Jantar
Lokalizacja i dojazd
Jantar to wieś położona w województwie pomorskim na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, na terenie gminy Stegna. Dojazd na miejsce możliwy jest samochodem, autobusem oraz Żuławską Koleją Dojazdową, gdyż Jantar leży na szlaku tej kolei. Trasa z Trójmiasta do Jantaru to około godzinna trasa. Natomiast jeżeli chodzi o dojazd autobusem, to najłatwiej dokonać tego wsiadając w PKS w Gdańsku.
Jantar — krótka historia
Historia miejscowości Jantar sięga już XIII wieku, kiedy był on osadą rybacką. Już za czasów średniowiecza, Jantar (którego nazwa pochodzi od litewskiego słowa “jantar”, oznaczającego bursztyn) był włączony w Bursztynowy Szlak. Dzięki temu już w dawnych czasach było to często odwiedzane miejsca! Dziś w ramach tradycji wciąż odbywają się tu “bursztynowe żniwa”, jednak Jantar to także doskonałe miejsce na wyjazd nad morze!
Sprawdź także:
Atrakcje dla dzieci nad Bałtykiem-najlepsze nad morzem
Najważniejsze atrakcje — Jantar
- Plaża w Jantarze — jantarska plaża jest doprawdy piękna, lecz także należy do jednej z najszerszych plaż na całym wybrzeżu. Działające tu kąpielisko oferuje doskonały wypoczynek, a w pobliżu znajdziemy też bar wraz z dyskoteką. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że plaża ta potrafi być naprawdę zatłoczona.
- Centrum Rodzinnej Rekreacji — to kolejna doskonała propozycja turystyczna. Na miejscu możemy wziąć udział w aktywnościach takich jak jazda konna, wyścigi gokartami rowerowymi czy odwiedzenie ptaszarni.
- Mini Zoo — w Jantarze możemy również odwiedzić miniaturowe zoo, które stanowi fenomenalny sposób na spędzenia czasu, szczególnie w rodzinnym gronie. Znajdziemy tu między innymi kangury, zebry, alpaki, osły domowe. A to dopiero początek!
- Indiańska wioska — to jedyna tego typu atrakcja, skupiająca się wyłącznie na życiu Indian. Nie tylko dowiemy się tu więcej o samych Indianach, ale też zobaczymy eksponaty związane z szeroko pojętym rękodziełem — od broni do odzieży! Taka okazja może się szybko nie powtórzyć!
Jantar – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Przekop Wisły w Mikoszewie – w Mikoszewie znajdziemy ujście Wisły, a zarazem jest to najszersze miejsce na rzece. Warto tu zajrzeć i… przepłynąć Wisłę promem!
- Bulwar Radiowej Jedynki w Stegnie – atrakcja ta jest niezwykle popularna. Podczas spaceru na nim, znajdziemy ławeczki noszące imiona najlepiej znanych programów Polskiego Radia.
- Prywatne Muzeum Bursztynu Bursztynowa Komnata w Stegnie – na miejscu możecie sprawdzić liczne okazy zebranego bursztynu oraz wyroby z niego wykonane. To świetny pomysł na spędzenie czasu!
- Lunapark w Stegnie – lunapark w Stegnie to atrakcja głównie dla najmłodszych dzieci. Znajdziemy tu karuzele, samochodziki, kolejki i nie tylko!
- Park linowy w Stegnie – jeżeli lubicie aktywny wypoczynek, to ten park linowy oferuje wam wszystko, czego potrzeba! Spacer na wysokościach zawsze daje zastrzyk adrenaliny.
- Muzeum Stutthof w Sztutowie – to najbardziej znane miejsce w Sztutowie. Muzeum to zajmuje w przybliżeniu 20 hektarów dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Zachowano tu chociażby komorę gazową czy budynek komendantury.
- Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – na miejscu znajdziecie eksponaty związane głównie z rybołówstwem. Stare łodzie czy sprzęt wykorzystywany w pracy rybaków powinien was zadowolić!
- Aquapark w Kątach Rybackich – w Hotelu Tristan w Kątach Rybackich znajdziemy aquapark. Znajdziemy tu liczne atrakcje typowe dla takich obiektów.
- Latarnia Morska w Krynicy Morskiej – ta latarnia morska jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Krynicy Morskiej. Z jej szczytu można dojrzeć okolicę z nieznanej perspektywy!
- Aquapark w Krynicy Morskiej – w Hotelu Continental, przygotowano naprawdę piękny aquapark. Znajdziemy tu zjeżdżalnie, sztuczne rzeki czy baseny!
- Park linowy w Krynicy Morskiej – atrakcja doskonała dla miłośników zabawy na wysokości! Ten park linowy jest doskonałą opcją na alternatywne spędzenie czasu nad morzem!
- Ulica Długa i Długi Targ w Gdańsku – to bez wątpienia jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc Gdańska. Znajdziemy tu Ratusz, Dwór Artusa czy Fontannę Neptuna.
- Park w Oliwie – to naprawdę duży park, w którym znajdziemy zabytkowe alejki i nie tylko! Na terenie parky znajdziemy też m.in. palmiarnię czy ogród botaniczny
- Westerplatte – to prawdziwe miejsce-symbol, gdyż to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. Dojazd na miejsce możliwy jest z pomocą własnego transportu i rejsu!
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – gigantyczna ekspozycja tego miejsca pozwala na prześledzenie i poznanie wielu faktów związanych z II wojną światową. To niezwykle nowoczesne muzeum powinno być na liście obowiązkowych punktów do odwiedzenia.
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – niedaleko Muzeum II Wojny Światowej znajdziemy charakterystyczny budynek Europejskiego Centrum Solidarności. Na miejscu dowiemy się więcej o ruchach opozycyjnych w Europie i samym NSZZ “Solidarność”.
- Muzeum Bursztynu w Gdańsku – gdańskie Muzeum Bursztynu to prawdopodobnie najlepsze muzeum o “złocie północy” w Polsce. Znajdziecie tu ekspozycję poświęconą historii bursztynu, jego eksploatacji i obróbki i nie tylko!
- Centrum Hewelianum w Gdańsku – miejsce to jest dedykowane rodzinom z dziećmi. To centrum naukowe sprawi, że eksperymenty staną się niezwykle ciekawe!
- ZOO w Gdańsku Oliwie – to jeden z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Polsce. Na prawie 140 hektarach powierzchnii tego ogrodu znajdziemy ponad 100 zwierząt reprezentujących 190 gatunków!
- Olivia Star – taras widokowy w Gdańsku – w budynku biurowca Olivia Star znajdziemy taras widokowy, cieszący się wielką popularnością. Możemy tu zobaczyć panoramę Gdańska Oliwy, klify w Gdyni Orłowie czy nawet Mierzeję Helską!