Jastrzębia Góra

Lokalizacja i dojazd

jastrzębia góra plaże klif miejscowości nad morzemJastrzębia Góra to wieś położona na Pobrzeżu Gdańskim, tuż przy Rozewiu i na dodatek — na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Przez pewną część miejscowości przechodzi droga wojewódzka nr 215, co zdecydowanie ułatwi wam dojechanie na miejsce. Jadąc na miejsce samochodem, należy kierować się wpierw na Władysławowo, a następnie skierować się na trasę w kierunku Jastrzębiej Góry. Alternatywnie możemy wybrać transport publiczny — PKP czy PKS. W pierwszej możliwości należy wysiąść we Władysławowie. Wtedy udajcie się na autobus, którym dojedziecie już do Jastrzębiej Góry.

Jastrzębia Góra — krótka historia

Jastrzębia Góra została po raz pierwszy wspomniana w źródłach historycznych w 1848 roku. Sama nazwa miejscowości powstała w okolicach roku 1920. Opinie na temat genezy tej nazwy są przeróżne. Jedni mówią, że zawdzięcza ona to Górze Jastrzębskiej, niewielkim wzniesieniu na wschód od Jastrzębiej Góry, a inni wspominają o jastrzębiach, które można było znaleźć na terenie tego miasta.

Najważniejsze atrakcje w Jastrzębiej Górze

  • Plaża w Jastrzębiej Górze — naturalnie, będąc w Jastrzębiej Górze, nie sposób nie zacząć od odwiedzenia plaży. To największa atrakcja okolicy, a co ciekawe — od zależności, w którą stronę świata się udamy, tym inaczej będzie ona wyglądała. Plaże zachodnie są piaszczyste, jednak im dalej na zachód, tym bardziej… strome będzie wejście na nią. Natomiast plaże wschodnie są nieco bardziej kamieniste, co również trzeba wziąć pod uwagę!
  • Promenada Światowida — kolejnym doskonale znanym punktem dla każdego turysty powinien być deptak w postaci Promenady Światowida. Na miejscu znajdziemy skwer z fontanną, punkt widokowy z zejściem na plażę, czy też bogatą ofertę gastronomiczno-handlową.
  • Gwiazda Północy — czy zastanawialiście się, jak to jest być na samym końcu Polski? Otóż jest to możliwe w Jastrzębiej Górze! Wystarczy udać się do Gwiazdy Północy, czyli obelisku ustawionego w miejscu, będącym najbardziej wynajętym na północ skrawkiem lądu w naszym kraju.
  • Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze – na miejscu znajdziemy liczne naturalnej wielkości postaci wykonane z wosku. Atrakcja świetna dla dzieci i dorosłych.
  • Aquapark w Jastrzębiej Górze – w Jastrzębiej Górze również znajdziemy wodny park – a dokładnie w kompleksie Primavera. Świetna rozrywka na wypadek niepogody.
  • Latarnia morska na Rozewiu – bez wątpienia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Jastrzębiej Góry, jak i całej okolicy. Poza wizytą w latarni, warto zajrzeć też do niewielkiego Muzeum Latarnictwa!

Sprawdź też:

Jastrzębia Góra-atrakcje-co zobaczyć?

Jastrzębia Góra – atrakcje w okolicy

  • Dom Rybaka we Władysławowie – to świetnie położona atrakcja, stanowiąca na co dzień siedzibę Urzędu Miasta. Możemy tu wejść na szczyt całorocznego punktu widokowo, lub też skorzystać z dwóch dostępnych na miejscu ekspozycji – Muzeum Iluzji oraz Muzeum Motyli.
  • Port rybacki we Władysławowie – nie dziwimy się, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na spacery we Władysławowie! Przy okazji, warto też obejrzeć tu mural na falochronie, przedstawiający najważniejsze postaci i wydarzenia z historii miasta.
  • Hallerówka we Władysławowie – Hallerówka to potoczne określenie miejsca, które oficjalnie znane jest jako Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy. Niegdyś było to miejsce, gdzie generał Józef Haller zwykł spędzać swój czas, a dziś znajdziemy tu liczne pamiątki związane tą osobą.
  • Lunapark Sowiński we Władysławowie – lunapark ten jest niemalże niemożliwy do pomięcia, gdyż znajduje się w ścisłym centrum tego miasta. Naprawdę nie brakuje tu ciekawych rozrywek dla dzieci i dorosłych!
  • Ocean Park we Władysławowie – to kolejny park rozrywki we Władysławowie. Znajdziemy tu wielkie figury zwierząt żyjących w akwenach wodnych, takie jak wieloryby czy kraby, lecz nie tylko!
  • Rezerwat Bielawskie Błota w Karwii – doprawdy piękne miejsce, umożliwiające podziwianie pięknych widoków! Rezerwat ten jest położony w sporej odległości od zabudowań Karwii, dzięki czemu można udać się tam pieszo czy rowerem!
  • Sporty wodne w Chałupach – Chałupy to przede wszystkim sporty wodne. Wody Zatoki Puckiej oraz otwarta toń Bałtyku stwarzają idealne warunki do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu czy nawet surfingu!
  • Zabytki Pucka – ku zdziwieniu wielu z was, Puck może pochwalić się kilkoma ciekawymi zabytkami. Na szczególną uwagę zasługuje neogotycki ratusz z XIX wieku czy odnowiony rynek!
  • Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku – muzeum to skupia się na zbiorach związanych z historią miasta i regionu. Koniecznie zajrzyjcie w to miejsce!
  • Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku – muzeum to skupia się na przedwojennym dywizjonie lotnictwa morskich, którego bazą był Puck. Znajdziemy tu liczne pamiątki związane z działalnością tego dywizjonu.
  • Rybaczówka i wieża widokowa w Dębkachrybaczówka to tradycyjna budowla stanowiąca zaplecze dla rybaków, jednak tu została ona wzbogacona o wieżę widokową, położoną tuż obok tego miejsca!
  • Park linowy w Dębkach – to rozrywka doskonała dla aktywnych turystów. Sprawdzicie tu swoją zwinność czy siłę na kilku przygotowanych trasach.
  • Piaśnica – rzeka ta oferuje wiele sposobów na spędzanie czasu. Aktywni na pewną docenią spływy kajakami, kończące się na morskim brzegu, natomiast ci spokojniejsi – spacery wzdłuż jej brzegu!
  • Muzeum pod Strzechą w Jastarni – to niezwykle ciekawa prywatna ekspozycja! Znajdziemy tu głównie stare sprzęty rybackie, lecz nie tylko!
  • Bosmanat portu w Jastarni – oprócz pełnienia swojej domyślnej funkcji, miejsce to mieści w sobie muzeum! Tematyka tego muzeum obejmuje głównie rybołówstwo.
  • Chata rybacka w Jastarni – wbrew pozorom, nie jest to byle jaka chata! Została ona zbudowana w dużej mierze z części rozbitych drewnianych statków i dziś mieści w sobie małe muzeum skupione na tematyce rybaków!
  • Latarnia morska w Jastarni – to najniższa latarnia na polskim wybrzeżu, mająca zaledwie 17 metrów wysokości. Niestety, nie jest ona udostępniona do zwiedzania.
  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu – muzeum to mieści się w budynków dawnego zabytkowego kościoła. Jak można się domyślić, ekspozycja na miejscu dotyczy przede wszystkim rybołówstwa nad Zatoką Gdańską, lecz nie tylko!
  • Latarnia Morska w Helu – latarnia ta ma wysokość około 40 metrów i jest niezwykle charakterystyczna. Z jej szczytu zobaczymy panoramę Helu oraz jego okolic.
  • Fokarium w Helu – prawdopodobnie najbardziej znana atrakcja całego Helu. Ta placówka badawczo-hodowlana zajmuje się dbaniem o populację fok szarych, które z czasem wypuszczane są z powrotem do Bałtyku!
  • Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu – główna ekspozycja tego muzeum obejmuje liczne ciekawe obiekty. Mowa tu o dawnych stanowiskach artyleryjskich, strzelnicy, kolejce wąskotorowej i nie tylko!

Plaża – Jastrzębia Góra