Dziwnówek

Lokalizacja i dojazd

Dziwnówek to wieś położona w województwie zachodniopomorskim w powiecie kamieńskim, zaledwie 4,5 kilometra od znacznie bardziej znanego Dziwnowa. Bezpośredni dojazd na miejsce możliwy jest z pomocą samochodu oraz autobusu. W przypadku decyzji o przyjeździe na miejsce autobusem możemy zdecydować się na połączenia prowadzące z miast takich jak Szczecin, Świnoujście czy najbliżej położonego Kamienia Pomorskiego. Aktualnie dojazd bezpośrednio do Dziwnówka przy pomocy kolei — najbliższą stację znajdziemy dopiero w Kamieniu Pomorskim – 8 kilometrów od miejsca docelowego. 

Dziwnówek — krótka historia

Dziwnówek stał się Dziwnówkiem dopiero w… 1945, kiedy przestał on istnieć pod niemiecką nazwą Klein Dievenow. W najbliższych dziesięcioleciach rozwijano tę wieś i zbudowano drogę łączącą Dziwnówek wraz z pobliskimi miejscowościami. Co ciekawe, w latach 1974 – 2005 cały Dziwnówek był uznawany za miejscowość leczniczą, lecz obecnie jest to po prostu wieś będąca doskonałym letniskiem!

Najważniejsze atrakcje — Dziwnówek

  • Plaża w Dziwnówku — to bez wątpienia najważniejszą atrakcja całej wsi. Sama plaża jest piaszczysta i całkiem szeroka, a w trakciedziwnówek ranking najlepszych miejscowości nadmorskich trwania sezonu wakacyjnego potrafi tu być naprawdę tłoczno. Aby pobyt na niej był jeszcze ciekawszy, możemy tu również znaleźć wiele ciekawych atrakcji typowych dla plaż!
  • Latarnia w Dziwnówku — lokalna latarnia mimo tego, że nie może być zakwalifikowana jako latarnia morska, to i tak stanowi pewien symbol całej miejscowości. Mimo tego, że kiedyś stała ona w… Kamieniu Pomorskim, to dziś stoi w centrum Dziwnówka i stanowi jego popularną atrakcję turystyczną. Nie jest ona udostępniona do zwiedzania.
  • Wędkowanie w Dziwnówku — Dziwnówek i jego bezpośrednie otoczenie stanowi fenomenalne miejsce do wędkowania. Do dyspozycji mamy tu oczywiście Morze Bałtyckie, jednak spora część z was na pewno doceni obecność Zalewu Kamieńskiego, w którym często da się złowić ryby słodkowodne i słonowodne!
  • Sporty wodne w Dziwnówku — w Dziwnówku, jak i pobliskim Dziwnowie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Niezależnie od tego, czy preferujesz żeglowanie, kajakarstwo czy też dozę ekscytacji na desce do windsurfingu lub kitesurfingu — znajdziecie to właśnie tutaj!

Dziwnówek – najciekawsze atrakcje w okolicy

  • Ruiny kościoła w Trzęsaczu – to bez wątpienia najbardziej znany zabytek całego Trzęsacza. Kościół ten został zbudowany w na przełomie XIV i XV wieku w głębi lądu, jednak siły natury sprawiały, że zbliżał on coraz bardziej do Bałtyku, aż w końcu na przełomie XIX i XX wieku… runął on do morza. Dziś zachowała się jedna, niepełna ściana tej budowli sakralnej.
  • Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu – kolejne miejsce warte zobaczenia w tej miejscowości. Na jego ekspozycji znajdziemy sporo informacji o historii samego Trzęsacza, jak i wspomnianym wcześniej kościele.
  • Park Przyjaciół Pustkowa w Pustkowie – park ten jest mogłoby się zdawać, centralną atrakcją niewielkiego Pustkowa. Jego nawierzchnia przedstawia Układ Słoneczny, a wewnątrz parku znajdziemy Bałtycki Krzyż Nadziei (replika krzyża z Giewontu) oraz statek EXPO 2000.
  • Latarnia morska w Niechorzu – naszym zdaniem to jedna z najładniejszych latarni na polskim wybrzeżu Bałtyku. Obiekt ten ma aż 45 metrów wysokości i  położony jest na pięknym klifie, co tylko dodaje mu uroku!
  • Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu – muzeum to prezentuje liczne eksponaty związane głównie z rybołówstwem, lecz nie tylko! Na miejscu dowiemy się też więcej o gminie Rewal, przyrodzie Bałtyku czy też tradycji okolic!
  • Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu – zobaczymy tu blisko trzydzieści modeli latarni morskich wykonanych w skali 1:10. Atrakcja świetna dla rodzin z dziećmi!
  • Motylarnia w Niechorzu – atrakcja ta zlokalizowana jest niedaleko lokalnej latarni morskiej. Wewnątrz tego pawilonu znajdziemy przepiękne motyle, swobodne latające po całym wnętrzu!
  • Muzeum Figur Woskowych w Niechorzu – ekspozycja obecna na miejscu obejmuje liczne modele znanych postaci wykonane z wosku w skali 1:1. Ciekawi jesteśmy ile z nich poznacie na pierwszy rzut oka!
  • Park Linowy w Pogorzelicy – miejsce doskonałe dla tych was, lubiących sprawdzać swoją siłę czy zwinność. Park umożliwia zabawę na kilku specjalnie przygotowanych trasach!
  • Park wodny w Pogorzelicyświetna alternatywa dla tradycyjnego plażowania. Znajdziemy tu chociażby 10 basenów, tory przeszkód czy place zabaw dla najmłodszych.
  • Most zwodzony na rzece Dziwnie w Dziwnowie – to jeden z symboli miasteczka.  Niespotykana często konstrukcja mostu ma za zadanie umożliwić swobodny ruch statków na rzece Dziwnie. Warto pamiętać o tym, że w trakcie sezonu jest on otwierany w każdą pełną godzinę parzystą.
  • Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie – miejsce to prezentuje ciekawą kolekcję miniatur latarni morskich oraz kolejek. To atrakcja raczej dla najmłodszych.
  • Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie – położona przy nowoczesnej hali sportowej aleja prezentuje repliki medali zdobytych przez znanych polskich sportowców. Co jednak najlepsze, co roku tych medali przybywa!
  • Muzeum Rybołówstwa w Dziwnowie – Dziwnów jest nierozerwalnie powiązany z rybołówstwem, stąd też nic dziwnego, że znalazło się tu miejsce na to niewielkie muzeum. Wewnątrz niego znajdziemy eksponaty związane z codziennym życiem i pracą rybaków.
  • Dawne fortyfikacje miejskie w Gryficach – Gryfice mogące pochwalić się długą historią, mogą również pochwalić się śladami fortyfikacji. Na szczególną uwagę zasługują Brama Wysoka, Brama Kamienna czy Baszta Prochowa.
  • Muzeum i Galeria Brama w Gryficach – muzeum to znajduje się w przed chwilą wspomnianej Bramie Wysokiej. Ekspozycja dostępna na miejscu obejmuje historię i geologię Gryfic i ich okolic.
  • Jezioro Wisełka – mało które jezioro może pochwalić się tak urokliwą plażą. Jezioro to stanowi także doskonałe miejsce dla miłośników wodnych sportów i wędkarzy.
  • Molo w Międzyzdrojach – mające ponad 400 metrów molo jest doskonałym miejscem na spacery. pamiętajcie jednak tez o tym, że to właśnie stąd odpływają statki wycieczkowe!
  • Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – doskonała atrakcja dla sympatyków kinematografii. Na miejscu znajdziemy ponad 100 brązowych odcisków dłoni osób związanych z filmem i teatrem.
  • Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach – muzeum to prezentuje przyrodę wyspy Wolin oraz Wolińskiego Parku Narodowego. Ekspozycja obecna na miejscu jest naprawdę interesująca i niemała!
  • Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach – w Międzyzdrojach też żyją żubry (i nie tylko)! Jednak w tym nadmorskim mieście żyją one w pół-naturalnych warunkach, a my możemy podziwiać je ze specjalnych stanowisk i pomostów.
  • Planetarium w Międzyzdrojach – to atrakcja której próżno szukać w większości nadmorskich miejscowości. Warto obejrzeć tu chociaż jeden z prezentowanych na kopule spektaklów wizualnych!
  • Muzeum Muszli i Minerałów w Międzyzdrojach – ekspozycja ta może pochwalić się wieloma ciekawymi przedmiotami. Na szczególną uwagę zasługuje tu chociażby kopia największego bursztynu na świecie!
  • Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach – to doskonała atrakcja nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych! Co znajdziemy na miejscu? To proste – będzie to sporo modeli najciekawszych zabytków państw nadbałtyckich wykonanych w skali 1:25.
  • Pałac w Trzebiatowie – budynek ten może pochwalić się naprawdę ciekawą historią. Obecnie na miejscu zlokalizowany jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz lokalne muzeum.
  • Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie – atrakcja ta odwołuje się do historii miasta Wolin. Przy okazji warto pamiętać o tym, że corocznie odbywają się tu rekonstrukcje bitwy wikingów!
  • Muzeum Regionalne w Wolinie – placówka ta zlokalizowana jest niemalże w samym centrum miejscowości. Ekspozycja tu dostępna dotyczy w dużej mierze historii Wolina.
  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu – muzeum to zlokalizowane jest w budynku dawnego ratusza. Na miejscu czeka na nas ekspozycja związana z rybołówstwem, wystawa zoologiczna i eksponaty związane z bursztynem.
  • Fortyfikacje w Świnoujściu – znaczenie obronne Świnoujścia było zawsze nie do przecenienia, stąd tez nikogo nie dziwi mnogość przeróżnych fortyfikacji na terenie miasta. Na waszą uwagę zasługują Podziemne Miasto, Fort Anioła, Fort Zachodni czy Fort Wschodni!
  • Falochron w Świnoujściu – miejsce warte uwagi, szczególnie że jest to najdłuższy kamienny falochron w całej Europie! Na jego końcu znajdziemy Stawa Młyny – jeden z symboli Świnoujścia!
  • Latarnia morska w Świnoujściu – to najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku mająca aż 68 metrów wysokości. Na miejscy znajdziemy też niewielką ekspozycję o tematyce latarnictwa.
  • Rejsy w Świnoujściu – przez fakt tego, że Świnoujście “rozsypane” jest na wielu wysepkach, nie unikniemy tutaj podróży promem! Warto też przemyśleć wzięcie udziału w jednym z rejsów wycieczkowych.
  • Aquapark w Świnoujściu – doskonałe miejsce na spędzenie czasu w wypadku nieprzyjaznej pogody. Na miejscu znajdziemy baseny, sztuczne fale, zjeżdżalnie czy sauny!

Sprawdź także:

Dziwnów – atrakcje dla dzieci

Plaża — Dziwnówek