Najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce
Latarnie morskie od wielu lat przyciągają do siebie turystów. Jedne z nich są bardzo wysokie, inne niskie, kolejne mogą pochwalić się bardzo ciekawą historią, a jeszcze inne znajdują się na odludziu, gdzie wzbogacają lokalny krajobraz. Szlak Latarń Morskich to okazja do zobaczenia wszystkich tego typu obiektów na polskim wybrzeżu Bałtyku… jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że zobaczenie ich wszystkich podczas jednego wyjazdu może być trudne. Które z nich są absolutnie warte odwiedzenia? Odpowiedź czeka w dalszej części artykułu!
Poznajcie najładniejsze latarnie morskie w Polsce:
Naszą subiektywną listę rozpoczniemy od nie byle jakiej latarni! Otóż latarnia morska w Świnoujściu to najwyższa latarnia morska na całym polskim wybrzeży Bałtyku, mogąca pochwalić się aż 65 metrami wysokości. Powstała ona jeszcze w XIX wieku i być może ku waszemu zaskoczeniu, przetrwała czasy II wojny światowej! Co jednak ciekawe… wcale tak nie musiało być! Wycofujący się z tych terenów Niemcy mieli plan wysadzić tę ceglaną konstrukcję, jednak latarnik mający to domyślnie uczynić, nie zrobił tego. Dzięki temu możemy podziwiać tę piękną latarnię! Oczywiście jest ona udostępniona do zwiedzania, jednak przygotujcie się na niemałą wyprawę na jej szczyt!
Przenosimy się teraz do znacznie mniejszej miejscowości, czyli Osetnika, znanego też jako Stilo. To tutaj czeka na nas jedna z najbardziej charakterystycznych latarni nad polską częścią bałtyckiego wybrzeża. Ta pokryta pasami metalowa latarnia (jedna z dwóch latarni w Polsce wykonanych z takiego materiału) została wybudowana tu na początku XX wieku, około kilometr od linii brzegowej morza, a jej wysokość wynosi nieco ponad 33 metry. Z jej szczytu rozpościerają się piękne widoki, więc jest to punkt obowiązkowy wizyty w Osetniku!
Niewielkie Gąski, leżące pomiędzy Mielnem a Ustroniem Morskim również mogą pochwalić się piękną latarnią morską! Powstała ona tu pod koniec XIX wieku, a z wysokością 49,8 metrów plasuje się na najniższym stopniu podium najwyższych latarni morskich w Polsce! Jej położenie jest naprawdę malownicze, gdyż od brzegu morskiego dzieli go zaledwie 112 metrów! Dobrą wiadomością może też być to, że jest ona otwarta do zwiedzania — z jej szczytu dojrzymy okoliczne miejscowości, takie jak Mielno, Sarbinowo czy Unieście!
W leżącym w gminie Rewal Niechorzu czeka na nas czwarta co do wysokości latarnię na polskim wybrzeżu, mająca aż 45 metrów wysokości! Historia tej konstrukcji jest niezwykle ciekawa, gdyż zbudowano ją z inicjatywy Niemców w XIX wieku, a wraz z wycofywaniem się jednostek niemieckich pod koniec II wojny światowej, miała być ona wysadzona w powietrze. Ba, Niemcy podłożyli nawet niezbędne materiały wybuchowe… ale na szczęście nie zostały one wykorzystane! Dziś ta stojąca na malowniczym klifie latarnia jest udostępniona dla turystów, pragnących wejść na jej szczyt!
Latarnia ta może pochwalić się naprawdę pięknym położeniem, gdyż leży ona na końcu Mierzei Helskiej i może jednocześnie pochwalić się wysokością aż 41,5 metra! Jej historia jest jednak czymś, co ją wyróżnia na tle innych latarni. Otóż w trakcie trwania obrony Helu z początkiem II wojny światowej, polskie oddziały wysadziły latarnię, odbierając ważny punkt orientacyjny oddziałom niemieckim. Latarnia morska znów pojawiła się w Helu dopiero w 1942 roku, jednak… postawiono ją około 10 metrów od jej pierwotnego położenia, a w 2001 przeszła remont, dzięki któremu prezentuje się tak pięknie, jak dziś!
To prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych latarni morskich na całym wybrzeżu polskiej części Bałtyku i zarazem jedna najważniejszych atrakcji okolic Jastrzębiej Góry. Historia tej mającej 32,7 metra konstrukcji jest naprawdę interesująca! Nie tylko jej pierwszym latarnikiem była córka szwedzkiego kapitana, uratowana przez miejscowego rybaka w XVII wieku, ale też, jeśli wierząc opowiadanym historiom — w latach 20 XX wieku ponoć pomieszkiwał tu sam… Stefan Żeromski! To jednak nie wszystko, gdyż prócz wejścia na szczyt tejże latarni, na miejscu znajdziemy też pomnik wspomnianego już Żeromskiego oraz niewielkie Muzeum Latarni Morskich!
Latarnia ta jest jednym z charakterystycznych punktów tej nadmorskiej miejscowości. Obecna tu latarnia, mająca 27 metrów została zbudowana… tuż obok ruin dawnej konstrukcji! Co jednak się z nią stało? Otóż odpowiedź jest całkiem prosta — została ona zniszczona w wyniku działań wojennych w trakcie II wojny światowej. Warto tu jednak zajrzeć szczególnie w dobrą pogodę, gdyż z jej szczytu dojrzycie tu nawet światła Gdańska czy Helu!
Latarnia morska w Kołobrzegu umiejscowiona przy wejściu do portu, tuż przy ujściu rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego. Dzięki swojej wysokości około 26 metrów ta pamiętająca jeszcze XVIII wiek latarnia umożliwia zobaczenie okolicznych terenów, portów i zatoki z nieznanej wcześniej perspektywy. Dzięki gruntownemu remontowi, jaki przeszła ona w ostatnich latach, pobyt tu jest naprawdę przyjemny, a może on być ukoronowany przez wizytę w kawiarni, znajdującej się u podnóża tej atrakcji!
Ostatnią z omawianych dziś latarni znajdziemy w niewielkim Czołpinie a dokładnie… na terenie Słowińskiego Parku Narodowego! Ta wybudowana w XIX wieku konstrukcja stoi na jednej z najwyższych wydm w okolicy, co tylko dodaje jej unikalnego charakteru oraz sprawia, że jest to wycieczka warta zachodu! Warto jednak zwrócić uwagę na to, że aby dotrzeć na miejsce, trzeba przejść pieszo około 1,5 kilometra, jednak widok ze szczytu na jezioro Łebsko czy Wydmy Czołpińskie potrafi wynagrodzić wszystkie trudy!
Być może zdziwicie się, lecz druga najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się w Gdańsku i ma aż 56 metrów wysokości! To zarazem najmłodsza tego typu konstrukcja nad polskim fragmentem Bałtyku, gdyż zbudowano ją dopiero w 1984 roku. Latarnia ta mieści się w Porcie Północnym i niestety — możliwe jest oglądanie jej wyłącznie z zewnątrz, gdyż nie jest ona udostępniona do zwiedzania.