostępna do zwiedzania, lecz zdjęcie przy niej może być świetną pamiątką z wizyty w tym mieście!
  • Port w Jastarnii — koniecznie musicie też odwiedzić miejsce, jakim jest port w Jastarni. Na jego terenie znajdziemy nie tylko bazę rybacką, lecz także przystań jachtową i pomost pasażerski. Bezpośrednia okolica portu będzie także interesująca dla wszystkich miłośników sportów wodnych — w szczególności windsurfingu i kitesurfingu!
  • Chata Rybacka — jeżeli chcecie zobaczyć, jak niegdyś żyli lokalni rybacy, to koniecznie wpadnijcie do Chaty Rybackiej. To bezpłatna atrakcja, jednak pozwala naprawdę cofnąć się w czasie!
  • Muzeum pod Strzechą –to prywatna ekspozycja starych sprzętów rybackich lecz nie tylko! Warto też wspomnieć o tym, że w tym samym budynku działa warsztat szkutniczy.
  • Bosmanat portu w Jastarni – być może was to zdziwi, lecz nie jest to typowy bosmanat! Na jego terenie znajdziemy muzeum o tematyce rybackiej, które koniecznie warto odwiedzić.
  • Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej – kompleks ten obejmuje dawne schrony bojowe Ośrodka Oporu Jastarnia. Miejsce to zostało odnowione i udostępnione do zwiedzania.

Jastarnia – najciekawsze atrakcje w okolicy

  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu – zajmujące budynek zabytkowego kościoła muzeum prezentuje głównie eksponaty związane z rybołówstwem nad Zatoką Gdańska. Znajdziemy tu także sprzęt niezbędny w codziennej pracy rybaków i nie tylko!
  • Fokarium w Helu – to zdecydowanie najbardziej popularna atrakcja w całym mieście Hel. Ta placówka badawczo-hodowlana zajmuje się fokami szarymi i dba o nie, tak aby ich populacja na nowo urosła.
  • Dom Morświna w Helu – w Helu można dowiedzieć się więcej nie tylko o fokach, ale i morświnach! Dom Morświna to niewielka placówka edukacyjna, która zaznajomi was z tym zagrożonym gatunkiem zwierzęcia.
  • Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu – główna ekspozycja tego muzeum obejmuje obiekty dawnych stanowisk artyleryjskich, które brały udział w obronie polskiego wybrzeża. Oprócz dział artylerii, znajdziemy tu skansen czy nawet strzelnicę sportową!
  • Latarnia Morska w Helu – ta charakterystyczna czerwona ośmioboczna wieża ma wysokość niemal 40 metrów, co samo w sobie robi wrażenie! Z jej szczytu rozpościera się widok nie tylko na sam Hel, ale też jego okolicę.
  • Międzymorze w Juracie – to lokalny deptak, będący świetnym miejsce na spacer. Co najlepsze, rozpościera się on pomiędzy zatoką, a wodami Bałtyku!
  • Wieża widokowa w Juraciejeżeli pragniecie pięknych widoków, to warto zajrzeć na lokalny punkt widokowy, zlokalizowany na wieży widokowej.
  • Rybitwia Mielizna w Kuźnicy – to niecodzienna atrakcja, gdyż jest to piaszczysty wał ciągnący się od Mierzei Helskiej aż do Rewy. Gdyby nie sztuczne przekopanie niewielkiego odcinka, moglibyśmy przejść z punktu A do punktu B… pieszo!
  • Zabytkowa zabudowa w Kuźnicy – w Kuźnicy nie brak zabytkowej zabudowy, pamiętającej czasu XX a nawet XIX wieku! Na szczególną uwagę zasługuje piękny neogotycki kościół.
  • Sporty wodne w Chałupach – będąc w pobliskich Chałupach, nie sposób nie skorzystać z bliskości wód Zatoki Puckiej i Morza Bałtyckiego. To tutaj znajdziecie najlepsze warunki dla windsurfingu i kitesurfingu.
  • Dom Rybaka we Władysławowie – Dom Rybaka służy jako siedziba lokalnego urzędu miasta, jednak ma on więcej do zaoferowania, niż mogłoby się wydawać! Znajdziemy tu też całoroczny punkt widokowy oraz dwie ekspozycje – Muzeum Iluzji oraz Muzeum Motyli.
  • Hallerówka we Władysławowie – Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy lub po prostu Hallerówka, to drewniana willa, niegdyś należąca do osoby samego generała. Znajdziemy tu pamiątki związane z generałem Hallerem.
  • Port rybacki Władysławowo – port we Władysławowie to idealne miejsce na długie spacery. Warto jednak zobaczyć też mural o historii “Władka”, stworzony na falochronie!
  • Lunapark we Władysławowie – tuż przy Domu Rybaka znajdziemy też lunapark, którego charakterystycznym punktem jest diabelski młyn. Nie oznacza to jednak tego, że to koniec atrakcji dla dzieci i nie tylko!
  • Ocean Park we Władysławowie – to niezwykle ciekawy park rozrywki w którym rolę główną grają ogromne figury zwierząt morskich. Wieloryby, rekiny czy kraby to zaledwie początek tego, co tu znajdziemy!
  • Zabytki w Pucku – centrum Pucka to miejsce warte zobaczenia, gdyż zachowano tu chociażby średniowieczny układ ulic. Na szczególną uwagę zasługuje odnowiony Rynek czy XIX-wieczny neogotycki ratusz.
  • Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku – położone przy puckim rynku muzeum jest obowiązkowym punktem odwiedzenia w Pucku. Zgromadzone tu zbiory skupiają się między innymi na historii miasta i regionu.
  • Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku – jak sama nazwa mówi, muzeum to poświęcone jest tradycji przedwojennego dywizjonu lotnictwa morskiego, którego baza znajdowała się w Pucku. Znajdziemy tu pamiątki związane z czasami świetności tejże bazy!
  • Labirynt w polu kukurydzy w Swarzewieta atrakcja jest doskonała dla rodzin z dziećmi, lecz nie tylko! Ten labirynt wycięty w kukurydzianym polu o powierzchni kilku hektarów naprawdę potrafi sprawić kłopoty!
  • Gwiazda PółnocyJastrzębia Góra może pochwalić się najbardziej na północ wysuniętym krańcem naszego kraju! Punkt ten “upamiętniony” jest przez pamiątkowy obelisk.
  • Latarnia morska na Rozewiuto jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji nie tylko Jastrzębiej Góry, ale i całego wybrzeża. Oprócz samej latarni (która jest udostępniona do zwiedzania), niedaleko niej znajdziemy też niewielkie Muzeum Latarnictwa.
  • Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze – jak łatwo się można domyślić, na miejscu znajdziemy liczne naturalnej wielkości postaci wykonane z wosku. Dokładność wykonania wszystkich z nich robi wrażenie!
  • Park Kulturowy „Osada Łowców Fok” w Rzucewie – miejsce to jest rekonstrukcją prehistorycznej osady, która istniała w Rzucewie od V do II wieku p.n.e. Na miejscu zobaczymy liczne eksponaty związane z codziennym życiem osady.

Plaża – Jastarnia