Sopot

Lokalizacja i dojazd

sopot nad morzem najlepsze miejscowości nad BałtykiemSopot to prawdopodobnie najbardziej znana i popularna miejscowość nadmorska, będąca jednocześnie pięknym kurortem. Leżący tuż pomiędzy Gdynią a Gdańskiem, stanowi część aglomeracji trójmiejskiej. Miasto to leży tuż nad morzem, a co roku odwiedza je ogrom ludzi, pragnących wypocząć w tym pięknym miejscu. Dojazd do Sopotu jest niezwykle prosty, niezależnie od środka komunikacji, na jaki się zdecydujecie. Samochodem do Sopotu poprowadzi was Obwodnica Trójmiasta a pociągi dalekobieżne PKP zatrzymują się na sopocki dworcu. Jeżeli chodzi o dojazd autobusem, będziecie musieli zapewne dojechać nim do Gdańska, a następnie wsiąść w pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej.

Sopot krótka historia

Patrząc na przeróżne źródła historyczne, Sopot został pierwszy raz wspomniany w nich w 1283 roku. W XVI wieku Sopot stał się miejscem gdzie bogaci patrycjusze zaczęli budować swoje letnie rezydencje. Aż do I rozbioru Polski pozostawał on w polskich rękach, gdyż następnie przeszedł pod władzę Prus. Za czasów rozbiorów, Sopot rozbudowywał się i z czasem został uznany za kąpielisko. Po II wojnie światowej Sopot został z powrotem włączony do Polski, a jego popularność stale rośnie!

Najważniejsze atrakcje — Sopot

  • Sopot plaża najlepsze miejscowości nad morzem na wakacje opinie ranking plażPlaża w Sopocie — odwiedzając Sopot, nie sposób nie wejść na plażę, która ma długość aż 5 kilometrów! Jeżeli będziecie już zmęczeni plażowaniem w sopockim słońcu, nic nie stoi przeciwko temu, abyście skorzystali z obecności beach barów, restauracji i nie tylko.
  • Molo w Sopocie — tuż przy plaży znajdziecie prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną atrakcję tego miasta: przepiękne molo, które co najciekawsze — jest najdłuższym tego typu obiektem w całej Europie (aż 511 metrów). Pamiętajcie jednak o tym, że w sezonie letnim trzeba uiścić drobną opłatę, aby wejść na molo.
  • Ulica im. Bohaterów Monte Cassino — popularny “monciak” to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna ulica w całym Trójmieście, a atrakcji na niej naprawdę nie brakuje. Ta ulica nigdy nie śpi! W trakcie dnia możecie podziwiać piękno sopockiej architektury (zobaczcie koniecznie Krzywy Domek), a w nocy skorzystajcie z bogatej oferty imprezowej.
  • Państwowa Galeria Sztuki — poszukując kultury, warto zajrzeć do Państwowej Galerii Sztuki, zlokalizowanej akurat po drodze na molo. Dostępne tam wystawy zmieniają się, przez co żadna wizyta celem obejrzenia niezwykle interesujących prac nigdy nie będzie taka sama!
  • Latarnia Morska – często zapominamy o tym, że Sopot może też pochwalić się latarnią morską! Znajdująca się przy molu i skwerze budowla jest w sezonie udostępniona do zwiedzania!
  • Opera Leśna – sopocka Opera Leśna to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak spektakle i nie tylko! Możemy też zwiedzić to miejsce bez konieczności brania udziały w tych wydarzeniach!
  • Aquapark w Sopocie – miejsce doskonałe nie tylko na wypadek potencjalnej niepogody. Znajdziemy tu zjeżdżalnie, baseny i nie tylko – wizyta obowiązkowa!
  • Muzeum Sopotu – muzeum to gromadzi przeróżne eksponaty związane z historią tego dobrze znanego kurortu. Na ekspozycji znajdziemy nie tylko dzieła sztuki, ale też zdjęcia czy dawne przedmioty codziennego użytku.
  • Grodzisko Średniowieczne – w Sopocie znajdziemy też niezwykle park archeologiczny w powstały miejscu istnienia dawnego grodziska z IX wieku. Znajdziemy tu rekonstrukcje części dawnej zabudowy oraz część muzealną, gdzie dowiemy się nieco więcej o całym projekcie.
  • Łysa Góra w Sopocie – Łysa Góra to najwyższe wzniesienie w Sopocie osiągające wysokość 110 m n.p.m. W trakcie zimowych miesięcy działa tu wyciąg narciarski!

Sopot – najciekawsze atrakcje w okolicy

  • Skwer Kościuszki i Molo Południowe w Gdyni – to najbardziej znana i zarazem reprezentatywna część miasta. Nie tylko turyści, lecz również gdynianie kochają spacery w tej okolicy
  • ORP “Błyskawica” w Gdyni – wspominając już o Molo  Południowym, to właśnie tutaj zacumowany jest okręt-muzeum o nazwie Błyskawica. Pamiętający czasy II wojny światowej jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Gdyni.
  • Dar Pomorza” w Gdyni – to kolejne pływające muzeum, położone również przy Molo Południowym. Żaglowiec ten został zbudowany na początku XX wieku i wpierw służył jako jednostka szkolna, a dziś stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
  • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – miejsce idealne dla miłośników wojska i nie tylko. Na miejscu czeka na nas ekspozycja obejmująca między innymi uzbrojenie okrętów, broń rakietową czy nawet samoloty!
  • Akwarium Gdyńskie – to dobrze znana gdyńska atrakcja. Prezentuje ona akwaria z florą i fauną (ponad 200 gatunków), którą można znaleźć w wodach całego świata!
  • Muzeum Miasta Gdyni – na miejscu znajdziemy zbiory skupiające się głównie o historii miasta i nie tylko! Nie brakuje tu także interesujących wystaw czasowych… niekoniecznie powiązanych z Gdynią.
  • Muzeum Emigracji w Gdyni – to jedno z najnowszych muzeów gdyńskich. Ekspozycja na miejscu obejmuje historię emigracji z terenów naszego kraju od XIX wieku aż do teraz!
  • Kamienna Góra w Gdyni – to największe wzniesienie Gdyni, na szczycie którego znajdziemy park i punkt widokowy. Co jednak najlepsze, na szczyt można wjechać kolejką!
  • Stare i Główne Miasto w Gdańsku – będąc w Gdańsku, nie sposób chociaż na chwilę zajrzeć na Stare i Główne miasto, pełne pięknych uliczek i nie tylko! Znajdziemy też tutaj dużo ciekawych atrakcji, takich jak Fontanna Neptuna, Ratusz czy dobrze znany Dwór Artusa! Rzadko kiedy można zobaczyć tak dużo zabytków za jednym zamachem!
  • Kościół Mariacki w Gdańsku – kolejne doskonale znane miejsce, położone na ulicy Mariackiej. Ta gotycka świątynia to jeden z najbardziej znanych punktów całego Gdańska.
  • Długie Pobrzeże w Gdańsku – to kolejne dobrze znane miejsce w Gdańsku. Na Długim Pobrzeżu warto przespacerować się wzdłuż Motławy i zatrzymać się przy Żurawiu!
  • Park w Gdańsku Oliwie – to jeden z najpopularniejszych punktów całego Gdańska. Miejsce to jest nie tylko idealne na spokojne spacery, ale też umożliwia ciekawe spędzenie czasu poprzez wizytę w palmiarni czy ogrodzie botanicznym.
  • Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Dawnej w Gdańsku – ten oddział Muzeum Narodowego jest obowiązkowym punktem wizyty w Gdańsku. Ekspozycja na miejscu jest niezwykle ciekawa, a jej najjaśniejszym punktem jest “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga!
  • Westerplatte – miejsce-symbol Gdańska, gdyż to tu swój początek miała II wojna światowa. Na miejscu znajdziemy wielki monument upamiętniający to wydarzenie oraz dawne budynki obronne.
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdyni – miejsce to cechuje naprawdę gigantyczna interaktywna ekspozycja, obejmująca ogrom informacji o największym konflikcie w historii świata. Zwiedzenie tego miejsca zajmie przynajmniej 3 godziny!
  • Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – muzeum to jest położone na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. ECS pokazuje historię ruchów opozycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, a szczególną uwagę poświęcono tu działalności Solidarności!
  • Muzeum Bursztynu Oddział Muzeum Gdańska – to jedno z najbardziej imponujących muzeów bursztynu w całej Polsce. Dowiemy się tu więcej o historii “złota Północy”, sposobach jego eksploatacji i nie tylko!
  • ZOO w Gdańsku Oliwie – to prawdopodobnie najbardziej znany ogród zoologiczny w całym kraju. Prawie 140 hektarów powierzchni jest domem dla około 1000 zwierząt z prawie 200 gatunków z całego świata!
  • Taras widokowy Olivia Star w Gdańsku – to taras widokowy zlokalizowany na najwyższych kondygnacjach biurowca Olivia Star. Z tego tarasu można zobaczyć nie tylko panoramę Gdańska, ale też sporą część Zatoki Gdańskiej czy nawet… Mierzeję Helską!
  • Cypel Rewski w Rewie – w niewielkiej Rewie znajdziemy piaszczysty wał o długości około 1 kilometra. Idealne miejsce na spokojny spacer!
  • Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku – muzeum to mieści się w dawnym szpitalu i kamienicy przy rynku w Pucku (który też warto odwiedzić). Na miejscu dowiemy się znacznie więcej o historii Pucka oraz okolic!
  • Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku – Puck przed wojną był bazą dywizjonu lotnictwa morskiego. Znajdziemy tu pamiątki związane z historią i działaniem tej jednostki wojskowej.
  • Port rybacki Władysławowo – atrakcje, które czekają tu na turystów to przede wszystkim spacery po nabrzeżu.  Można też udać w rejs –  na ryby lub w celach typowo wycieczkowych.
  • Dom Rybaka we Władysławowie – to siedziba lokalnego urzędu miasta, lecz nie jest to jedyny powód dla odwiedzenia tego miejsca! Wewnątrz niego znajdziemy też całoroczny punkt widokowy oraz dwie ekspozycje: Muzeum Motyli oraz Muzeum Iluzji!
  • Lunapark we Władysławowie – miejsce to jest zlokalizowane niedaleko Domu Rybaka. Może ono pochwalić się między innymi gigantycznym diabelskim młynem i innymi atrakcjami!
  • Hallerówka we Władysławowie – miejsce to oficjalnie nazywa się Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy, jednak znacznie częściej usłyszymy hasło Hallerówka. W tej niewielkiej drewnianej willi znajdziemy liczne pamiątki po generale Hallerze.
  • Sporty wodne w Chałupach – Chałupy, a właściwie ich bezpośrednie otoczenie, stwarzają idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Windsurfing, kitesurfing czy surfing to idealny sposób na spędzanie czasu!
  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu – muzeum to zajmuje budynek zabytkowego kościoła i jak można się domyślić – skupia się na historii rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej. Na miejscu możemy obejrzeć liczne eksponaty, takie jak sprzęt rybacki, ale też sztukę związaną z morzem!
  • Fokarium w Helu – to unikalna placówka badawczo-hodowlana, gdzie “mieszkają” foki szare i zarazem najbardziej znana atrakcja całego Helu. Warto zobaczyć to miejsce w czasie karmienia!
  • Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu – główna ekspozycja tego muzeum obejmuje obiekty dawnych stanowisk artyleryjskich, służących do obrony wybrzeża w 1939 roku. Poza tym, czeka tu na nas skansen, strzelnica sportowa i nie tylko!
  • Latarnia Morska w Helu – ta charakterystyczna czerwona ośmioboczna wieża o wysokości około 40 metrów jest znanym punktem w całym mieście. Z jej szczytu rozpościera się naprawdę piękny widok!

Sprawdź także: 

Sopot – atrakcje dla dzieci

Plaża – Sopot