Łukęcin
Lokalizacja i dojazd
Łukęcin to niewielka miejscowość nadbałtycka, położona między Dziwnówkiem i Pobierowem w województwie zachodniopomorskim. Dojazd na miejsce możliwy jest z pomocą samochodu oraz autobusu, dzięki mnogości połączeń autobusowych, szczególnie w trakcie sezonu wakacyjnego. Z uwagi na brak dworca, przyjazd koleją jest aktualnie niemożliwy.
Łukęcin — krótka historia
Łukęcin rozpoczął swoją historią zupełnie tak, jak większość miejscowości w okolicy — jako wioska rybacka. Za czasów niemieckich, obowiązującą nazwą była Lüchenthin. Turystyczna strona Łukęcina została “odkryta” dopiero na początku XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej powstało tu kilka ośrodków wczasowych, dzięki którym renoma tego niewielkiego letniska zaczęła zdecydowanie rosnąć!
Najważniejsze atrakcje — Łukęcin
- Plaża w Łukęcinie — będąc w Łukęcinie, na pewno prędzej czy później odwiedzicie lokalną plażę. Jest ona piaszczysta i całkiem szeroka. Na jej terenie wyznaczono kąpielisko, jednak znajdziemy tu także bardziej “dzikie” jej fragmenty. Dodatkowym plusem jest także to, że nie jest ona zatłoczona.
- Lasy w Łukęcinie — Łukęcin w znacznej części otoczony jest przez las. Możemy wykorzystać to na własną korzyść. Na pewno znajdziecie tu miejsce do wielu wypraw pieszych czy nordic walkingu. Co jednak najlepsze — doskonały mikroklimat Łukęcina na pewno doskonale wpłynie na wasze zdrowie!
- Jazda konna w Łukęcinie — jeżeli cenicie sobie formę rozrywki, jaką jest jazda konna, to w lokalnym gospodarstwie na ulicy Morskiej możecie spędzić czas w ten sposób. Nawet jeżeli nigdy tego nie robiliście, to być może zechcecie spróbować swoich sił w jeździe konnej!
Najlepsze atrakcje w okolicy — Łukęcin
- Ruiny kościoła w Trzęsaczu – nie ma tu nawet grama wątpliwości – jest to najbardziej znana atrakcja Trzęsacza. Stanowi ona pozostałość po istniejącym tu kościele, a do dziś zachowała się jedna niepełna ściana.
- Multimedialne Muzeum na Klifie – to niezwykle ciekawy zespół ekspozycji, podczas której poznawania dowiemy się znacznie więcej o historii Trzęsacza. To także szansa na dowiedzenie się więcej o wspomnianym wcześniej kościele.
- Park Przyjaciół Pustkowa w Pustkowie – park ten jest centralnym punktem tej niewielkiej miejscowości. Znajdziemy tu replikę krzyża znajdującego się na Giewoncie i statek EXPO 2000.
- Park Wieloryba w Rewalu – to niezwykle ciekawy park rozrywki, doskonały dla rodzin z dziećmi. Na miejscu znajdziemy gigantyczne figury zwierząt morskich.
- Aleja Zakochanych w Rewalu – to naprawdę urokliwa alejka pełna ławeczek z rzeźbami sławnych zakochanych par, zlokalizowana właśnie w Rewalu. Warto tu zajrzeć w towarzystwie drugiej połówki.
- Latarnia morska w Niechorzu – latarnia ta jest naprawdę urokliwa, gdyż zlokalizowana jest ona na wysokim klifie. Mająca aż 45 metrów wysokości konstrukcja jest udostępniona do zwiedzania.
- Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu – na miejscu czekają na nas liczne eksponaty, powiązane w szczególności z rybołówstwem. To jednak nie wszystko, gdyż dowiemy się tez tu sporo o historii miejscowości, tradycjach gminy Rewal czy też zobaczymy próbki piasku z różnych wybrzeży świata.
- Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu – kolejna doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy tu blisko 30 modeli latarni morskich wykonanych w skali 1:10.
- Motylarnia w Niechorzu – miejsce to znajdziemy w pobliżu latarni morskiej w Niechorzu. Możemy tu podziwiać swobodnie latające piękne motyle!
- Aquapark w Pogorzelicy – ten park wodny w Pogorzelicy może pochwalić się naprawdę sporą ilością atrakcji. W jego ofercie czekają na nas chociażby baseny (aż 10!), tory przeszkód czy place zabaw dla najmłodszych!
- Most zwodzony na rzece Dziwnie w Dziwnowie – co najciekawsze, wielu ludzi uważa ten most za jeden z symboli Dziwnowa. Warto pamiętać o tym, że most ten jest w sezonie otwierany w każdą pełną godzinę parzystą!
- Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie – zobaczymy tu całkiem imponującą kolekcję miniatur latarni morskich oraz kolejek. Doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi.
- Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie – zlokalizowana przy lokalnej hali sportowej aleja gromadzi repliki medali sławnych sportowców. Warto odwiedzić to miejsce kilka razy, gdyż medali przybywa tu co rok!
- Muzeum Rybołówstwa w Dziwnowie – jak można się domyślić, w placówce tej znajdziemy egzemplarze sprzętu niezbędne do połowu ryb czy akcesoria związane z życiem rybaków!
- Latarnia w Dziwnówku – mimo że nie jest to tradycyjna latarnia morska, jest traktowana jak symbol ten miejscowości. Z uwagi na swój niewielki rozmiar, nie jest ona udostępniona do oglądania z wewnątrz.
- Jezioro Wisełka – mało które jezioro może pochwalić się tak piękną plażą! Poza tym, warto tu skorzystać z dostępnej wypożyczalni sprzętu wodnego oraz opcji wędkowania!
- Pałac w Trzebiatowie – to budynek o naprawdę długiej i trudnej przeszłości, gdyż zmieniał on swoje przeznaczenie kilkukrotnie. Obecnie znajdziemy tu Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz lokalne muzeum.
- Spływy Regą – rzeka ta gwarantuje doskonałe warunki do spływów kajakowych. Trasy tu dostępne zadowolą każdego miłośnika aktywnego wypoczynku!
- Molo w Międzyzdrojach – konstrukcja ta ma aż 400 metrów długości i jest świetnym miejscem na spacery. Warto też pamiętać o tym, że molo jest także punktem startowym wielu statków wycieczkowych.
- Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – jeżeli kochacie kinematografię… to jest to idealne miejsce dla was! Znajdziemy tu ponad 100 brązowych odcisków osób związanych z kinem i teatrem.
- Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach – okazuje się, że żubry również żyją nad morzem! “Mieszkające” tu żubry (ale też inne zwierzęta), żyją tu w półnaturalnych warunkach a my możemy podziwiać je ze specjalnie przygotowanych stanowisk i pomostów.
- Planetarium w Międzyzdrojach – to jeden z nielicznych tego typu obiektów zlokalizowanych nad morzem. Warto obejrzeć tu chociaż jeden spektakl wizualny wyświetlany na kopule.
- Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie – atrakcja ta jest rekonstrukcją wczesnośredniowiecznej osady. Warto też pamiętać o pewnym fakcie – co rok odbywają się tu rekonstrukcje bitew wikingów!
- Muzeum Regionalne w Wolinie – bardzo ciekawe muzeum zlokalizowane w centrum miejscowości. Dowiemy się tu nieco więcej historii Wolina.
- Falochron w Świnoujściu – warto wspomnieć o tym, że jest to najdłuższa tego typu konstrukcja kamienna w całej Europie! Na jej końcu zobaczymy Stawa Młyny – jeden z symboli Świnoujścia.
- Latarnia morska w Świnoujściu – to najwyższa latarnia morska (68 metrów wysokości) na polskim wybrzeżu Bałtyku. Przy okazji, warto też zobaczyć tu niewielką ekspozycję na temat latarnictwa.
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu – muzeum to zlokalizowane jest w dawnym ratuszu. Podczas wizyty m.in. dowiemy się więcej o historii miasta, zobaczymy dawne narzędzia rybackie czy zajrzymy na ekspozycję poświęconą bursztynowi.
- Fortyfikacje w Świnoujściu – Świnoujście od zawsze odgrywało spore znaczenie pod względem obronnym. Na miejscu nadal zachowały się fortyfikacje, takie jak Fort Anioła, Fort Wschodni, Fort Zachodni czy Podziemne miasto!
- Rejsy w Świnoujściu – z uwagi na położenie Świnoujścia na wielu wyspach, nie obejdzie się tu bez rejsów. Poza rejsami po mieście, być może zechcecie udać się w rejs na Bornholm czy do Niemiec?
- Aquapark w Świnoujściu – świetna atrakcja w wypadku niepogody Znajdziemy tu liczne rozrywki takie jak baseny dla każdego, sztuczne fale, zjeżdżalnie czy tężnia solankowa.
Sprawdź też: