Puck
Lokalizacja i dojazd
Puck to niewielkie miasto nadmorskie, położone w województwie pomorskim, sąsiadujące z Władysławowem. Z uwagi na swoje doskonałe położenie blisko Półwyspu Helskiego, często traktowany jest jako baza wypadowa na mierzeję. Jeżeli chodzi o dojazd, to jest on całkiem komfortowy, niezależnie od wybranego sposobu. Oprócz dojazdu samochodem możemy też zdecydować się na pociąg relacji Gdynia — Hel (należy wtedy wysiąść na stacji Puck). W przypadku autobusów obsługiwane są one przez PKS Gdynia.
Puck — krótka historia
Początki tego, co znamy jako Puck, sięgają już III wieku, jednak prawa miejskie uzyskał on dopiero w XVI wieku. Następne sto lat było dla Pucka bardzo burzliwe, gdyż odgrywał on rolę w wojnie trzynastoletniej i z czasem został on zdobyty przez zakon krzyżacki, a potem włączono go do Prus Królewskich. Kolejne wojny doprowadziły do tego, że w 1772 roku Puck został włączony do Prus. W 1920 roku Puck wrócił pod władanie Polski…aż wpadł w ręce III Rzeszy, okupujących Puck aż do 1945 roku, kiedy został on wyzwolony. Dziś Puck jest bardzo cenionym ośrodkiem turystycznym i portem.
Sprawdź także:
Atrakcje dla dzieci – Władysławowo i okolice
Najważniejsze atrakcje — Puck
- Muzeum Ziemi Puckiej — Muzeum Ziemi Puckiej to miejsce, w którym zgromadzono przeróżne eksponaty związane z Kaszubami. Obecne tu salę ze stałymi ekspozycjami i ekspozycjami czasowymi, pozwalają nam na poznanie historii tego rejonu, a wszystko dostosowane jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych!
- Manufaktura Szkła — będąc w Pucku, warto także wpaść do Manufaktury Szkła, miejsca pełnego artystycznego zaczęcia. Wewnątrz niej znajdziemy hutę szkła artystycznego, pracownię szkła i nie tylko. Możemy tu zaobserwować, jak dużym bagażem umiejętności należy się wykazać, aby stworzyć przeróżne wyroby szklane!
- Plaża w Pucku — naturalnie będąc w Pucku, koniecznie musicie zajrzeć na plażę. To doskonałe miejsce, w którym spędzicie świetnie cały dzień. Możemy najpierw opalać się i kąpać w zatoce, a wieczorem udać się do jednych z barów i kawiarni, gdzie zawsze czeka na nas dobra zabawa.
- Sporty wodne w Pucku — skoro wspomnieliśmy już o plaży, to pamiętajcie o tym, że Puck jest świetnym miejscem dla windsurferów i kitesurferów. Warunki tu panujące pozwolą wam nauczyć się tych sportów od zera lub nieco poszaleć, szlifując już posiadane umiejętności.
- Zabytki Pucka – być może się zdziwicie, lecz Puck może pochwalić się kilkoma całkiem ciekawymi zabytkami. Na szczególną uwagę zasługuje XIX-wieczny neogotycki ratusz oraz średniowieczna fara.
- Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego – Puck w czasach przedwojennych był siedzibą dywizjonu lotnictwa morskiego. Na miejscu znajdziemy liczna pamiątki, powiązane z czasami funkcjonowania tej jednostki.
Puck – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Park Kulturowy „Osada Łowców Fok” w Rzucewie – park ten jest rekonstrukcją prehistorycznej osady, istniejącej na miejscu od V do II wieku p.n.e. Na miejscu znajdziemy bardzo ciekawe eksponaty, takie jak domostwa typowe dla czasów istnienia czy kamienne narzędzia, niezbędne do codziennego życia.
- Labirynt w polu kukurydzy w Swarzewie – to dobrze znana atrakcja sezonowa okolicy. Na miejscu znajdziemy labirynt wycięty w polu kukurydzy o powierzchni kilku hektarów.
- Port rybacki Władysławowo – idealne miejsce na długie, spokojne spacery po nabrzeżu. Warto też zobaczyć tu mural dotyczący historii “Władka”, wykonany na falochronie.
- Wieża Domu Rybaka we Władysławowie – Dom Rybaka to nie tylko budynek urzędu miasta, ale tez miejsce wielu atrakcji! Na miejscu czeka na nas całoroczny punkt widokowy na wieży, ale też dwie ekspozycje – Muzeum Motyli oraz Muzeum Iluzji.
- Hallerówka we Władysławowie – willa, w której znajduje się to muzeum, niegdyś należała do samego generała Józefa Hallera. Dziś znajdziemy tu pamiątki związane z tą postacią!
- Lunapark Sowiński we Władysławowie – niezwykle charakterystyczny punkt tego miasta, szczególnie jeśli wspomnimy o gigantycznym diabelskim młynie. Atrakcje tu dostępne na pewno zadowolą młodszych i starszych!
- Ocean Park we Władysławowie – ten park rozrywki może się pochwalić się licznymi figurami zwierząt morskich o sporych rozmiarach. Atrakcja raczej dla najmłodszych.
- Klif i plaża w Jastrzębiej Górze – plaża ta jest naprawdę ciekawa, gdyż prowadzi na nią aż kilkaset schodków! Piękne widoki gwarantowane.
- Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze – w Jastrzębiej Górze znajdziemy nie lada atrakcję – najbardziej na północ wysunięty kraniec Polski! Na miejscu znajdziemy pamiątkowy obelisk.
- Latarnia morska na Rozewiu – to prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych latarni na całym polskim wybrzeżu Bałtyku i jedna z najlepszych atrakcji Jastrzębiej Góry. W sezonie jest udostępniona do zwiedzania.
- Cypel Rewski w Rewie – ten kilometrowej długości piaszczysty wał może wielu z was kojarzyć się z miniaturowym półwyspem! Miejsce to jest doskonałym punktem na spacery w gronie najbliższych!
- Sporty wodne w Rewie – wody w Rewie to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych! Nie trudno nie zauważyć tu windsurferów czy kitesurferów, trenujących swoje umiejętności!
- Skwer Kościuszki i Molo Południowe w Gdyni – najbardziej znana i reprezentatywna część Gdyni. Warto się tu przespacerować i zobaczyć Gdynię z najlepszej strony!
- ORP “Błyskawica” w Gdyni – to okręt-weteran II wojny światowej, zacumowany przy wspomnianym już Molo Południowym Obowiązkowy punkt każdej wizyty w Gdyni.
- “Dar Pomorza” w Gdyni – to kolejna pływająca jednostka, “przerobiona” na muzeum, zacumowana przy Molo Południowym. Okręt ten obecnie wchodzi w skład Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
- Akwarium Gdyńskie – niedaleko wspomnianych pływających obiektów muzealnych znajdziemy Akwarium Gdyńskie – jedną z najpopularniejszych gdyńskich atrakcji. Nie brakuje tu licznych przedstawicieli flory i fauny wodnej z całego świata, stąd też koniecznie musicie tu zajrzeć!
- Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – miłośnicy militariów znajdą tu swój raj! Na miejscu można zobaczyć chociażby uzbrojenie okrętów, broń rakietową, śmigłowce czy samoloty!
- Muzeum Miasta Gdyni w Gdyni – muzeum to dokumentuje historię miasta i nie tylko! Często znajdziemy tu ciekawe wystawy czasowe, niekoniecznie związane z “miastem z morza i marzeń”!
- Muzeum Emigracji w Gdyni – bez wątpienia to jeden z najciekawszych obiektów muzealnych w Gdyni, jak i całym Trójmieście. Wystawy tu obecne skupiają się na historii emigracji z ziem polskich rozpoczynając od XIX wieku.
- Kamienna Góra w Gdyni – na jej szczycie czekają na nas piękny park i niezwykle urokliwy punkt widokowy, z którego ujrzymy port i morze! Co jednak najlepsze, na górę można dostać się pieszo, jak i wagonikiem kolejki!
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu – Hel nierozerwalnie powiązany jest z rybołówstwem, stąd też nic dziwnego, że powstało tu muzeum o takiej tematyce. Na miejscu znajdziemy ciekawe eksponaty związane z rybołówstwem i codziennym życiem rybaków czy też dowiemy się nieco więcej o jego historii.
- Fokarium w Helu – ta placówka skupia się na badaniu i zadbaniu o populację fok szarych. Wizyta obowiązkowa… szczególnie w porze karmienia!
- Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu – Hel odgrywał bardzo ważną rolę w działaniach obronnych podczas II wojny światowej, stąd też nikogo nie powinnno dziwić powstanie tej ekspozycji. Na miejscu zobaczymy obiekty dawnych stanowisk artylerii, strzelnicę i nie tylko!
- Latarnia Morska w Helu – ta czerwona wieża o wysokości około 40 metrów to punkt obowiązkowy każdej wyprawy. W sezonie jest ona udostępniona do zwiedzania.
Plaża — Puck