Pobierowo
Lokalizacja i dojazd
Pobierowo to niewielka nadmorska miejscowość nadmorska, położona w województwie zachodniopomorskim, a dokładniej — w gminie Rewal. Stanowi ona zarazem jej najbardziej wysuniętą na zachód część. Dojazd do Pobierowa możliwy jest przy pomocy samochodu i autobusu — w przypadku mamy do wyboru linie KSK Bus i autobusy PKS Gryfice. Nie zalecamy dojazdu do Pobierowa przy pomocy pociągu, gdyż najbliższa stacja kolejowa z całorocznym ruchem leży dopiero w Kamieniu Pomorskim (ok 17 kilometrów z Pobierowa), a najbliższa stacja z całorocznym ruchem pociągów pospiesznych — w Kołobrzegu, leżącym ok 50 kilometrów od omawianej miejscowości.
Pobierowo — krótka historia
Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, Pobierowo może pochwalić się bardzo długą historią. Nie wierzycie? Otóż pierwsza wzmianka o tej miejscowości miała miejsce w XIV wieku! Punktem zwrotnym w historii tego miejsca jest rok 1820, w którym majątek rodziny von Kleistów został oddzielony od własności chłopów i tak powstały Małe i Duże Pobierowo. W XX wieku zauważono letniskowy potencjał tego miejsca i dzięki temu zaczęły się tu pojawiać domki letniskowe, a Pobierowo stało się nadmorskim rajem!
Najważniejsze atrakcje — Pobierowo
- Plaża w Pobierowie — będąc w Pobierowie, nie sposób nie rozpocząć od odwiedzenia plaży. Jest ona piękna, czysta i strzeżona, co tylko zwiększa bezpieczeństwo przebywania na niej. Strzeżona część kąpieliska ma około 400 metrów. Warto także wspomnieć o tym, że rokrocznie na plaży odbywa się impreza “Akademia Słońca”!
- Oko Iluzji — Pobierowo jest także domem dla niezwykle ciekawej atrakcji, przeznaczonej zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Mowa tu o kompleksie rozrywkowym Oko Iluzji, który poświęcony jest, jak można się domyślić — przeróżnym zjawiskom związanym z iluzją. Mamy pewność, że nie raz wasz mózg oszaleje?
- Domek do góry nogami — trzymając się tematyki zjawisk iluzji, nie sposób nie wymienić także domku do góry nogami, który w Pobierowie znajdziemy przy jednej z głównych ulic. Wchodząc do środka, możemy pewność, że nasze zmysły oszaleją. Podłoga z sufitem zamienią się miejscami, a nasza równowaga zostanie zaburzona!
- Papugarnia Pobierowo — warto także, abyście odwiedzili papugarnię, gdzie będziecie mogli obejrzeć te piękne ptaki, niewystępujące w naszym klimacie. Tutaj są one na wyciągnięcie ręki!
- Mini Oceanarium — przy głównej ulicy Pobierowa znajdziemy także mini oceanarium, które pozwala wam “zajrzeć” w głąb tego, co skrywa się w wodach całego świata. Przeróżne ryby, czy też inne stworzenia pokroju rekinów, muren czy nie tylko! Koniecznie musicie zobaczyć to na własne oczy.
- Zegar kwiatowy w Pobierowie – to niezwykle ciekawe miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Pobierowa. Ten piękny zegar kwiatowy robi niemałe wrażenie!
- Ruiny rezydencji Ewy Braun – atrakcja ta budzi niemałe kontrowersje i to nie tylko ze względu na to kim była Ewa Braun. Jedni uważają, że żona Adolfa Hitlera wcale tu nie przebywała, podczas gdy inna grupa traktuje to miejsce jako ciekawą atrakcję historyczną – oczywiście niezależnie od tego, co myślicie o tym miejscu – możecie je obejrzeć!
- Grób nieznanego żołnierza – w Pobierowie znajdziemy też mogiłę, nazywaną Grobem nieznanego żołnierza. Pochodzi ona z 1944 roku i stanowi pewnego rodzaju wspomnienie czasów II wojny światowej.
- Lasy w okolicy Pobierowa – lasy otaczają Pobierowo z każdej strony, co stwarza idealne warunki do aktywnego spędzania czasu. Swój raj znajdą tu miłośnicy spacerów oraz… grzybobrania!
Pobierowo – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Park Przyjaciół Pustkowa w Pustkowie – miejsce to jest głównym turystycznym punktem całego Pustkowa. Wewnątrz tego miejsca znajdziemy drewniany statek EXPO, oraz Bałtycki Krzyż Nadziei, będący repliką krzyża ustawionego na szczycie Giewontu!
- Ruiny kościoła w Trzęsaczu – to bez wątpienia najbardziej znany zabytek miejscowości. Kościół ten wpierw został zbudowany w głębi lądu, jednak z czasem na efekt działania sił natury runął on do morza. Do dziś zachowała się jedna niepełna ściana tej budowli sakralnej.
- Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu – na miejscu czeka na nas ekspozycja poświęcona historii Trzęsacza. Oczywiście dowiemy się tez tutaj znacznie więcej o historii wspomnianego wcześniej kościoła.
- Mini Golf w Trzęsaczu – miejsce doskonałe dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Zasady miniaturowej wersji golfa są proste – należy wbić piłeczkę do każdego dołka w jak najmniejszej ilości uderzeń!
- Park Wieloryba w Rewalu – ten niespotykany park rozrywki to jedna z najciekawszych atrakcji Rewala. Znajdziemy tu sporych rozmiarów figury zwierząt morskich i nie tylko!
- Aleja Zakochanych w Rewalu – ta atrakcja jest doskonała dla par… lecz nie tylko! Aleja Zakochanych to alejka z ławeczkami na których znajdziemy rzeźby sławnych par!
- Latarnia morska w Niechorzu – wielu turystów uznaje latarnię morską w Niechorzu za jedną z najpiękniejszych na całym wybrzeżu. Budynek ten ma aż 45 metrów wysokości i położony jest na wysokim klifie.
- Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu – to kolejna dobrze znana atrakcja tego miasta. Znajdziemy tu blisko trzydzieści modeli latarni morskich… lecz odtworzonych są w skali 1:10. Dzięki temu zobaczycie wszystkie latarnie polskiego wybrzeża za jednym zamachem, lecz w miniaturowej skali!
- Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu – Niechorze nierozerwalnie powiązane jest z rybołówstwem, stąd też nic dziwnego, że znajdziemy tu takie muzeum. Ekspozycja na miejscu pokazuje nam eksponaty związane z historią i tradycją łowienia ryb w okolicy i nie tylko!
- Motylarnia w Niechorzu – miejsce to znajdziemy niedaleko wcześniej wspomnianej latarni morskiej. Wewnątrz niego znajdziemy swobodnie latające motyle, które być może zechcą usiąść na nas!
- Latarnia w Dziwnówku – w Dziwnówku warto zobaczyć jeden z symboli miejscowości – latarnię zbudowaną w ramach Turnieju Miast. Zlokalizowana w centrum miejscowości latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania, gdyż służy ona jako miejsce sklepu pamiątkami.
- Zalew Kamieński – akwen ten jest doskonały dla miłośników aktywnego wypoczynku. Możemy tu wypożyczyć sprzęt wodny oraz wędkować, szczególnie że znajdziemy tu liczne gatunki ryb!
- Jezioro Wisełka – to świetna alternatywa dla plażowania nad morzem. Jezioro to, oprócz okazji do uprawiania sportów wodnych czy wędkowania… oferuje też urokliwą plażę!
- Jezioro Zatorek – również położone niedaleko Wisełki, stanowi głównie raj dla wędkarzy. Warto jednak przespacerować się wzdłuż jego brzegu!
- Latarnia Kikut w Wisełce – to jedna z najbardziej odosobnionych latarni na polskim wybrzeżu Bałtyku, mająca około 18 metrów wysokości. Niestety nie jest ona udostępniona do zwiedzania i możemy obejrzeć ją tylko z zewnątrz.
- Falochron w Świnoujściu – wspominamy o tym miejscu jest najdłuższą tego typu kamienną konstrukcją w Europie. Zachodni falochron zakończony jest charakterystycznym “wiatrakiem” – to jeden z symboli miasta, a mianowicie Stawa Młyny (dla wyjaśnienia : stawa to rodzaj znaku nawigacyjnego).
- Latarnia morska w Świnoujściu – to najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, mająca aż 68 metrów wysokości. Na miejscu oprócz pięknych widoków możemy zobaczyć też niewielką ekspozycję na temat latarnictwa.
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu – zlokalizowane w dawnym ratuszu, poprzez swoją ekspozycję pokazuje nie tylko historię rybołówstwa, ale też historię miasta czy eksponaty związane z bursztynem. Na miejscu znajdziemy też niewielkie oceanarium.
- Fortyfikacje w Świnoujściu – znaczenie strategiczne Świnoujścia było zawsze nie do pominięcia. Będąc w tym mieście warto zobaczyć fortyfikacje, takie jak Fort Anioła, Fort Zachodni, Fort Wschodni czy Podziemne Miasto!
- Wieża widokowa w Świnoujściu – to kolejna opcja na oglądanie Świnoujścia z innej perspektywy. Wieże ta jest pozostałością po nieistniejącym już kościele protestanckim.
- Aquapark w Świnoujściu – w przypadku niepogody, warto odwiedzić ten park wodny. Wewnątrz niego znajdziemy liczne baseny, sztuczne fale, zjeżdżalnie czy nawet rzadko spotykane atrakcje, pokroju tężni solankowej.
- Baszta Prochowa w Trzebiatowie – to jeden z reliktów dawnych umocnień Trzebiatowa. To z tym miejscem wiąże się jedna z najsłynniejszych lokalnych legend!
- Pałac w Trzebiatowie – to budynek o niezwykle długiej i burzliwej historii (warto się w nią zagłębić). Obecnie znajdziemy tu lokalne muzeum i Trzebiatowski Ośrodek Kultury.
- Spływy Regą – rzeka Rega stwarza wręcz idealne warunki dla spływów kajakowych. To nie lada gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku!
- Muzeum i Galeria Brama w Gryficach – atrakcja ta zlokalizowana w zabytkowym budynku lokalnego zabytku – dawnej Bramy Wysokiej. Na miejscu znajdziemy ekspozycję bogatą w zbiory związane z Gryficami – ich historią i geologią.
- Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim – muzeum to mieści się w Baszcie Wolińskiej. Możemy tu podziwiać liczne skamieniałości, minerały i nawet meteoryty!
- Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim – to niezwykle ciekawe muzeum skupia się na zaprezentowaniu w ciekawy sposób historii Kamienia Pomorskiego i okolicy. Wizyta obowiązkowa!
- Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie – jest to rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady, lecz to nie to nie wszystko! Regularnie, co roku miejsce to jest przejmowane przez wikingów, gdyż odbywa się tu wielka rekonstrukcja bitwy!
- Muzeum Regionalne w Wolinie – to niewielkie muzeum, lecz położone jest ono w samym centrum Wolina. Wewnątrz niego znajdziemy ekspozycję związaną z historią tej miejscowości!
Sprawdź też: