Chłopy

Lokalizacja i dojazd

Chłopy to nadmorska wieś letniskowa położona w województwie zachodniopomorskim, na terenie gminy Mielno. Zarazem leży ona na Wybrzeżu Słowińskim. Dojazd na miejsce najłatwiejszy jest przy pomocy samochodu, lecz pewną alternatywą może być skorzystanie z połączeń autobusowych — jednak w tym momencie niezbędne będzie wpierw dostanie się do pobliskiego Koszalina. Aktualnie dojazd do Chłopów przy pomocy kolei jest niemożliwy.

Chłopy — krótka historia

Na terenie tego, co znamy jako Chłopy, już w XIII wieku istniała osada o nazwie Borowo, po której obecnie istniejąca wieś odziedziczyła tradycyjny układ wioski rybackiej. Z czasem odkryto tu także złoże wód solankowych, dzięki czemu turystyka w tej niewielkiej miejscowości zaczęła się zmieniać w ciekawe miejsce do spędzenia czasu nad morzem. Dziś cała wieś Chłopy została wpisana do rejestru zabytków i nie trudno zauważyć to, jak bardzo stawia ona na rozwój w kierunku turystyki!

Najważniejsze atrakcje — Chłopy

 • Chłopy-najmniejsze miejscowości nad morzem Ranking plażPlaża w Chłopach — będąc w Chłopach, koniecznie musicie zajrzeć na ich czystą i szeroką plażą, doskonałą do kąpieli — niezależnie czy mówimy o kąpielach słonecznych, czy też tych w morzu. Lokalna plaża otoczona jest przez sosnowy las, co szczególnie dobrze wpłynie na jakość waszego wypoczynku!
 • Przystań rybacka — w Chłopach, tuż przy plaży znajdziecie też przystań rybacką, na które nie brakuje tylko pięknych kolorowych kutrów, ale również smażalni ryb! To tutaj będziecie mogli zjeść świeżą, ledwo wyjęta z morza rybę!
 • Molo w Chłopach — w Chłopach znajdziemy również molo, stanowiące doskonałe miejsce do spacerowania i podziwiania lokalnych widoków. Sama konstrukcja mola ma aż 90 metrów długości, co jest samo w sobie imponujące.
 • Ślady historii w Chłopach — jak już wcześniej wspomnieliśmy, Chłopy zostały wpisane do rejestru zabytków dzięki swojej tradycyjnej zabudowie i chałupach. Warto przejść się po wszystkich ulicach tego miejsca i prześledzić przygotowaną tu ścieżkę historyczną.

Najważniejsze atrakcje w okolicy — Chłopy

 • Promenada widokowo-spacerowa w Sarbinowie – świetne miejsce na spacery w Sarbinowie. Przy okazji, podczas tego spaceru warto zajrzeć do pobliskich knajp i lokali, gdzie zjedzie posiłek z widokiem na morze!
 • Kościół w Sarbinowie – ta budowla sakralna położona jest tuż przy plazy. Warto tu zajrzeć – szczególnie, że miejsce to pamięta czasy XIX wieku, kiedy turystyka nadmorska była zaledwie w powijakach!
 • Chata drewniana w Sarbinowie  – kolejny obiekt z XIX wieku. To jednak atrakcja głównie dla tych z was, których interesuje oglądanie zabytków.
 • Aleja lipowa w Mielenku –to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych punktów tej miejscowości. Aleja ta ciągnie się po obu stronach drogi w kierunku Mielna i stanowi dobre miejsce do spacerów.
 • Stara zabudowa letniskowa w Mielnie – w kilku miejscach Mielna znajdziemy pozostałości starej zabudowy letniskowej. Zobaczymy tu głównie przedwojenne wille i pensjonaty.
 • Jezioro Jamno – to doskonały przykład nadbałtyckiego jeziora przybrzeżnego. Miejsce to jest doskonałą alternatywą dla plażowania, lecz pamiętajcie też, że możecie tu wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych, udać się w rejs czy… spędzić czas wędkując!
 • Pomniki w Mielnie – w Mielnie nie brakuje pomników, które mogą być świetnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie. Pomnik morsa (tuż przy promenadzie), pomnik jelenia zlokalizowany przy Urzędzie Miasta, czy też pomnik lotników są obowiązkowymi punktami odwiedzin w Mielnie!
 • Park Linowy „Tukan” w Mielnie – to atrakcja dla tych z was, szukających aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu kilka tras o zróżnicowanym poziomie trudności.
 • Wesołe miasteczko w Mielnie – wbrew pozorom, nie jest to atrakcja tylko dla najmłodszych! Oczywiście znajdziemy tu nieco spokojniejsze karuzele czy samochodziki, jednak swoje miejsce mają tu także atrakcje ekstremalne, pokroju katapulty!
 • Latarnia morska w Gąskach – w niewielkich Gąskach znajdziemy jedną z największych latarni morskich na całym pomorzy. Ma ona ponad 50 metrów wysokości i w sezonie jest udostępniana do zwiedzania.
 • Western Park w Ustroniu Morskim – w Ustroniu Morskim możemy odwiedzić… miasteczko niczym nie różniące się od Dzikiego zachodu! Na miejscu dowiemy się więcej nie tylko o kowbojach, ale też o kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i nie tylko!
 • Zabytki w Kołobrzegu – mimo tego, że w Kołobrzegu spora część miasta jest “rekonstrukcją” w wyniku zniszczeń w czasach II wojny światowej, nadal można tu zobaczyć sporą ilość zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje gotycka katedra, budynek Akademii  Rycerskiej czy Ratusz.
 • Latarnia Morska w Kołobrzegu – ta niezwykle charakterystyczna latarnia zlokalizowana jest niedaleko ujścia Parsęty. Jest ona udostępniona dla zwiedzających, a przy tym wewnątrz niej znajdziemy dwie ciekawe ekspozycje, koniecznie warte odwiedzenia!
 • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – muzeum to jest idealne dla miłośników militariów i oręża. Na ekspozycji znajdziemy broń ze wszelkich epok – od średniowiecza aż do czasów zaawansowanych. Niemałą gratką może być też obecna tu kolekcja mundurów  oraz panoramiczny obraz zdobycia Kołobrzegu w czasach II Wojny Światowej.
 • Skansen Morski w Kołobrzegu – miejsce to gromadzi pamiątki związane z przeróżnymi wojskowymi jednostkami pływającymi. Na miejscu znajdziemy między innymi dwie kompletne jednostki (udostępnione do zwiedzania czy część wyposażenia ORP “Burza”.
 • Pałac Braunschweigów w Kołobrzegu – to niezwykle ciekawe muzeum. Ekspozycja na miejscu poświęcona jest historii miasta, stąd też znajdziemy tu liczne przedmioty z dawnego wyposażenia wnętrz, zabytki archeologiczne czy liczne dzieła sztuki.
 • Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu – nie trudno zgadnąć, jaka jest główna atrakcja tego miejsca. Znajdziemy tu liczne modele znanych postaci wykonane z wosku w skali 1:1.
 • Aquapark w Kołobrzegu – warto zabezpieczyć się na moment, w którym pogoda nie dopisze i uniemożliwi plażowanie. Na miejscu czekają na was liczne atrakcje, typowe dla takich miejsc.

Sprawdź też:

Mielno – atrakcje dla dzieci

Plaża — Chłopy