Lubiatowo
Lokalizacja i dojazd
Lubiatowo to wieś w województwie pomorskim w gminie Choczewo, na terenie Pobrzeża Kaszubskiego. Administracyjnie należy ona do sołectwa Kopalino. Dojazd do Lubiatowa jest niełatwy, gdyż jest to naprawdę mała miejscowość. Najlepszą opcją na dotarcie na miejsce jest wybór samochodu. Jednakże alternatywnie możemy zdecydować się na dojazd autobusem, jednak należy pamiętać o tym, że nie są to połączenia bezpośrednie. Kursują one na przykład z Choczewa.
Lubiatowo — krótka historia
Lubiatowo powstało prawdopodobnie w okolicach początku XV wieku. Osada ta kilkukrotnie zmieniała właściciela — do XIX wieku była to rodzina Lubiatowskich, w latach 1811-2820 była to własność rodziny Treichel, aż w końcu objął je German Ulrich (aż do 1945 roku). Wprowadzenie urzędowej i obowiązującej nazwy Lubiatowo miało miejsce dopiero w 1948 roku, gdyż wcześniej była ona znana wyłącznie pod niemiecką nazwą Lübtow.
Najważniejsze atrakcje — Lubiatowo
- Plaża w Lubiatowie — lubiatowska plaża jest całkiem szeroka, piaszczysta i porównując z popularnymi letniskami — mało zatłoczona. Należy jednak pamiętać o tym, że od zabudowań Lubiatowa czeka nas około 2-kilometrowy spacer prowadzący do samej plaży. Drogę tę można pokonać także samochodem.
- Dwór i park w Lubiatowie — na miejscu możemy także znaleźć stary lubiatowski dwór będący obecnie siedzibą gdyńskiego Urzędu Morskiego. Wokół niego rozpościera się piękny park.
- Turystyka aktywna w Lubiatowie — w Lubiatowie nie brakuje także miejsc do aktywnego wypoczynku. Mowa tu o drogach rowerowych, szlakach pieszych i tego typu możliwościach spędzania czasu. Jeżeli cenicie sobie taki sposób spędzania czasu, to w Lubiatowie znajdziecie coś dla siebie!
Lubiatowo – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Jezioro Kopalińskie – położone w odległości około 1 kilometra od centrum pobliskiego Kopalina. Na miejsce prowadzi nas piaskowa droga, a na miejscu znajdziemy dzikie kąpielisko i zatrzęsienie ryb takich jak leszcz, karaś, płoć czy karp!
- Latarnia morska w Osetniku (Stilo) – zlokalizowana w niedalekim Osetniku, zlokalizowana jest około 900 metrów od linii brzegowej i osiąga wysokość 45 metrów. Warto ją odwiedzić, gdyż jest to jedyna latarnia w Polsce wykonana w pełni z metalu!
- Skansen Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu – położony w rejonie jeziora Żarnowieckiego skansen przypomina XIX-wieczną zagrodę wiejską. Znajdziemy tu obiekty takie jak wozownia, pasieka, wędzarnia, piec chlebowy i nie tylko!
- Park Rekreacyjno – Edukacyjny Sea Park w Sarbsku – to pierwszy w Polsce park związany z tematyką mórz i oceanów, oraz historią i kulturą Pomorza w Polsce. Na miejscu możemy zobaczyć też zwierzęta, takie jak foka szara i nie tylko!
- Wydmy ruchome w Łebie – będąc w okolicy, warto zobaczyć na własne oczy ruchome wydmy w Łebie, będące elementem Słowińskiego Parku Narodowego. To ewenement przyrodniczy i zarazem unikalna okoliczna atrakcja!
- Muzeum Motyli w Łebie – w Łebie warto też odwiedzić Muzeum Motyli. na miejscu znajdziemy ponad 100 gablot z około 4000 motylami i innymi owadami z całego świata! Kolekcja obecna na miejscu naprawdę robi wrażenie!
- Dom Rybaka we Władysławowie – Dom Rybaka, będący obecnie siedzibą Urzędu Miasta, to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny budynek całego Władysławowa. W jego skład wchodzi też wieża widokowa, z której możemy podziwiać Władysławowo z nieznanej nam dotąd perspektywy!
- Lunapark Sowiński we Władysławowie – tuż przy Domu Rybaka znajdziemy Lunapark Sowiński, doskonały dla rodzin dziećmi i nie tylko! Na miejscu znajdziemy liczne atrakcje znane z tego typu miejsc, z których koniecznie warto skorzystać!
- Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku – znajdujące się w odrestaurowanej kamienicy na lokalnym rynku muzeum, skupia się na ukazaniu dziejów osadnictwa na Ziemi Puckiej. Znajdziemy tu imponujące eksponaty, takie jak naprawdę wiekowe narzędzia krzemienne, naczynia, ozdoby i nie tylko!
Sprawdź też: