Karwia
Lokalizacja i dojazd
Karwia to niewielka miejscowość nadmorska, położona w województwie pomorskim, dokładniej w powiecie puckim. Dojazd do Karwi najłatwiejszy jest z pomocą samochodu — należy w ten sposób skierować się do położonej blisko Gdyni Redy i kierować się w stronę Półwyspu Helskiego, aż zobaczymy tabliczki kierujące nas do samej Karwi. Opcjonalnie, możemy zdecydować się na dojazd autobusem (do Karwi możemy dojechać w ten sposób z Władysławowa i Gdyni). Na tą chwilę, dojazd koleją PKP jest niemożliwy.
Karwia — krótka historia
Karwia została po raz pierwszy wspomniana w źródłach historycznych już w XIII i rozpoczęła wtedy ona swoją historię jako osada rybacka. Co ciekawa, sama nazwa Karwia pojawiła się dopiero w… XVII wieku! Popularność Karwi jako interesującej alternatywy letniskowej zwiększyła się mniej więcej w pod koniec XX wieku… i stale ona rośnie. Dziś znajdziemy tam dwa kąpieliska morskie, a turyści mogą “zażywać” tu relaksu i spokoju, jaki oferuje Karwia.
Sprawdź też koniecznie:
Atrakcje dla dzieci – Władysławowo i okolice
Najważniejsze atrakcje — Karwia
- Plaża w Karwii — wspomnieliśmy już o plaży w Karwi, jednak zasługuje ona na kolejne pochylenie się nad nią. Oddzielona od miasta sosnowym lasem plaża jest jedną z najszerszych na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jest ona także bardzo piaszczysta i zadbana.
- Nadmorski Park Krajobrazowy — z uwagi na położenie Karwi, nie sposób nie odwiedzić Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. To pewnego rodzaju pomnik lokalnej przyrody, a dobrze wiecie, że mało co potrafi tak zadziwić, jak przyroda!
- Rezerwat Bielawskie Błota — odwiedzenie tego miejsca jest gwarancją wyciszenia. Naturalnie z uwagi, że mówimy o rezerwacie — wejście na jego teren jest zabronione… jednak bez problemu możemy spacerować po jego obrzeżach.
- Szlaki piesze w Karwi — nieco bardziej aktywni turyści na pewno docenią obecność licznych szlaków pieszych (są one także dostosowane do nordic walkingu) w okolicy Karwi. Czasami wypoczynek w takiej formie jest świetnym pomysłem.
Karwia – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Gwiazda Północy – w Jastrzębiej Górze znajdziemy najbardziej na północ wysunięty kraniec naszego kraju! Miejsce to jest “upamiętnione” pamiątkowym obeliskiem
- Latarnia morska na Rozewiu – to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji okolicy i samego Rozewia. Ma ona 32,7 metra wysokości i jest udostępniona do zwiedzania! Koniecznie odwiedźcie to miejsce.
- Aquapark w Jastrzębiej Górze – w wypadku niepogody, warto mieć pewną alternatywę dla zabawy nad morzem! Być może będzie nią aquapark, lezący na terenie kompleksu Primavera! Znajdziemy tu liczne atrakcje, typowe dla tego typu obiektów!
- Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze – na miejscu czekają na nas liczne naturalnej wielkości postaci znane z filmów czy szeroko pojętego showbusinessu. Łatwo zapomnieć, że są one wykonane z wosku, gdyż szczegóły są tu naprawdę wykonane doskonale!
- Wieża Domu Rybaka we Władysławowie – to całoroczny punkt widokowy znajdujący się w centrum Władysławowa. Przy dobrej widoczności można tu nawet dojrzeć koniec Mierzei Helskiej.
- Muzeum Motyli we Władysławowie – muzeum to znajduje się wewnątrz wspomnianego już Domu Rybaka. Znajdziemy tu naprawdę imponująca liczbę spreparowanych motyli oraz innych owadów z całego świata!
- Muzeum Iluzji we Władysławowie – to kolejne miejsce zlokalizowane w Domu Rybaka. Wystawa na miejscu obejmuje różne sposoby iluzji i oszukiwania naszych zmysłów, a szczególnie wzroku!
- Hallerówka we Władysławowie – jego oficjalna nazwa “Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy” i stanowi oddział Muzeum Ziemi Puckiej. To niewielka drewniana willa należąca niegdyś do samego generała – dziś możliwa do zwiedzenia!
- Port rybacki Władysławowo – miejsce doskonałe spacery po lokalnym nabrzeżu. Warto też zauważyć tu mural poświęcony historii Władysławowa i opisujący wizualnie poszczególne etapy rozwoju miasta!
- Lunapark we Władysławowie – niedaleko Domu Rybaka znajdziemy lunapark, z charakterystycznym diabelskim młynem. To oczywiście nie wszystko, co czeka na was na miejscu!
- Ocean Park we Władysławowie – to unikalny park rozrywki w którym znajdziemy sporych rozmiarów figury zwierząt morskich! Możemy podziwiać tu ogromne wieloryby, kałamarnice, kraby i nie tylko!
- Labirynt w polu kukurydzy w Swarzewie – przeszło kilkuhektarowe pole kukurydzy zostało zmienione tu w labirynt. To doskonała atrakcji dla całych rodzin. Zdziwicie się, jak trudne może być jego pokonanie!
- Wieża widokowa w Dębkach – wieża widokowa w w niewielkich Dębkach położona jest przy rybaczówce, czyli pewnemu zapleczu dla rybaków! Warto zobaczyć, jak prezentuje się okolica z tego perspektywy!
- Kaszubskie Oko w Gniewinie – to najbardziej znana atrakcja turystyczna całego Gniewina. W jej skład wchodzi wieża widokowa o wysokości 44 metrów, pole do gry w mini-golfa, makiety dinozaurów i park linowy.
- Skansen w Nadolu – obejmujące Zagrodę Gburską i Rybacką, prezentuje zabudowania i sprzęt z dawnych gospodarstw. To świetny sposób na poznanie historii okolicy
- Aquapark w Redzie – został on otwarty w 2016 roku i od razu znalazł rzesze miłośników wodnej zabawy! Na miejscu znajdziemy liczne zjeżdżalnie (z czego jedna z nich kończy się spotkaniem z … rekinami). Doskonała alternatywa na ewentualną niepogodę!