Mielno
Lokalizacja i dojazd
Mielno to miasto położone w województwie zachodniopomorskim, a dokładnie w powiecie koszalińskim. Miasto to może pochwalić się naprawdę fenomenalną lokalizacją, gdyż leży ono jednocześnie nad Morzem Bałtyckim, ale też i obok jeziora Jamno. Nic więc dziwnego, że tak wielu turystów stawia sobie odwiedzenia Mielna jako cel nr 1 podczas najbliższego urlopu lub wakacji!
W sprawie dojazdu otrzymujemy kilka możliwości. Dojazd na miejsce z pomocą samochodu jest najprostszy i przebiega przez Koszalin i drogę krajową nr 11. W przypadku kolei czeka na nas przynajmniej jedna przesiadka (najpewniej w Koszalinie), aby móc dostać się na miejsce. Możemy również zdecydować się na podróż autobusem.
Mielno — krótka historia
Tak naprawdę historia Mielna zaczęła się niedawno. Co ciekawe, do końca wojny to miasto nawet… nie nazywało się Mielnem! Nazwa ta została ustalona w 1947 roku. Dziś jednak Mielno jest bardzo popularnym miastem turystycznym. Rokrocznie jest ono odwiedzane przez tysiące turystów, a “imprezowy” charakter miasta ma swój urok dla wielu z nas.
Najważniejsze atrakcje — Mielno
- Plaża w Mielnie — obowiązkowym punktem każdej wizyty w Mielnie musi być plaża. Jest ona czysta, piaszczysta i strzeżona, co zdecydowanie docenią rodzice podróżujący z dziećmi. Spacer brzegiem plaży to świetny pomysł na spędzenie czasu.
- Promenada Przyjaźni — to najbardziej znany deptak w Mielnie, osiągający długość aż 3 kilometrów. Spacerując nim, możemy obejrzeć znaczną część samego Mielna, ale też plaży!
- Grodzisko słowiańskie — grodzisko słowiańskie to jeden z najciekawszych śladów historii znalezionych na terenie Mielna. bazowane jest ono na grodzisku z IX wieku i otoczone jest fosą. Naprawdę rzadko otrzymujemy szansę poczucia jakbyśmy cofnęli się 10 stuleci wstecz!
- Pomniki w Mielnie — w Mielnie znajdziecie także ważne pomniki, stanowiące niejako symbole tego miasta. Mowa tu o pomnikach jelenia, morsa i lotników— to obowiązkowe punkty każdej wycieczki.
- Bunkry w Mielnie — miłośnicy historii na pewno docenią obecność bunkrów, wybudowanych w okolicy w 1940 roku. Kiedyś ich przeznaczeniem było prawdopodobnie składowanie amunicji, natomiast dziś możecie je obejrzeć na własne oczy!
- Stara zabudowa w Mielnie – warto zauważyć to, że w Mielnie wciąż możemy zauważyć przykłady starej zabudowy letniskowej i zabytki. Koniecznie obejrzyjcie XV-wieczny kościół gotycki oraz przedwojenne pensjonaty.
- Kluby i dyskoteki w Mielnie – Mielno jest dobrze znane jako pewnego rodzaju imprezowy raj nad morzem. Nic więc dziwnego, że nie brakuje tu wielu klubów i dyskotek dla każdego!
- Park Linowy „Tukan” – to doskonała atrakcja dla aktywnych turystów. Na miejscu znajdziemy kilka zróżnicowanych tras o różnych poziomach trudności.
- Wesołe miasteczko w Mielnie – wbrew pozorom, atrakcja ta nie jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci! Oczywiście większość urządzeń jest raczej dla dzieci… lecz znajdzie się tu kilka bardziej ekstremalnych opcji!
Sprawdź też:
Mielno – atrakcje dla dzieci
Mielno – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Jezioro Jamno – to typowe nadbałtyckie jezioro przybrzeżne, będące alternatywą dla tradycyjnego plażowania. Warto skorzystać tu z licznych rejsów oferowanych przez przewoźników!
- Aleja lipowa w Mielenku – to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów niewielkiego Mielenka. Ten szpaler starych drzew lipowych ciągnie się aż do pobliskiego Mielna!
- Stara zabudowa w Chłopach – niewielkie Chłopy (które co ciekawe, zostały wpisane do rejestru zabytków) oferują kilka obiektów pamiętających jeszcze przełom XIX i XX wieku. Mowa tu o zabytkowych chatach czy przykładach dawnej zabudowy letniskowej.
- Promenada widokowo-spacerowa w Sarbinowie – to specyficzna promenada położona bardzo blisko do centrum. Nie brakuje tu różnego rodzaju knajp czy punktów handlowych.
- Latarnia morska w Gąskach – to jedna z największych latarni na Pomorzu, mogąca pochwalić się ponad 50 metrami wysokości. W sezonie jest ona udostępniona.
- Western Park w Ustroniu Morskim – to niesamowite miasteczko rodem z dzikiego zachodu, idealne dla rodzin z dziećmi! Możemy tu dowiedzieć się więcej o kowbojach, rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej i nie tylko!
- Centrum Sportowo-Rekreacyjne Helios w Ustroniu Morskim – kompleks ten jest naprawdę imponujący! Na miejscu znajdziemy aquapark, boiska, korty oraz kręgle.
- Skansen chleba w Ustroniu Morskim – interesuje was to jak powstawał chleb na przestrzeni lat? Warto zajrzeć do tego miejsca, aby zapoznać się z tym, jak powstawał ten podstawowy produkt codzienny!
- Jezioro Bukowo – to świetna atrakcja dla wędkarzy, lecz nie tylko – gdyż swój raj znajdą tu tez miłośnicy sportów wodnych. Jezioro to jest naprawdę urokliwe.
- Latarnia Morska w Kołobrzegu – lokalizowana w pobliżu ujścia Parsęty do morza jest niezwykle charakterystyczną budowlą. Zbudowana na podstawie dawnego fortu, jest ona udostępniona do zwiedzania.
- Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – jeżeli interesuje was, jak wyglądał oręż na przestrzeni lat, warto odwiedzić to miejsce. Znajdziecie tu różnoraką broń: od prostych toporów aż do nowoczesnych odrzutowców!
- Pałac Braunschweigów w Kołobrzegu – idealna okazja na dowiedzenie się nieco więcej o historii Kołobrzegu. Na miejscu znajdziemy liczne zabytki, przedmioty codziennego użytku i nie tylko!
- Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu – kolejne ciekawe muzeum, skupiające się na roli Kołobrzegu, jako “małej ojczyzny” dla jego mieszkańców. To niezwykle interesująca ekspozycja!
- Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu – główna atrakcja tego muzeum nie jest raczej trudna do odgadnięcia. Znajdziemy tu liczne figury znanych postaci wykonane z wosku w skali 1:1.
- Park rozrywki w Zieleniewie – kolejny park w stylu westernowym w okolicy. Możemy tu m.in. przejechać się na koniu, dowiedzieć się więcej o życiu rdzennych mieszkańców Ameryki i nie tylko!
- Aquapark w Kołobrzegu –w sytuacji gdy pogoda nie dopisze i a możliwość korzystania z morskich kąpieli będzie odległym marzeniem, warto odwiedzić ten park wodny. Obecne tu atrakcje sprawią, że od razu zapomnicie o morzu!
- Most w Darłówku – to niezwykle ciekawa konstrukcja – zapytacie pewnie dlaczego?. Otóż aby ułatwić on ruch statków po Wieprzy, jest on rozsuwany!
- Osada Historyczna w Darłowie – znajdziemy tu repliki dawnych broni, przedmioty codziennego użytku i nie tylko! Warto to zajrzeć w rodzinnym gronie!
- Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – dawne przeznaczenie tego obiektu nie jest trudne do przewidzenia, jednak obecnie znajdziemy tu ciekawe muzeum. Na ekspozycji tej placówki znajdziemy sztukę ludową z okolic Darłowa, dawne wyposażenie wnętrz, sztukę sakralną i nie tylko!
- Góra Chełmska w Koszalinie – na tej górze znajdziemy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej oraz wieżę widokową. Punkt obowiązkowy każdej wizyty w Koszalinie!
- Aquapark w Koszalinie – obiekt ten znajdziemy u podnóży przed chwilą omawianej Góry Chełmskiej. Znajdziemy tu baseny, zjeżdżalnie, grotę solną i lodową czy nawet siłownię.
- Muzeum w Koszalinie – to niezwykle ciekawe muzeum regionalne, Na miejscu znajdziemy eksponaty związane z historią miasta i jego okolic.