Ustronie Morskie

Lokalizacja i dojazd

Ustronie Morskie to piękna wieś letniskowa w województwie zachodniopomorskim, tuż nad Morzem Bałtyckim. Jest ona doskonale zlokalizowana — pomiędzy Kołobrzegiem i Koszalinem. Turyści cenią jej piękne walory i nie ma w tym nic dziwnego, że tak chętnie odwiedzamy tę niewielką miejscowość. Jeżeli chodzi o dojazd, to możliwy jest on przy pomocy własnego samochodu oraz autobusów PKS. Kierując się na miejsce z Trójmiasta, podróż powinna nam zająć od 3,5 do 4 godzin.

Sprawdź też:

Ustronie Morskie i okolice – atrakcje dla dzieci TOP 13

Ustronie Morskie — krótka historia

Śledząc historię Ustroni Morskich, możemy zauważyć, że do XIX wieku była to po prostu wieś rybacka. Dopiero po wybudowaniu tu w 1899 linii kolejowej łączącej Koszalin i Kołobrzeg, ta niepozorna wieś zaczęła się rozwijać i stała się znaną miejscowością wypoczynkową, szczególnie dla mieszkańców pobliskiego Berlina. W wyniku zmian geopolitycznych, aż do 1945 roku Ustronie Morskie pozostawały pod władzą Niemiec. Po II wojnie światowej wieś ta wróciła do Polski i przez kolejne dziesięciolecia coraz to mocniej rozwijała swoją ofertę turystyczną, stając się doskonałą miejscowością wypoczynkową… i nadal nią pozostaje!

ustronie morskie plaże najlepsze nad morzem ranking

Najważniejsze atrakcje — Ustronie Morskie

  • Plaża Ustronie Morskie — lokalna plaża w Ustroniach Morskich jest naprawdę piękna i wyróżnia się spośród innych dzięki pięknemu klifowi. Co więcej, woda tu obecna jest bardzo czysta, co może stanowić świetny sposób na pokochanie Bałtyku na nowo! W okolicy plaży znajdziecie także dwa mola spacerowe.
  • Molo spacerowe w Ustroniu Morskim – być może zdziwicie się, lecz w Ustroniu Morskim znajdziemy aż dwa mola spacerowe, oba o długości ok. 100 metrów. Jedno z nich znajdziemy przy przystani rybackiej, natomiast drugie pomiędzy ulicą Nadbrzeżną w Ustroniach Morskich i ul. Ku Morzu w… Sianożętach!
  • Western Park — miejsce doskonałe dla rodzin z dziećmi. Jest to doskonała opcja na poczucie się zupełnie tak, jak w westernie. Znajdujący się w Ustroniu Morskim park rozrywki oferuje atrakcje takie jak obozowisko Indian z atrakcjami typu strzelanie z łuku, mini zoo, ale też torowisko dla quadów czy place zabaw i nie tylko!
  • Pomerania Fun Park — to największy park rozrywki na całym Pomorzu Zachodnim, mający aż 30 hektarów. Znajdziemy tu kilka stref i atrakcji, takich jak Wioska Wikingów, Drabinki i Ślizgawki czy też ekstremalne zabawy w postaci Wahadło Extreme!
  • Park Linowy Gibon — w Ustroniu Morskim znajdziemy także parki linowe, jak chociażby park linowy Gibon. Znajduje się on tuż obok zejścia na plażę nr 15 i oferuje kilka tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Tutaj każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie!
  • Centrum Sportowo-Rekreacyjne Helios – kompleks ten jest doskonałym sposobem na spędzanie czasu w przypadku niepogody. Na miejscu znajdziemy aquapark, boiska, korty i tor do kręgli.
  • Skansen chleba w Ustroniu Morskim – miejsce to pozwala na zapoznanie się ze sposobem produkcji chleba – niezbędnego artykułu spożywczego w wielu rodzinach. Wbrew pozorom, nie jest to tylko atrakcja dla najmłodszych!
  • Najstarsze dęby w Polsce – warto odwiedzić Ustronie Morskie, aby zobaczyć na własne oczy najstarsze dęby w Polsce. Dąb “Bolesław” ma aż 800 lat, natomiast dąb “Warcisław” – 640 lat.

Ustronie Morskie – najciekawsze atrakcje w okolicy

  • Stare Miasto w Kołobrzegu – wbrew pozorom, Stare Miasto w Kołobrzegu… wcale nie jest takie stare! Po II wojnie światowej władze miasta postanowiły odbudować starówkę, po której pozostały jedynie gruzy; odtworzono tu siatkę dawnych ulic i wzbogacono ją o nowe budynki.
  • Zabytki w Kołobrzegu – jednak nie wszystko w Kołobrzegu jest efektem odbudowy, gdyż może się on pochwalić kilkoma ciekawymi zabytkami. Warto zobaczyć na własne oczy gotycką katedrę, ratusz, Akademię Rycerską czy dwie charakterystyczne baszty.
  • Latarnia Morska w Kołobrzegu – położona w pobliżu ujścia rzeki Parsęta jest bardzo charakterystycznym punktem Kołobrzegu. Zbudowana na bazie dawnego fortu, jest udostępniona do zwiedzania, a wewnątrz niej, możemy również obejrzeć dwie ciekawe ekspozycje.
  • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – miejsce to jest doskonałe dla miłośników historii, ze szczególnym skupieniem na militariach. W zbiorach muzeum znajdziemy przeróżne egzemplarze broni – od mieczy, przez czołgi aż do odrzutowców!
  • Skansen Morski w Kołobrzegu – trzymając się w tematyce wojskowej, w Skansenie Morskim znajdziemy pamiątki związane z wojskowymi jednostkami pływającymi. Znajdziemy tu udostępnione do zwiedzania dwie kompletnie jednostki, lecz to nie wszystko!
  • Pałac Braunschweigów w Kołobrzegu – na miejscu czeka na nas ekspozycja poświęcona historii miasta. Wśród zbiorów muzealnych znajdziemy dzieła sztuki, dawne przedmioty codziennego użytku czy zabytki archeologiczne.
  • Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu – muzeum to jest zlokalizowane w kołobrzeskim ratuszu. Placówka ta przedstawia Kołobrzeg jako małą ojczyznę dla wielu jego mieszkańców.
  • Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu – nie trudno domyślić się, co jest głównym punktem tego muzeum. Znajdziemy tu wykonane z wosku figur znanych postaci.
  • Park linowy w Kołobrzegu – doskonała opcja dla miłośników adrenaliny. Dostępny tu zestaw atrakcji zapewni wam sprawdzian zwinności, siły i równowagi.
  • Latarnia morska w Gąskach – to niezwykle ciekawy obiekt, gdyż należy on do jednych z najwyższych na Pomorzu (ponad 50 metrów wysokości). W sezonie jest ona udostępniona do zwiedzania.
  • Stara zabudowa w Chłopach –  niewielkie Chłopy mogą pochwalić się kilkoma ciekawymi obiektami ze starem zabudowy letniskowej z przełomu XIX i XX wieku! Warto zobaczyć to na własne oczy!
  • Góra Chełmska w Koszalinie – to bardzo popularne miejsce w Koszalinie, mogące pochwalić się aż dwoma atrakcjami. Możemy tu obejrzeć Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej oraz wejść na wieżę widokową, umożliwiającej zobaczenie Koszalina (i nie tylko) z całkowicie innej perspektywy!
  • Zabytki Koszalina – mimo tego, że Koszalin raczej nie kojarzy się nam z licznymi zabytkami, nadal można zobaczyć tu kilka ciekawych obiektów z przeszłości. Na szczególną uwagę zasługują Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP i Domek Kata z XV wieku
  • Rynek w Koszalinie – rynek ten jest doskonałym punktem na zwiedzanie Koszalina. Na szczególną uwagę zasługuje tu podłużna fontanna, z której na pewno zadowoleni będą najmłodsi!
  • Muzeum w Koszalinie – to świetne muzeum regionalne, skupiające się w szczególności na historii miasta i jego bezpośrednich okolic. Wśród zbiorów znalazły się eksponaty, takie jak dawne wyposażenie wnętrz i nie tylko!
  • Wioska Indiańska w Koszalinie – jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o kulturze i zwyczajach rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, ciężko o lepsze miejsce na ten krok! Przy okazji, możecie zobaczyć tu… prawdziwe bizony!
  • Aquapark w Koszalinie – ten park wodny położony jest u podnóży Góry Chełmskiej. Znajdziemy tu liczne atrakcje znane z tego typu kompleksów, takie jak baseny (zarówno wewnętrzne, jak zewnętrzne), łaźnie, sauny, grotę solną czy nawet siłownię.
  • Papugarnia w Koszalinie – obcowanie z egzotycznymi i kolorowymi ptakami jest niemałą atrakcją! Miejsce doskonałe dla dzieci oraz dorosłych.
  • Pomniki w Mielnie – pomniki obecne w Mielnie, są doskonałymi punktami na pamiątkowe zdjęcie! W tym mieście znajdziemy pomnik morsa (przy promenadzie), pomnik jelenia (niedaleko Urzędu Miasta) czy pomnik lotników, upamiętniający katastrofę z 1987 roku.
  • Wesołe miasteczko w Mielnie – doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy to klasyczne karuzele czy samochodziki dostosowane do młodszych miłośników zabawy… ale też bardziej ekstremalne opcje w postaci katapulty!
  • Park Linowy „Tukan” w Mielnie – świetna atrakcja dla tych z was, którzy pragną wypoczywać aktywnie. Na miejscu czeka na was kilka tras o zróżnicowanym poziomie trudności, dzięki czemu każdy członek rodziny będzie się tu świetnie bawić!
  • Szlaki piesze i rowerowe w okolicy Mielna – przez Mielno przechodzi bardzo duża ilość szlaków pieszych czy rowerowych. Wyprawa ta może doprowadzić was do Łaz, Gąsek czy Sarbinowa!
  • Jezioro Jamno – to typowe nadbałtyckie jezioro przybrzeżne, powstałe przez “odcięcie” dawnej zatoki od morza przez mierzeję. Obecnie funkcjonuje tu wypożyczalnia sprzętu wodnego, a samo jezioro jest doskonałe do wędkowania!

Plaża – Ustronie Morskie