Słajszewo
Lokalizacja i dojazd
Słajszewo, czy też jak było ono znane pod niemiecką nazwą Schlaischow, to wieś położona w województwie pomorskim, na terenie gminy Choczewo. Jednocześnie, znajduje się ona na terenie Pobrzeża Kaszubskiego nad brzegiem rzeki Chełst. Dojazd na miejsce najłatwiejszy jest przy pomocy samochodu, jednak alternatywnie możemy zdecydować się na wybranie autobusów PKS Gdynia, jadących właśnie z Gdyni przez np. Wejherowo. Dojazd koleją na miejsce jest niemożliwy, gdyż w Słajszewie nie znajdziemy dworca kolejowego.
Słajszewo — krótka historia
Pierwsza wzmianka o tej niewielkiej miejscowości to czasy wzniesienia tu młyna w XV wieku. Przez następne lata majątek tej wsi był stopniowo sprzedawany i dziedziczony przez pruskie rody. W 1929 roku zamieszkało tu kilkunastu gospodarzy, zajmujących się rolnictwem. Dziś dzięki agroturystyce, jest ono ciekawych punktem na Pomorzu, który warto odwiedzić!
Najważniejsze atrakcje — Słajszewo
- Plaża w Słajszewie — plaża w Słajszewie to naturalnie największa atrakcja tej starej wsi szlacheckiej. Jest ona bardzo czysta i co najważniejsze dla tych, poszukujących spokoju — naprawdę niezatłoczona. Dzięki temu macie pewność, że będąc tu, spotkacie tylko ciszę wzbogaconą szumem fal!
- Aktywny wypoczynek w Słajszewie — spokój tej miejscowości stwarza idealne warunki do aktywnego wypoczynku. Mowa tutaj o skorzystaniu z tras rowerowych pieszych czy też jazdy na koniu — oczywiście jeżeli cenicie sobie taką formę rozrywki!
Najważniejsze atrakcje w okolicy — Słajszewo
- Latarnia morska Stilo – to jedna z najciekawszych latarni morskich na całym polskim wybrzeżu, gdyż jest to konstrukcja w pełni metalowa! Ta nieco dalej położona od brzegu latarnia jest udostępniona do zwiedzania.
- Jezioro Kopalińskie – położone niedaleko Kopalina jezioro to bardzo ciekawe miejsce! W sezonie letnim możemy tu skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego oraz pola namiotowego a także powędkować na miejscu przez cały rok!
- Ruchome Wydmy w Łebie – to niewątpliwie największa atrakcja całej Łeby, dzięki której przyciąga ona tak wielu turystów. Znajdują się one na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, przez co warto pamiętać o tym, że wejście na jego teren jest płatne!
- Muzeum Motyli w Łebie – to pewnego rodzaju druga część ekspozycji, której pierwsza część znajduje się we Władysławowie. Na ekspozycji tego miejsca znajdziemy aż kilka tysięcy spreparowanych owadów!
- Muzeum Bursztynu w Łebie – bursztyn od wielu lat jest związany z Łebą i jej historią. W muzeum tym znajdziemy sporo informacji na temat powstawania bursztynu, jego historii czy wyrobów z niego wykonanych!
- Discovery Park w Łebie – doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy tu wystawę Łebskie Klocki (poświęconą w pełni interaktywnym eksponatom wykonanym z klocków LEGO) oraz inne ciekawe atrakcje pokroju spływu łodziami indiańskimi czy tor ze sztucznymi konikami!
- Power Park w Łebie – świetne miejsce dla miłośników zastrzyku adrenaliny! Na miejscu znajdziemy pole do gry w paintball, park linowy, strzelnicę i nie tylko!
- Park Dinozaurów w Łebie – kolejna doskonała atrakcja dla najmłodszych. Na terenie parku znajdziemy figury dinozaurów, skamieniałości i wiele innych mniejszych atrakcji, jak chociażby mini zoo!
- Filia Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Rąbce – warto pamiętać o tym że w znajdującej się pod Łebą Rąbce znajdziemy to bardzo ciekawe muzeum! Ekspozycja na miejscu opowiada głównie o powstawaniu wydm.
- Rezerwat Białogóra – rezerwat ten ma chronić nadmorski bór bażynowy i pobliskie tereny bagienne. Świetna opcja dla miłośników długich spacerów.
- Sea Park Sarbsk – to naprawdę wielki park rozrywki, przeznaczony dla rodzin z dziećmi. W jego ofercie znajdziemy między innymi: fokarium, oceanaria, park figur zwierząt morskich… a to zaledwie początek. Wizyta obowiązkowa.
- Jezioro Sarbsko – jeżeli kochacie windsurfing, to koniecznie odwiedźcie to jezioro. Warunki tu są naprawdę doskonałe, niemalże jak na pełnym morzu!
- Kaszubskie Oko w Gniewinie – bez wątpienia to najbardziej znana atrakcja turystyczna Gniewina. Na miejscu czekają na nas wieża widokowa o wysokości 44 metrów, pole do minigolfa, makiety dinozaurów czy park linowy.
- Skansen w Nadolu – to swego rodzaju miniaturowe muzeum. Zobaczymy tu głównie zabudowania i sprzęty wykorzystywane w dawnych gospodarstwach.
- Jezioro Żarnowieckie – jezioro to gwarantuje ogrom atrakcji, gdyż znajdziemy tu plażę, przystań i molo. Świetna opcja dla tych z was, pragnących odpocząć od zgiełku nadbałtyckich plaż.
- Muzeum w Lęborku – miejsce to gromadzi liczne eksponaty związane z historią miasta. Znajdziemy tu chociażby stare meble czy militaria!
- Muzeum w Krokowej – świetne muzeum lokalne. Znajdziemy tu zbiory związane z historią Krokowej i jej okolic.
Sprawdź także:
POMORSKIE: co warto zwiedzić z dziećmi? Poznajcie najciekawsze rodzinne atrakcje!
Plaża – Słajszewo