Rowy

Lokalizacja i dojazd

Rowy to niewielka, lecz niezwykle urokliwa wieś letniskowa w północnej Polsce, a dokładnie w województwie pomorskim, leżąca pomiędzyrowy najlepsze plaże nad bałtykiem ranking miejscowości nadmorskich Ustką a Słupskiem. Jest ona częścią Wybrzeża Słowińskiego i leży u ujścia rzeki Łupawy. Dojazd na miejsce możliwy jest z pomocą samochodu i autobusu. W przypadku tej drugiej opcji należy wpierw dojechać do Ustki lub Słupska i stamtąd wsiąść do autobusu do Rowów. Do wsi, jaką są Rowy nie dojeżdżają pociągi PKP.

Rowy — krótka historia

Pomimo swojego niepozornego rozmiaru, Rowy mają bardzo długą historię. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości miały miejsce już w XIII wieku. Co ciekawe, już w tym samym wieku, tereny, na których obecnie leżą Rowy, zostały utracone przez Polskę. Przez ten czas, wieś ta służyła głównie jako przystań morska. Rowy zostały włączone do polskiego państwa ponownie po zakończeniu II wojny światowej.

Sprawdź także:

Atrakcje dla dzieci nad Bałtykiem-najlepsze nad morzem

Najważniejsze atrakcje — Rowy

  • Plaża w Rowach — Plaża w Rowach jest najbardziej znaną atrakcją miejscowości. Co najlepsze, bardzo łatwo znaleźć tu miejsce do plażowania. Obecne są tu aż dwa kąpieliska — Rowy Zachód i Rowy Wschód. Zachodnia plaża jest raczej piaszczysta szczersze, jednak im dalej na zachód, tym więcej kamieni.
  • Port w Rowach — warto także zajrzeć do portu w Rowach. Zwykle znajdziemy tu kilka zacumowanych kutrów. Obecne tu nabrzeże portowe to doskonałe miejsce na przechadzkę, a tuż obok portu znajdziemy też promenadę spacerową.
  • Piesze szlaki w Rowach — Z Rowów wychodzą też przeróżne nadmorskie szlaki piesze, prowadzące wzdłuż morza. Możemy wybrać tu szlaki prowadzące do Łeby czy Ustki, lecz to nie wszystko. Dostępne są także szlaki rozpoczynające i kończące się w Rowach lub Szlak Zwinięty Torów, prowadzący po poniemieckich nasypach kolejowych.
  • Jezioro Gardno — w bardzo bliskiej odległości od Rowów znajdziemy też Jezioro Gardno, jedno z największych jezior przybrzeżnych w Polsce.  To doskonałe miejsce nie tylko dla wędkarzy, ale tez dla miłośników sportów wodnych, takich jak windsurfing czy kitesurfing.

Rowy – najlepsze atrakcje w okolicy

  • Aquapark w Ustce – bez wątpienia będzie to idealna opcja dla tych z was, których zaskoczy deszcz. Aquapark ten zlokalizowany jest w kompleksie hotelowym Grand Lubicz.
  • Latarnia morska w Ustce zbudowana w XIX wieku, zlokalizowana jest niedaleko wschodniego falochronu. Mamy dla was świetną informację – ta latarnia o wysokości około 20 metrów jest udostępniana do zwiedzania!
  • Muzeum Ziemi Usteckiej – muzeum to gromadzi zróżnicowane eksponaty związane z historią Ustki i jej okolicy. Warto odwiedzić to miejsce, jeżeli interesuje was rozwój tego miasta!
  • Bunkry w Ustce – miejsce to znajduje się po zachodniej stronie lokalnego portu. Jeżeli interesujecie się historią – jest to punkt obowiązkowy wyprawy do Ustki!
  • Muzeum Chleba w Ustce – chleb towarzyszy nam codziennie… warto więc dowiedzieć się nieco więcej o nim! Na miejscu czekają na nas dawne urządzenia piekarskie, ale nie tylko!
  • Muzeum Minerałów w Ustce – prezentuje minerały, skamieniałości, muszle itp. Muzeum znajduje się w pobliżu promenady, w starym schronie lotniczym.
  • Muzeum Figur Woskowych w Ustce – dobrze wiecie, czego można spodziewać się po wizycie w tym miejscu! Przeróżne figury postaci wykonane w skali 1:1 znane z telewizji, historii czy filmów to zaledwie początek!
  • Latarnia morska Czołpino – mająca 25 metrów latarnia morska, znajduje się przy szlaku łączącym teren SPN z pobliskimi Rowami. To punkt warto obowiązkowego odwiedzenia!
  • Góra Rowokół – miejsce to może pochwalić się naprawdę piękną wieżą widokową. Punkt ten znajduje się pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko, co tylko poprawia wrażenia wizualne!
  • Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce – tuż przy trasie prowadzącej z Łeby ku Słowińskim Parku Narodowym, w niewielkiej Rąbce znajdziemy Muzeum Wyrzutni Rakiet. To dawny niemiecki poligon rakietowy, więc to nie lada gratka dla miłośników militariów!
  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – muzeum to jest niczym innym jak skansenem, który pokazuje nam jak kiedyś wyglądało życie w osadzie rybackiej. Lekcja historii w praktyce!
  • Dolina Charlotty – to ogromny kompleks rozrywkowo-turystyczny, położony pomiędzy Ustką a Słupskiem. Na miejscu czeka na was nie tylko hotel, ale też chociażby ogród zoologiczny!
  • Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – muzeum to jest zlokalizowane w Zamku Książąt Pomorskich i pobliskich budynkach. Na miejscu dowiemy się nieco więcej o historii i kulturze Pomorza Środkowego ale też… największą na świecie kolekcję obrazów Witkacego.
  • Muzeum Kryminalistyki przy Szkole Policji w Słupsku – to nietypowa atrakcja poświęcona historii kryminalistyki! Znajdziemy tu między innymi narzędzia zbrodni, dawną broń policyjną czy narzędzia śledcze!

Plaża — Rowy