Stegna
Lokalizacja i dojazd
Stegna to sporej wielkości wieś, położona w województwie pomorskim, na Żuławach Wiślanych, tuż nad Zatoką Gdańską. Stanowi ona siedzibę gminy Stegna. Dojazd do Stegny jest możliwy z pomocą samochodu oraz autobusu. W drugim przypadku możemy wybrać linie między innymi z Gdańska i Elbląga, dowożące nas do Stegny. Dojazd pociągiem jest niestety niemożliwy — chyba że rozpatrujemy w tym przypadku Żuławska Kolej Dojazdową, jednak powinna być ona traktowana raczej jako atrakcja turystyczna.
Stegna — krótka historia
Historia Stegny jest naprawdę ciekawa i na swój sposób burzliwa. Pierwszy raz Stegna została wspomniana w źródłach historycznych w 1432 roku a kilkadziesiąt lat później, była ona miejscem negocjacji II pokoju toruńskiego, zawartego pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim. Niestety podczas I rozbioru Polski, Stegna została zaanektowana przez Prusy. Dopiero w 1919 roku została ona włączona na teren Wolnego Miasta Gdańsk… aby w 1939 wejść w posiadanie III Rzeszy. Dopiero w 1945 roku Stegna znów stała się polskim miastem.
Sprawdź także:
Stegna – atrakcje dla dzieci
Najważniejsze atrakcje — Stegna
Plaża w Stegnie — rozpoczynając listę najważniejszych atrakcji tego miasta, nie sposób rozpocząć od plaży. Jest ona nieco oddalona od ścisłego centrum, co oferuje wam nieco spokoju i chwilę odetchnięcia. Sama plaża nie jest zbyt zatłoczona, jednak na pewno znajdziemy na niej fragmenty bardziej oddalone od gwaru.
- Bulwar Radiowej Jedynki — bez wątpienia jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji w okolicy, szczególnie jeżeli cenimy sobie spokojne spacery. Na nim, nie trudno znaleźć ławeczki zadedykowane przeróżnym, dobrze znanym wszystkim Polakom audycjom Polskiego Radia.
- Prywatne Muzeum Bursztynu — z uwagi na położenie Stegny nad morze, nie sposób nie połączyć tego wraz ze “złotem Bałtyku”, czyli bursztynem. Prywatne Muzeum Bursztynu “Bursztynowa Komnata” to miejsce, gdzie możemy zobaczyć przeróżne wyroby z tego materiału, ale też obejrzeć okazy znalezione w Bałtyku!
- Lunapark Stegna — dzieci na pewno docenią obecność lunaparku, w którym naprawdę nie brakuje ciekawych atrakcji. Kolejki, samochodziki, zamki czy zjeżdżalnie (a to zaledwie początek…) zadowolą każdego amatora rozrywki!
- Park linowy w Stegnie — będąc w Stegnie, gdy poczujecie, że potrzebujecie nieco adrenaliny — wpadnijcie do lokalnego parku linowego. Możecie tu przespacerować się na naprawdę sporej wysokości; oczywiście cała zabawa jest w pełni bezpieczna i odbywa się w asyście doświadczonych instruktorów.
- Zabytkowy kościół – w Stegnie znajdziecie kościół wykonany w tradycyjnej szachulcowej konstrukcji! Warto zobaczyć go z dwóch względów: po pierwsze jest to budowla pamiętająca jeszcze XVII wiek, a przy tym wewnątrz niego znajdziemy zabytkowe organy!
Stegna – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Muzeum Stutthof w Sztutowie – muzeum to obejmuje około 20 hektarów dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Na miejscu znajdziemy zachowaną komorę gazową czy budynek komendantury oraz rekonstrukcję krematoriów.
- Most “Czterech Pancernych” w Sztutowie – to nie lada gratka dla miłośników serialu “Czterech Pancernych i Pies”. Na Wiśle Królewieckiej znajdziemy most, który pojawił się w jednym z odcinków serialu; warto też pamiętać o tym, że niedaleko mostu znajdziemy wypożyczalnię sprzętu wodnego.
- Park rozrywki Inwazja owadów w Jantarze – to raczej atrakcja dla najmłodszych. Znajdziemy tu gigantyczne figury owadów, połączone z warsztatami i wykładami dla dzieci.
- Centrum Rodzinnej Rekreacji w Jantarze – to niemały zestaw atrakcji dla całej rodziny. Na miejscu znajdziemy chociażby mini-zoo, ptaszarnię, baseny, boiska czy nawet SPA!
- Footgolf w Jantarze – ciekawa alternatywa dla gry w tradycyjnego golfa. To połączenie golfa z piłką nożną, gdzie zamiast kija będziemy używać własnych nóg!
- Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – na miejscu zobaczymy eksponaty związane głównie z rybołówstwem, nierozerwalnie powiązanym z Kątami Rybackimi. Na ekspozycji znajdziemy chociażby dawne łodzie czy sprzęt rybacki.
- Aquapark w Kątach Rybackich – ten aquapark znajdziemy w Hotelu Tristan w Kątach Rybackich. Doskonała opcja na wypadek niepogody.
- Latarnia Morska w Krynicy Morskiej – to niezwykle charakterystyczne miejsce w Krynicy Morskiej. Jest ona udostępniona do zwiedzania, a z jej szczytu możemy podziwiać nie tylko Zalew Wiślany czy Morze Bałtyckie, ale też nawet okolice Trójmiasta – oczywiście jeżeli pogoda dopisze!
- ulica Teleexpressu w Krynicy Morskiej – to jedna z głównych ulic Krynicy Morskiej. Zarazem jest to jedyna w Polsce ulica poświęcona temu programowi informacyjnemu!
- Aquapark w Krynicy Morskiej – w przypadku ewentualnej niepogody lub warunków niesprzyjających plażowaniu, warto mieć pewną alternatywę. W Hotelu Continental znajdziemy baseny, sztuczne rzeki czy zjeżdżalnie.
- Park linowy w Krynicy Morskiej – w przypadku gdy zabraknie wam dreszczyku emocji, warto odwiedzić ten park linowy. Zabawa na miejscu jest całkowicie bezpieczna, lecz ekstremalna!
- Przekop Wisły w Mikoszewie – to tutaj uchodzi Wisła, a zarazem jest to najszersze miejsce na całej rzece. W tej okolicy możemy również przepłynąć promem na drugą stronę!
- Stare i Główne Miasto w Gdańsku – to obowiązkowy punkt każdej wyprawy do Gdańska. W tej okolicy możemy między innymi przespacerować się po ulicy Długiej, ale też obejrzeć na własne oczy dobrze znane zabytki, takie jak Fontanna Neptuna, Ratusz czy Dwór Artusa.
- Długie Pobrzeże w Gdańsku – kolejne miejsce w Gdańsku, doskonałe na spacery w rodzinnym gronie. Przy okazji, możemy podziwiać tu Motławę czy Żuraw!
- Park w Gdańsku Oliwie – park ten jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całym Trójmieście. Zabytkowe alejki, grota szeptów, palmiarnia czy ogród botaniczny na pewno zajmą wam nieco czasu.
- ZOO w Gdańsku Oliwie – to jeden z najpopularniejszych ogrodów zoologicznych nie tylko w tej części kraju, ale być może i w całej Polsce! Znajdziemy to ok. 1000 zwierząt reprezentujących niemal 200 gatunków zwierząt, a sama powierzchnia ogrodu jest naprawdę imponująca!
- Westerplatte – miejsce-symbol Gdańska, gdyż to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. Na miejscu zobaczymy charakterystyczny monument oraz pozostałości po obronnych budowlach.
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – gigantyczna ekspozycja w tym muzeum przybliży wam szczegóły tego największego w historii konfliktu zbrojnego. Zwiedzanie tego muzeum zwykle zajmuje około 3-4 godziny, także przygotujcie się na tą “wyprawę” po muzealnych wnętrzach!
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – muzeum to znajduje się w niezwykle charakterystycznym budynku na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Wewnątrz niego, na imponującej ekspozycji dowiemy się nie tylko więcej o NSZZ “Solidarność”, ale też o innych ruchach opozycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Muzeum Bursztynu Oddział Muzeum Gdańska w Gdańsku – to prawdopodobnie największe na całym polskim wybrzeżu i zarazem najciekawsze muzeum poświęcone bursztynowi. Znajdziemy tu nie tylko eksponaty interesujących brył “złota północy”, ale też sporo informacji o jego eksploatacji czy jego historii!
- Centrum Hewelianum w Gdańsku – miejsce to zlokalizowane jest w podziemiach dawnych fortyfikacji. To niezwykle ciekawe centrum naukowe to idealne miejsce na ciekawe eksperymenty w obrębie fizyki i nie tylko!
- Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim – to niewątpliwie największa atrakcja Nowego Dworu Gdańskiego. To niezwykle nowoczesne muzeum, w którym zaprezentowano historię Żuław Wiślanych oraz wcześniej wspomnianego miasta.
- Zabytki Elbląga – Elbląg może pochwalić się kilkoma naprawdę ciekawymi zabytkami. Warto spojrzeć na część obiektów na terenie Starego Miasta, takich jak Brama Targowa, czy pozostałości zamku krzyżackiego!
- Muzeum w Elblągu – w muzeum tym znajdziemy liczne eksponaty związane z historią Elbląga i jego bezpośrednich okolic. Nie brakuje tu znalezisk archeologicznych, przedmioty codziennego użytku czy kolekcję ceramiki kadyńskiej!
- Nowa Holandia w Elblągu – to niezwykle ciekawy rodzinny park rozrywki, zlokalizowany na obrzeżach Elbląga. Znajdziemy tu liczne atrakcje, takie jak m.in. zjeżdżalnia, labirynt, mini zoo, ptaszarnia czy osada wikingów!
- Park Bażantarnia w Elblągu – to zlokalizowany na obrzeżach miasta park leśny. Nie brakuje tu jednak innych atrakcji, takich jak szlaki turystyczne lub zabytku pokroju Pałac Augusta Abbega… a to nie wszystko!
- Kanał Ostródzko-Elbląski – to dobrze znana zabytkowa atrakcja Elbląga. To nic innego, jak kanał z zespołem pochylni umożliwiających transport statków… po suchym lądzie; takich atrakcji nie widzi się na codzień!
- Zamek w Malborku – to prawdopodobnie najbardziej znany zamek w całej Polsce. Oprócz zwiedzania samego zamku krzyżackiego, co jest już niemałą atrakcją, na miejscu znajdziemy też liczna wystawy, niekoniecznie związane z samą budowlą!