Mielenko

Lokalizacja i dojazd

Mielenko to wieś w województwie zachodniopomorskim, położona nad Morzem Bałtyckim, a dokładniej — w gminie Mielno. Posiada ona wiele atutów, takich jak spokój i cisza, a zarazem bliskość do innych dużych ośrodków turystycznych. Sam dojazd jest najprostszy przy pomocy samochodu, jednak jeżeli jest to niemożliwe w waszym wykonaniu, to wartościową alternatywą może być dojazd autobusem. Należy wtedy dojechać wpierw do Koszalina lub Mielna i wtedy wsiąść do autobusu do Mielenka.

Mielenko — krótka historia

Mimo tego, że Mielenko to niewielka wieś, to historia ziem, na których znajduje się ta miejscowość, jest niezwykle długa. Otóż nie wiemy, czy zdajecie sobie sprawę z tego, lecz pierwsze osady ludzkie na terenie dzisiejszego Mielenka pochodzą już z 2500 roku p.n.e.! Przez resztę swojej historii miejsce to było bardzo spokojne i ciche. Dopiero po II wojnie światowej, Mielenko otrzymało swoją nazwę (wcześniej było znane jako Kleinmöllen).

Najważniejsze atrakcje — Mielenko

  • Mielenko najlepsze miejscowości nad morzem Bałtyk plaże Ranking opinie ciche małe miejscaPlaża w Mielenku — lokalna plaża jest niezwykle urokliwa i niezbyt szeroka, jednak powinna to być dla was miejscem świetnego wypoczynku. Co najważniejsze, z uwagi na niewielką liczbą turystów odwiedzających zwykle Mielenko, plaża ta nie jest zwykle bardzo zatłoczona. Musicie odwiedzić to miejsce!
  • Aleja Lipowa — Mielenko jest również znane dzięki swojej alei lipowej, ciągnącej się w kierunku sąsiadującego Mielna. Ten szpaler drzew o długości niemal 2,5 kilometrów stanowi doskonałe miejsce na spacery — zarówno te w gronie rodzinnym, jak i w towarzystwie bliskiej nam osoby.
  • Aktywna turystyka w Mielenku — na terenie Mielenka znajdziemy wiele okazji i miejsc do uprawiania aktywnej turystyki. Nie brakuje tu szlaków pieszych (także takich dostosowanych do nordic walkingu) czy rowerowych, prowadzących między innymi do Mielna czy Sarbinowa.
  • Wizyta w pobliskich miejscowościach — samo Mielenko nie należy do najbardziej popularnych i dużych miejscowości, lecz w jego pobliżu znajdziemy spore ośrodki, takie jak oczywiście Mielno! To tutaj czeka na was dobra zabawa, której poszukujecie!

Mielenko – najciekawsze atrakcje w okolicy

  • Promenada Przyjaźni w Mielnie—  najbardziej znany deptak w Mielnie, mający długość aż 3 kilometrów. Spacer po nim umożliwia zobaczenie znacznej części Mielna
  • Grodzisko słowiańskie w Mielnie — grodzisko słowiańskie to jeden z najciekawszych punktów Mielna. Bazowane na prawdziwym grodzisku z IX wieku, oferuje szansę zobaczenia tego, jak żyli dawni Słowianie!
  • Bunkry Bluchera w Mielnie — Bunkry Bluchera, zbudowane w 1940 roku były miejscem gdzie można było znaleźć baterie oraz gdzie prawdopodobnie składowano aminicję. Jeżeli lubicie ciekawostki z czasów II wojny światowej, to warto odwiedzić to miejsce!
  • Muzeum w Koszalinie – muzeum regionalne poświęcone historii miasta i jego okolicy. Znajdziemy tu przeróżne eksponaty, takie jak wyposażenie wnętrz zebrane na przestrzeni lat! Przy okazji, tuż przy muzeum zlokalizowano skansen.
  • Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie – to tutaj znajdziemy największy zbiór pamiątek po artyście, jakim był Włodzimierz Wysocki. Warto tu zajrzeć!
  • Wioska Indiańska w Koszalinie – atrakcja ta skupia się na temacie kultury i zwyczajów rdzennych mieszkańców terenów Ameryki Północnej. Rzadko kiedy można tez zobaczyć na własne oczy żywego bizona!
  • Aquapark w Koszalinie – to doskonała alternatywa na spędzania czasu, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza. Zlokalizowany u podnóży Góry Chełmskiej, oferuje liczne atrakcje, takie jak baseny zewnętrzne i wewnętrzne, zjeżdżalnie, jacuzzi i nie tylko!
  • Papugarnia w Koszalinie – możemy tutaj obcować z egzotycznymi ptakami, które będą latać nam nad głowami! Warto tu zajrzeć, niezależnie czy mówimy o rodzinach z dziećmi czy w gronie znajomych!
  • Latarnia Morska w Kołobrzegu – pierwotna wersja tej latarni została wzniesiona jeszcze w XVII wieku, lecz przez wydarzenia II wojny światowej, uległa ona całkowitemu zniszczenia. Dziś na szczęście została ona odbudowana, a jej wieża o wysokości 26 metrów jest udostępniona do zwiedzania!
  • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – muzeum to istnieje od 1963 roku , a w jego zbiorach znajdziemy liczny oręż: lufy armatnie, broń z czasów średniowiecza i nie tylko! Na miejscy znajdziemy tez największą w Polsce kolekcje mundurów oraz repliki czołgów, samolotów i wozów pancernych.
  • Latarnia Morska w Gąskach – budowla ta ma wysokość ponad 50 metrów i została wybudowana w Gąskach pod koniec XIX wieku. Co najlepsze, możemy się wdrapać na jej szczyt, gdyż na taras widokowy prowadzi 190 krętych schodów. Obok latarni znajdziemy także dom latarnika.

    Sprawdź także:

    Mielno – atrakcje dla dzieci

Plaża — Mielenko