Hel
Lokalizacja i dojazd
Hel to miasto leżące na samym końcu Półwyspu Helskiego, otoczonego z jednej strony przez Zatokę Pucką a z drugiej przez bezkres Morza Bałtyckiego. Już sama lokalizacja jest często świetnym powodem dla odwiedzenia tego miejsca! Dojazd na miejsce możliwy jest samochodem (po wjeździe na półwysep jedziemy praktycznie cały czas prosto), pociągiem oraz tramwajem wodnym (wypływają one z Gdańska oraz Gdyni).
Hel — historia
Być może zdziwicie się, lecz przeróżne ludy zamieszkiwały terenu obecnego miasta Hel aż 500 lat… przed naszą erą. Z czasem osadnicy zmienili to miejsce w osadę rybacką, a złoty czas Helu nadszedł wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. To wtedy Hel stał się jednym z najpopularniejszych miejsc na całej mierzei i ten rozwój został zatrzymany przez wybuch II wojny światowej. Na szczęście, po jej zakończeniu Hel znów stał się bardzo popularnym miejscem odwiedzin przez Polaków… i nie tylko!
Najważniejsze atrakcje w Helu
- Plaża w Helu – to naturalnie jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji, szczególnie jeżeli mówimy o sezonie wakacyjnym. Z uwagi na unikalne położenie tego miejsca, możemy plażować od strony Zatoki Gdańskiej, jak i samego Morza Bałtyckiego.
- Fokarium Helskie — ciężko wspomnieć o Helu, bez wspomnienia o jego najważniejszej atrakcji, czyli Fokarium. Możemy tu zobaczyć na własne oczy te piękne stworzenia, a szczególnie proces ich karmienia! Taki pokaz zapada w pamięć!
- Dom Morświna – to niewielka placówka muzealno-edukacyjna, która za zadanie postawiła sobie poprawę znajomości informacji o zagrożonych morświnach. Warto tu zajrzeć!
- Latarnia Morska w Helu — lokalna latarnia o wysokości ponad 41 metrów jest drugą latarnią w historii tego miasta. Pierwsza z nich została wysadzona w powietrze wraz z początkiem wojny. Dziś nowa, odbudowana latarnia góruje nad Helem i czeka na waszą wizytę
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego — to muzeum znajdziemy na Bulwarze Nadmorskim i stanowi ono odwołanie do bogatej historii rybołówstwa na całej mierzei. Prezentowane tu wystawy związane są z historią Bałtyku, rybołówstwem w okolicy i problemami z gospodarką morską. Przy okazji, możecie zobaczyć tu skansen tradycyjnych rybackich łodzi!
- Muzeum Obrony Wybrzeża — zostało ono stworzone w zbudowanych przez Niemców obiektach i stanowiskach artyleryjskich. Dziś stanowi świetną gratkę dla miłośników historii i militariów.
- Bateria im. H. Laskowskiego – to kolejna helska atrakcja dla miłośników historii militarnej. Bateria ta była wykorzystywania podczas obrony Półwyspu Helskiego we wrześniu 1939 roku.
- Port w Helu – w trakcie sezonu z portu w Helu kursują przeróżne rejsy. Mowa tu zarówno o tramwajach wodnych, pływających do Trójmiasta, jak i innych rejsach wycieczkowych.
- Cypel i ścieżka nad wydmami – ten ciąg ścieżek jest idealnym miejscem na spacer w towarzystwie wydm. To dopiero relaks!
Sprawdź również:
Hel z dzieckiem – co zobaczyć? Najlepsze atrakcje!
Hel – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Międzymorze w Juracie – to piękny, tradycyjny deptak, obecny w Juracie. Ma on około 600 metrów długości i rozpięty jest pomiędzy dwoma akwenami wodnymi – pobliską zatoką i Bałtykiem.
- Sporty wodne w Juracie – Jurata stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Niezależnie czy lubicie windsurfing czy kitesufring – zabawa będzie doskonała.
- Wieża widokowa w Juracie – Jurata może pochwalić się tez wieżą widokową. Będąc w niej będziemy mieli szansę obejrzenia panoramy okolicy.
- Muzeum pod Strzechą w Jastarni – to prywatna ekspozycja skupiająca się na zgromadzonych starych sprzętach rybackich, ale nie tylko! W tym samym budynku działa też warsztat szkutniczy.
- Chata rybacka w Jastarni – chata ta została zbudowana w większości z części porozbijanych drewnianych statków. Wewnątrz niej znajdziemy małe muzeum o tematyce rybackiej.
- Latarnia morska w Jastarni – to dobrze znany punkt Jastarni. Niestety, wyróżnia się ona spośród innych latarni nadmorskich, gdyż można ją obejrzeć tylko z zewnątrz.
- Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej w Jastarni – atrakcja ta obejmuje schrony bojowe Ośrodka Oporu Jastarnia. Dziś miejsca te są odrestaurowane i czekają na wasżą wizytę!
- Rybitwia Mielizna w Kuźnicy – to niezwykła atrakcja gdyż jest to… piaszczysty wał ciągnący się od Mierzei Helskiej, aż do Rewy. Gdyby nie przekopanie niewielkiego odcinka, moglibyśmy bez zanurzenia się przejść pieszo od Kuźnicy do Rewy!
- Zabytkowa zabudowa w Kuźnicy – w Kuźnicy znajdziemy nieco zabytkowej budowy, pamiętającej nawet XIX wiek. Na szczególną uwagę zasługuje tu neogotycki kościół
- Sporty wodne w Chałupach – Chałupy to przede wszystkim sporty wodne. Bliskość wody Zatoki Puckiej, ale i otwartej toni Bałtyku sprawiają, że stanowią jedno z najlepszych miejsc dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu.
- Dom Rybaka we Władysławowie – Dom Rybaka to nic innego jak siedziba lokalnego urzędu miasta. To jednak zaledwie początek, gdyż całoroczny punkt widokowy na wieży tej budowli oraz ciekawe ekspozycje w postaci Muzeum Iluzji oraz Muzeum Motyli.
- Hallerówka we Władysławowie – niegdyś willa, w której swój czas spędzał generał Józef Haller, dziś jest ona miejscem upamiętnienia tej niezwykle ważnej postaci. Nie brakuje tu pamiątek po wręcz legendarnym generale.
- Port rybacki we Władysławowie – spacery po nabrzeżu portowym we Władysławowie to zawsze dobry pomysł. Można tu również udać w rejs… lub obejrzeć mural poświęcony historii miasta.
- Lunapark we Władysławowie – położony niedaleko Domu Rybaka lunapark jest doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy tu charakterystyczny diabelski młyn, lecz nie tylko!
- Ocean Park we Władysławowie – to niezwykły park rozrywki, którego punktem charakterystycznym są wielkie figury zwierząt morskich. Doskonałe miejsce dla najmłodszych i nie tylko!
- Rynek w Pucku – Puck może pochwalić się naprawdę pięknym rynkiem. Zachowano tu średniowieczny układ ulic, a my samo powinniśmy odwiedzić dziewiętnastowieczny, neogotycki ratusz.
- Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku – zlokalizowane między innymi w dawnym szpitalu i kamienicy w okolicy puckiego rynku, gromadzi w sobie bardzo ciekawe zbiory. Ekspozycja obecna na miejscu obejmuje historię miasta i regionu jeszcze za czasów pradziejów!
- Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku – przed wojną Puck był bazą dywizjonu lotnictwa morskiego, a dziś nadal kultywuje się tą tradycję, właśnie dzięki Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego! Na miejscu znajdziemy liczne pamiątki związane z funkcjonowaniem tej jednostki.
- Labirynt w polu kukurydzy w Swarzewie – w położonym niedaleko wjazdu na Półwysep Helski Swarzewie znajdziemy labirynt w polu kukurydzy. Jak się okazuje, pokonanie go nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać!
Plaża – Hel