Rewal
Lokalizacja i dojazd
Rewal to wieś nadmorska, położona w województwie zachodniopomorskim. Jest ona naprawdę niepozorna, gdyż poza sezonem jest domem dla około tysiąca osób, jednak w trakcie sezonu zmienia się w prawdziwy raj dla turystów. Bez wątpienia, jest to jedna z najpiękniejszych miejscowości całego Pomorza Zachodniego! Dojazd do Rewala jest całkiem prosty, szczególnie że przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 102. Najłatwiej dostać się tam ze strony Gryfina oraz Kołobrzegu.
Rewal — krótka historia
Miejscowość Rewal została pierwszy raz wspomniana w źródłach historycznych już w XV wieku. Następnie w 1628 odnotowano w kronikach niemiecką nazwę tej wsi — Revahl, a w XIX wieku zaczęli zjeżdżać pierwsi miłośnicy kąpieli morskich, a miejsce to stało się szczególnie popularne, gdy poprowadzono tu połączenie kolejowe do pobliskiego Trzebiatowa. Nie trzeba było dużo czasu, aby miejsce to stało się niezwykle popularne!
Sprawdź także:
Rewal i okolice – atrakcje dla dzieci – TOP 10
Najważniejsze atrakcje — Rewal
- Plaża w Rewalu — wspomnieliśmy już o tym, że Rewal to miejscowość nadmorska, a skoro o tym mowa, to nie sposób nie odwiedzić plaży w tym kurorcie! Jest ona napraw urokliwa i doskonale nadaje się do każdego typu spędzania czasu. Rodzice także docenią to, że w trakcie sezonu letniego rozstawiane są tu atrakcje pokroju zjeżdżalni czy trampolin, co docenią najmłodsi!
- Aleja Róż i Zakochanych — w Rewalu znajdziecie także Aleję Róż i Zakochanych, czyli deptak ciągnący się od Rewala aż do Niechorza. Cała alejka dedykowana jest ludziom zakochanym, a na miejscu znajdziemy także tablice z wyznaniami miłosnymi czy rzeźbami w tej tematyce!
Park Wieloryba — bez wątpienia jest to największa tego typu atrakcja w okolicy. Jej najbardziej charakterystycznym punktem jest replika… Płetwala błękitnego o długości aż 35 metrów. Przy okazji, znajdziemy tu przeszło 100 modeli ryb lub ssaków w skali 1:1.
- Bajkowa Chata — jak sama nazwa mówi, Bajkowa Chata poświęcona jest postaciom znanym z bajek lub baśni. Odwiedźcie to miejsce, jeżeli pragniecie zobaczyć komnatę Śpiącej Królewny czy sanie Królowej Śniegu!
- Pomnik Rybaka – pomnik Rybaka to dobrze znane miejsce w tej wsi. To tutaj warto również wykonać swoją pamiątkową fotografię.
- Kolejka wąskotorowa – warto także pamiętać o tym, że przez Rewal prowadzi trasa kolejki wąskotorowej (jej jedna stacja końcowa znajduje się w Pogorzelicy, a drugi w Gryficach). Może zechcecie udać się na taką wyprawę?
Najważniejsze atrakcje w okolicy — Rewal
- Latarnia morska w Niechorzu – to bez wątpienia jedna z najładniejszych latarnii morskich na całym polskim wybrzeżu Bałtyku, mająca na dodatek 45 metrów wysokości. Co jednak najlepsze – ta główna atrakcja Niechorza jest otwarta dla zwiedzających!
- Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu – Niechorze jest nierozerwalnie związane z rybołówstwem, stąd też nic dziwnego, że powstało tu muzeum poświęcone tej tematyce! Na miejscu znajdziemy eksponaty opowiadające o historii rybołówstwa, tradycji okolicznych ziem czy nawet próbki piasków z przeróżnych światowych wybrzeży!
- Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu – miejsce to jest idealnie dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy tu około trzydziestu modeli latarni morskich, odtworzonych w skali 1:10.
- Motylarnia w Niechorzu – kolejna atrakcja doskonała dla rodzin z dziećmi, położona koło latarni morskiej. Wewnątrz motylarni znajdziemy wiele pięknych kolorowych owadów fruwających pomiędzy nami!
- Muzeum Figur Woskowych w Niechorzu – nie trzeba chyba tłumaczyć, na czym polega ta atrakcja. Na ekspozycji znajdziemy liczne znane postaci wykonane z wosku!
- Jezioro Liwia Łuża – jezioro to stanowi obecnie rezerwat ptactwa wodnego. Doskonałe miejsce do spacerów i podziwiania latających piękności!
- Dawne fortyfikacje w Gryficach – w Gryficach nadal znajdziemy “pamiątki” po dawnych czasach. Na uwagę zasługują tu Brama Wysoka, Brama Kamienna czy Brama Prochowa!
- Muzeum i Galeria „Brama” w Gryficach – muzeum to zlokalizowane jest w zabytkowym budynku dawnej Bramy Wysokiej. Znajdziemy tu zbiory związane z historią i geologią Gryfic i okolicznych terenów.
- Spływy kajakowe rzeką Regą – pobliska rzeka Rega stwarza doskonałe warunki do kajakarstwa. Nurt rzeki i trasy tu dostępne są przystępne i pozwalają na spokojną zabawę we wspólnym gronie
- Ruiny kościoła w Trzęsaczu – to najbardziej znany zabytek Trzęsacza. Kościół ten został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w głębi lądu, jednak przez siły natury zaczął on coraz mocniej zbliżać się do brzegu, aż w końcu… runął on do morza. Do dziś zachowała się jedna niepełna ściana tej budowli sakralnej.
- Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu – znajdziemy tu ciekawy zespół ekspozycji poświęcony głównie historii Trzęsacza. Dowiemy się tu również znacznie więcej o wcześniej wspomnianym kościele!
- Mini Golf w Trzęsaczu – minigolf to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu. Ta miniaturowa wersja golfa ma proste zasady – należy wbić piłeczkę do dołka w jak najmniejszą liczbę uderzeń.
- Park Przyjaciół Pustkowa w Pustkowie – park ten jest punktem centralnym niewielkiego Pustkowa. Zawiera w sobie dwie atrakcje – Bałtycki Krzyż Nadziei i Statek EXPO.
- Molo w Międzyzdrojach – konstrukcja ta ma blisko 400 metrów długości, przez co stanowi świetny punkt na spacery. Warto też pamiętać o tym, że wypływają stąd statki wycieczkowe!
- Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – atrakcja głównie dla miłośników kinematografii gdyż znajdziemy tu odciski dłoni sławnych aktorów, reżyserów i innych osób związanych z szeroko pojętym filmem. Na jej wizycie się nie skończy, gdyż corocznie z okazji Festiwalu Gwiazd pojawiają się nowe odciski!
- Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach – to niezwykle nowoczesna ekspozycja, zlokalizowana na 900 metrach kwadratowych powierzchni. Dowiemy się tu więcej o przyrodzie wyspy i całego Wolińskiego Parku Narodowego.
- Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach – być może nie wiecie, ale w Międzyzdrojach także żyją żubry! Znajdziemy tu te piękne zwierzęta, prezentowane w warunkach półnaturalnych, a poza tym, żyją tu jelenie, sarny czy dziki!
- Planetarium w Międzyzdrojach – to jeden z nielicznych tego typu obiektów na terenie północnej Polski. Koniecznie zobaczcie tu chociaż jeden spektakl wizualny wyświetlany na kopule tego planetarium!
- Oceanarium w Międzyzdrojach – oceanarium te może pochwalić się naprawdę imponującą powierzchnią i ekspozycją. Na miejscy znajdziemy liczne zbiorniki prezentujące faunę i florę żyjącą w wodach całego świata!
- Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach – mogłoby się wydawać, że to atrakcja głównie dla najmłodszych, lecz wcale tak nie jest. Znajdziemy tu liczne modele najciekawszych zabytków z państw nadbałtyckich, wykonanych w skali 1:25.
- Muzeum Regionalne w Wolinie – ta niewielka placówka położona jest w niemalże samym centrum miejscowości. Na ekspozycji tego muzeum znajdziemy zbiory odwołujące się do historii miasta.
- Zabytki w Trzebiatowie – miejscowość ta może pochwalić się kilkoma ciekawymi zabytkami, które pamiętają jeszcze czasy średniowieczne! Warto zobaczyć tu ratusz miejski z XVIII wieku czy Basztę Prochową!
- Pałac w Trzebiatowie – to budynek o długiej i burzliwej przeszłości. W chwili obecnej mieści on lokalne muzeum oraz Trzebiatowski Ośrodek Kultury.
- Park Edukacji i Rekreacji Mandragora w Gąbinie – w Gąbinie niedaleko Trzebiatowa znajdziemy niezwykły park rozrywki, doskonały dla tych was, którzy lubią historię i mitologię. Znajdziemy tu między innymi motylarnię, celtycki horoskop drzewny, czy rekonstrukcję starosłowiańskiego miejsca kultu.