Rusinowo
Lokalizacja i dojazd
Rusinowo to wieś nadmorska, zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim w powiecie sławieńskim. Wartym odnotowania faktem jest to, że Rusinowo nie leży bezpośrednio nad morzem, gdyż tą miejscowość jest oddzielona od morskiego brzegu poprzez kilometrowy pas lasu. Dojazd na miejsce możliwy jest przy pomocy samochodu oraz autobusów PKS. Aktualnie do Rusinowa niemożliwy jest bezpośredni dojazd pociągiem.
Rusinowo — krótka historia
Rusinowo zostało założone prawdopodobnie na początku XIV wieku, a przez lata funkcjonowały tu przeróżne nazwy dla niej — Rusenhagen, Ruczenhagen czy Rutzenhagen. Przez lata wieś ta rozwijała się i rozbudowywała (także przez samych mieszkańców), a większość z mieszkańców trudniła się rolnictwem i hodowlą zwierząt.. Tak naprawdę, Rusinowo nie zmieniało swojego trybu życia przez lata, a dopiero niedawno zaczęto traktować je jako ciekawe i spokojnie miejsce do spędzenia urlopu nad morzem.
Najważniejsze atrakcje — Rusinowo
- Plaża w Rusinowie — jak już wspomnieliśmy, plażę od Rusinowa dzieli około 1-kilometrowy pas las. Jednak zaufajcie nam, warto tam wpaść. jest ona szeroka i piaszczysta, a co najlepsze – bardzo spokojna, co pozwoli wam na relaks.
- Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rusinowie – kościół ten stoi na niewielkim wzniesieniu, niemalże w centralnym punkcie tej wsi. Został on zbudowany w stylu neoromańskim jeszcze w XIX wieku!
- Turystyka rowerowa w Rusinowie — w okolicach Rusinowa znajdziemy też wiele szlaków rowerowych, które umożliwią tam poznanie okolic — tych bliższych i dalszych — przy pomocy roweru. Niektóre z nich są naprawdę malownicze!
Rusinowo – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Latarnia morska w Jarosławcu – ma ona wysokość aż 33 metrów i jest zarazem jedną z najbardziej charakterystycznych budowli całej miejscowości. W sezonie jest ona udostępniona do zwiedzania.
- Aquapark w Jarosławcu – znajdziemy tu liczne atrakcje typowe dla parków wodnych. Nie brakuje tu zjeżdżalni, basenów, czy nawet groty z wodospadami!
- Muzeum Bursztynu w Jarosławcu – jak można się domyślić, ekspozycja tego miejsca skupia się na “złocie północy”, czyli bursztynie. Dowiemy się tu znacznie więcej o historii tego surowca, jego wydobyciu czy temu, jak wykorzystuje się go na codzień.
- Całoroczny stok narciarski w Jarosławcu – w Jarosławcu nie zabrakło także atrakcji, coby nie mówić – niecodziennych. Mowa o całorocznym stoku narciarskim, gdzie można trenować swoje umiejętności jazdy na nartach czy snowboardzie!
- Motylarnia w Jarosławcu – odwiedzając to miejsce poznacie codzienne życie tych kolorowych owadów. Ważne jest to, że latają tu one swobodnie, co tylko dodaje uroku temu miejscu!
- Kraina Papug w Jarosławcu – kolejna doskonała atrakcja dla miłośników zwierząt. Znajdziemy tu liczne ciekawe papugi, które także poruszają się tu swobodnie!
- Galeria Rybacka w Jezierzanach – niedaleko Jarosławca, w niewielkich Jezierzycach znajdziemy niewielkie prywatne muzeum. Jego tematyka – szeroko pojęte rybołówstwo w okolicy.
- Jezioro Kopań – to całkiem duże jezioro przybrzeżne. To doskonałe miejsce na uprawianie windsurfingu, ale też wędkowanie (pamiętajcie o wykupieniu pozwolenia).
- Geograficzny Środek Polskiego Wybrzeża w Wiciach – być może zdziwicie się, lecz miejsce to budzi niemałe kontrowersje! Wynikają one z tego, że nie każdy jest pewien tego, czy naprawdę jest to środek polskiego wybrzeża… jednak nie oznacza to tego, że nie warto odwiedzić tego punktu!
- Latarnia Morska w Darłówku – latarnia ta zlokalizowana jest tuż przy wejściu do portu i ma wysokość 22 metrów. Jest ona udostępniana do zwiedzania.
- Most w Darłówku – jego konstrukcja jest niezwykła, gdyż most ten jest… rozsuwany! Dzięki temu, umożliwia on swobodny ruch jednostek pływających na rzece Wieprzy.
- Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – niegdyś dom dla książąt pomorskich, dziś mieści w sobie muzeum. Na ekspozycji obecnej na miejscu znajdziemy chociażby dawne wyposażenie wnętrz, sztukę sakralna, czy sztukę ludową z okolic Darłowa!
- Rynek w Darłowie – doskonałe miejsce na spacer. Na rynku warto zatrzymać się przy pomniku-fontannie rybaka czy przy barokowym ratuszu.
- Osada Historyczna w Darłowie – to za to atrakcja fenomenalna dla rodzin z dziećmi, gdzie przeniesiemy się kilka wieków wstecz! Zobaczymy tu repliki dawnej broni czy przedmioty codziennego użytku!
- Bunkry w Bobolinie – w Bobolinie znajdziemy pozostałości niemieckich bunkrów z czasów II Wojny Światowej. Część z nich zlokalizowana jest na lokalnej plaży, podczas gdy resztę znajdziemy w pasie nadmorskim
- Jezioro Bukowo – jezioro to jest doskonałe dla miłośników sportów wodnych wędkarzy. Nie zapominajcie jednak też o możliwości wzięcia udziału w rejsie wycieczkowym!
- Latarnia morska w Ustce – latarnia ta znajduje się niedaleko wschodniego falochronu i osiąga wysokość około 20 metrów. Jest ona udostępniona do zwiedzania.
- Bunkry w Ustce – to jedna z najbardziej znanych atrakcji Ustki, położona się po zachodniej stronie portu. W czasach świetności stanowiły one osłonę niemieckich dział nadbrzeżnych, a dziś ekspozycja na miejscu czeka na waszą wizytę!
- Muzeum Ziemi Usteckiej w Ustce – na miejscu znajdziemy liczne eksponaty związane z historią miasta i okolicy. Punkt obowiązkowy wycieczki!
- Muzeum Chleba w Ustce – czy zastanawialiście się nad tym, jak kiedyś wypiekano chleb? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym prywatnym muzeum, gdzie znajdziecie dawne urządzenia piekarskie.
- Muzeum Minerałów w Ustce – na miejscu znajdziecie liczne minerały, muszle czy też inne skamieniałości. To niezwykła ekspozycja, którą trzeba zobaczyć!
- Motylarnia w Ustce – znajdziemy tu liczne okazy motyli z całego świata. Doskonała atrakcja dla młodszych i nieco starszych!
- Aquapark w Ustce – warto zaopatrzyć się w pewną alternatywę w wypadku niepogody. Właśnie dlatego w kompleksie hotelowym Grand Lubicz znajdziemy nowoczesny aquapark!
Sprawdź również: