Osetnik – Stilo

Lokalizacja i dojazd

Osetnik, nazywany potocznie Stilo, to kolonia wsi Sasina położona w województwie pomorskim, na obrębie gminy Choczewo. Leży ona na Wybrzeżu Słowińskim, tuż nad rzeką Chełst. Jest to jedna z najcichszych miejscowości na całym wybrzeżu. Dojazd do Osetnika nienależny do najprostszych, gdyż oprócz własnego samochodu, pozostają nam tylko autobusy, które dojeżdżają do pobliskiego Sasina przy pomocy linii prowadzącej z Władysławowa. Bezpośredni dojazd przy pomocy kolei jest niemożliwy.

Stilo/Osetnik — krótka historia

Początki osady zlokalizowanej wokół latarni morskiej, mogącej być traktowanej jako Osetnik datujemy na koniec XVIII wieku. Do 1945 roku była ona znana pod niemiecką nazwą Stilo-Kathen. Nazwa Osetnik została wprowadzona i obowiązuje urzędowo od 1948 roku. Dziś Osetnik jest jednym z najsłabiej zagospodarowanych obszarów na wybrzeżu i dzięki temu stanowi ostatni “bastion” prawdziwego spokoju nad morzem.

Najważniejsze atrakcje — Osetnik

  • latarnia morska Stilo Osetnik plaże nad Bałtykiem najlepsze miejscaPlaża w Osetniku — jest to główna atrakcja Osetnika. Plaża ta jest często nazwana ostatnią dziką plaża Bałtyku, gdyż nie dość, że nie znajdziemy tu typowej infrastruktury turystycznej, to często też zazwyczaj… świeci ona pustkami! Sama plaża jest szeroka i piaszczysta, jednak jest ona oddzielona o około 4 kilometry od najbliższych zabudowań.
  • Latarnia morska Stilo — latarnia morska o wysokości nieco ponad 33 metrów to absolutnie kluczowy punkt Osetnika, będąca jednocześnie jedną z najciekawszych tego typu konstrukcji nad Bałtykiem. Jest ona wzniesiona o około kilometr od morza i co ciekawe — jest ona w pełni metalowa. Jest ona udostępniona do zwiedzania, dzięki czemu możecie zobaczyć co dzieje się w bezpośredniej okolicy!
  • Pobliskie miejscowości — sami widzicie, że w samym Osetniku nie dzieje się zbyt dużo. Stąd też, jeżeli poczujecie potrzebę tego, aby zobaczyć nieco więcej, to koniecznie odwiedźcie pobliskie miejscowości, szczególnie jeśli macie samochód. Dla przykładu, w Łebie znajdziecie park dinozaurów, w Kopalinie naprawdę unikalne jezioro, a w Lubiatowie piękny pałac… a to oczywiście nie wszystko!

Osetnik – atrakcje w okolicy

  • SeaPark Sarbsk – to naprawdę duży park rozrywki, przeznaczony dla najmłodszych. W parku można zobaczyć nie tylko zwierzęta takie jak foki, ale też symulację życia w prehistorycznych oceanach! Poza tym, znajdziemy tu Muzeum Marynistyczne, Park Makiet Zwierząt Morskich, Park Miniatur Latarni Morskich oraz liczne tematyczne place zabaw.
  • Muzeum Motyli w Łebie – to atrakcja skupiająca się na niezwykle kolorowych owadach. Znajdziemy tu wielką kolekcję motyli z całego świata – koniecznie zobaczcie to na własne oczy!
  • Muzeum Bursztynu w Łebie –ekspozycja obecna na miejscu poświęcona jest – jak nietrudno się domyślić – bursztynowi. Dowiemy się tu jak narodził się bursztyn, jak wyglądają inkluzje, czy też jak prezentowały i prezentują się przeróżne wyroby bursztynników.
  • Park dinozaurów Łeba Park – na miejscu znajdziemy wiele atrakcji, takich jak naturalnej wielkości repliki dinozaurów i nie tylko! Nie brakuje tu kina, placów zabaw oraz innych atrakcji, gwarantujących świetną zabawę.
  • Park Labiryntów w Łebie – miejsce to jest doskonałe dla miłośników umysłowej gimnastyki. Park ten to jeden wielki labirynt z żywopłotu, który wymaga od was znalezienie wyjścia! Jak się okazuje wcale nie jest to takie proste, gdyż wysokość ścian uniemożliwia podejrzenie czegokolwiek!
  • Power Park w Łebie – miejsce to oferuje porządny zastrzyk adrenaliny. Znajdziemy tu paintball, park linowy czy tor wyścigowy i nie tylko.
  • Jezioro Kopalińskie – położone na terenie pobliskiego Kopalina jezioro jest naprawdę cudownym miejscem na wypoczynek. Otoczone z trzech stron przez las jezioro gwarantuje chwilę ciszy i spokoju.

Sprawdź także:

POMORSKIE: co warto zwiedzić z dziećmi? Poznajcie najciekawsze rodzinne atrakcje!

Plaża – Osetnik