Międzyzdroje

Lokalizacja i dojazd

Międzyzdroje to niewielkie miasto położone nad Morzem Bałtyckim, w województwie zachodniopomorskim, praktycznie w środkowej części wyspy Wolin. Miasto to jest oddalone jest o 14 kilometrów od Świnoujścia i o 21 kilometrów od Kamienia Pomorskiego. Co więcej, od wschodu i południa jest ono otoczone przez terenu Wolińskiego Parku Narodowego. Dojazd na miejsce najłatwiejszy jest z pomocą samochodu, jednak do Międzyzdrojów możemy również dostać się z pomocą pociągów PKP oraz autobusem. W Międzyzdrojach znajdziemy stację kolejową, na których zatrzymują się praktycznie wszystkie pociągi.

Międzyzdroje — krótka historia

międzyzdroje ranking miejscowości nad morzem BałtykNazwa wsi mogąca dziś kojarzyć się z nazwą “Międzyzdroje” została wspomniana już w XVI wieku, za czasów sporu księcia z biskupem kamieńskim. W XIX wieku przez Międzyzdroje została przeprowadzona droga i to wtedy też zawitali też tam pierwsi wczasowicze. Kolejne lata to stały rozwój Międzyzdrojów, zatrzymany chwilowo przez konflikty w postaci I i II wojny światowej. Dziś Międzyzdroje to cenione i chętnie odwiedzane letnisko i uzdrowisko!

Najważniejsze atrakcje — Międzyzdroje

  • Aleja Gwiazd Międzyzdroje — nie da się odwiedzić Międzyzdrojów i chociaż na chwilę zajrzeć na Aleję Gwiazd. Znajdziemy tu promenadę z odciskami dłoni przeróżnych ludzi znanych ze świata kultury, takich jak artyści, piosenkarze czy aktorzy.
  • Plaża w Międzyzdrojach — będąc na miejscu, koniecznie musicie też wpaść na plażę w Międzyzdrojach. Piaszczysta czysta i piękna plaża od lat przyciąga tłumy potrzebujące wypoczynku nad morzem. Co jednak najlepsze, plaża oddzielona jest od miasta wzgórzami i wydmami. To się nazywa spokój!
  • Molo w Międzyzdrojach — tuż przy plaży znajdziemy naprawdę okazałe i długie molo, osiągające aż 395 metrów. Mimo tego, że było ono przez lata niszczone przez przeróżne niesprzyjające warunki atmosferyczne czy też wojny, tak dzisiaj ta konstrukcja (zbudowana w 2004) zachwyca sobą turystów.
  • Zagroda pokazowa żubrów — Czy widzieliście kiedyś żubra na żywo? Jeżeli nie, to macie unikalną szansę na to w Zagrodzie pokazowe żubrów! Pewna jej część została udostępniona dla turystów, a pomostów widokowych możemy zobaczyć jak żyją te rzadko spotykane zwierzęta!
  • Oceanarium w Międzyzdrojach — to atrakcja doskonała dla rodzin z dziećmi. W kompleksie Oceanarium znajdziemy przeróżne gatunki zwierząt z wód całego świata, takich jak rekiny czy ośmiornice. To jednak nie wszystkie cała wizyta jest urozmaicona dzięki obecności monitorów 4K, projekcji laserowych i nie tylko!
  • Planetarium w Międzyzdrojach – to jeden z tych obiektów, do którego po prostu trzeba zajrzeć. Wyświetlane tu spektakle na kopule robią wrażenie na każdym, niezależnie od wieku!
  • Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego – to niezwykle ciekawa i nowoczesna ekspozycja, rozłożona na 900 metrach kwadratowych. Na miejscu dowiemy się znacznie więcej o przyrodzie całego Wolińskiego Parku Narodowego oraz Wyspy Wolin.
  • Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina – świetne miejsce na spacery. W Parku Zdrojowym można przejść się wśród wiekowych drzew czy też spocząć na parkowej ławce.
  • Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach – rzadko kiedy można naraz zobaczyć najciekawsze zabytki ze wszystkich nadbałtyckich państw! Otóż jest to możliwe w Międzyzdrojach, z tym, że miejsca te będą pomniejszone do skali 1:25!
  • Gabinet Figur Woskowych – w Międzyzdrojach również znajdziemy Gabinet Figur Woskowych! Nie trzeba chyba tłumaczyć, co znajdziemy na miejscu – będzie to około 100 figur woskowych znanych postaci w naturalnej wielkości!
  • Kawcza Góra – to świetny punkt widokowy, zlokalizowany we wschodniej części miasta, niedaleko plaży. Kawcza Góra może pochwalić się nie tylko wysokością 51 metrów… ale też najdłuższym ciągiem schodów nad polskim wybrzeżem Bałtyku, prowadzącym na jej szczyt!

Najciekawsze atrakcje w okolicy – Międzyzdroje

  • Bunkier V-3 w Wicku – atrakcja ta położona jest w miejscowości Wicko i jest nie lada gratką dla miłośników historii. Bunkry te leżą na terenie dawnych poligonów doświadczalnych III Rzeszy.
  • Jeziorko Turkusowe w Wapnicy – to prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych jezior położonych na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Piękno i kolor wody tego jeziora od lat przyciągają wielu turystów!
  • Wzgórzu Zielonka w Lubiniu – w położonym o około 6 kilometrów od Międzyzdrojów Lubinie, czeka na nas Wzgórze Zielonka, mające wysokość 81 metrów n.p.m. Z obecnego na jego szczycie punktu widokowego zobaczymy chociażby jezioro Wicko Wielkie, Bałtyk czy Świnoujście!
  • Grodzisko Średniowieczne w Lubiniu – położone w najwyższym punkcie nad Zalewem Szczecińskim grodzisko to miejsce warte odwiedzenia. Znajdziemy tu pozostałości po grodzisku, które istniało tu pomiędzy X a XII wiekiem.
  • Neogotycki kościół w Lubiniu – kościół ten został zbudowany z cegły już w XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługują tu piękne witraże oraz chrzcielnica z czasów misji biskupa św. Ottona.
  • Falochron w Świnoujściu – miejsce to jest warte odwiedzenia z dwóch względów. Po pierwsze, to najdłuższa tego typu kamienna konstrukcja w całej Europie, a po drugie… to doskonałe miejsce na spacery!
  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu – atrakcja ta mieści się w budynku dawnego ratusza. Odwiedzając tą ekspozycję dowiemy się nie tylko więcej o historii Świnoujścia, ale też zobaczymy dawny sprzęt rybacki, modele statków, wystawę zoologiczną i nie tylko!
  • Fortyfikacje Świnoujścia – znaczenie strategiczne Świnoujścia było zawsze nie do przecenienia. Nic więc dziwnego, że w mieście tym znajdziemy liczne fortyfikacje, mające poprawić obronność Świnoujścia. Warto odwiedzić Fort Anioła, Fort Zachodni, Fort Wschodni oraz Podziemne Miasto!
  • Latarnia morska – najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, oprócz imponujących widoków prezentuje niewielką ekspozycję na temat latarnictwa. Ze względu na wysokość – opcja dla osób z dobrą kondycją.
  • Wieża widokowa – inna możliwość podziwiania okolicy miasta z góry. Wieża stanowi pozostałość po nieistniejącym kościele protestanckim. 
  • Rejsy w Świnoujściu – z uwagi na geograficzne położenie Świnoujścia, nie unikniemy wycieczek promem. Warto z nich skorzystać i odwiedzić miejsca, takie jak Karsibór i nie tylko!
  • Aquapark w Świnoujściu –  warto przemyśleć pewną alternatywę na wypadek niepogody. Aquapark ten oferuje liczne baseny dla dzieci i dorosłych, zjeżdżalnie, sauny i nie tylko!
  • Most zwodzony na rzece Dziwnie w Dziwnowieto bez wątpienia jeden z symboli tego miasta, umożliwiający swobodny ruch statków na rzece Dziwna. Jeżeli chcecie zobaczyć jak on działa, to pamiętajcie, że w sezonie most ten  otwierany jest w każdą pełną godzinę parzystą!
  • Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie – jak sama nazwa mówi, na miejscu zobaczymy ciekawą kolekcję miniatur latarni morskich oraz kolejek. Wbrew pozorom, nie jest to atrakcja wyłącznie dla najmłodszych!
  • Muzeum Rybołówstwa w Dziwnowie – z uwagi na położenie tego miasta, rybołówstwo jest ważną częścią jego rozwoju. Znajdziemy tu sprzęty i akcesoria niezbędne do połowu ryb oraz przedmioty związane z życiem dawnych rybaków.
  • Park Przyjaciół Pustkowa w Pustkowie park ten jest centralnym punktem tej maleńkiej miejscowości. Wewnątrz niego znajdziemy Bałtycki Krzyż Nadziei i Statek EXPO!
  • Park Wieloryba w Rewalu – to dobrze znany park rozrywki, którego główną atrakcją są gigantyczne figury morskich zwierząt. Nie brakuje tu też innych ciekawych atrakcji dla najmłodszych!
  • Aleja Zakochanych w Rewaluto urokliwa alejka z ławeczkami wypełniona licznymi rzeźbami sławnych zakochanych par. Punkt obowiązkowy dla wypraw we dwójkę!
  • Latarnia morska w Niechorzu – Niechorze może pochwalić się jedną z najładniejszych latarni na całym polskim wybrzeżu Bałtyckim. Ta ośmiokątna wieża wykonana z czerwonej cegły jest też udostępniona do zwiedzania!
  • Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu – Niechorze nierozerwalnie powiązane jest z rybołówstwem. W tym muzeum znajdziemy nie tylko eksponaty związane z tym zawodem, ale też chociażby garść informacji o historii okolicznych terenów czy przyrodzie Bałtyku!
  • Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu – być może nie wiecie, lecz w Niechorzu da się zobaczyć wszystkie polskie latarnie morskie. Oczywiście, aby było to możliwe… zostały one odtworzone w skali 1:10. Na miejscu znajdziemy około 30 modeli.
  • Motylarnia w Niechorzu – miejsce to znajdziemy niedaleko latarni morskiej w Niechorzu. Na miejscu czekają na nas piękne motyle, latające swobodnie wśród roślinności! W środku możemy podziwiać motyle, swobodnie latające wśród roślinności.
  • Muzeum Figur Woskowych w Niechorzu – nie trzeba nikomu tłumaczyć, co jest głównym “aktorem” tej ekspozycji. Jesteśmy za to ciekawi, ile postaci wykonanych z wosku rozpoznacie podczas swojej wizyty!
  • Ruiny kościoła w Trzęsaczu – to bez wątpienia najbardziej znany zabytek miejscowości. Kościół został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku nieco w głębi lądu, jednak z czasem przez siły natury, runął on do morza. Do dziś zachowała się jedna niepełna ściana tej budowli.
  • Multimedialne Muzeum na Klifie w Trzęsaczu – bardzo ciekawy zespół ekspozycji, poświęconych głównie historii Trzęsacza. To także miejsce gdzie dowiemy się znacznie więcej o wspomnianym wcześniej kościele!
  • Mini Golf w Trzęsaczu – miniaturowa opcja gry w golfa to doskonały sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. To świetna alternatywa dla spędzania czasu na plaży!
  • Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie – warto odwiedzić to miejsce, jeżeli zależy wam na poznaniu historii miasta. Znajdziemy tu rekonstrukcję wczesnośredniowiecznej osady, będącej zalążkiem Wolina, który znamy teraz!
  • Muzeum Regionalne w Wolinie – to niewielkie muzeum w centrum Wolina jest koniecznie warte odwiedzenia! Na ekspozycji znajdziemy wiele informacji o historii miasta.
  • Zabytki w Kamieniu Pomorskim – miejscowość ta może pochwalić się kilkoma zabytkami, które nie zostały zniszczone w trakcie II Wojny Światowej. Koniecznie odwiedźcie konkatedrę św. Jana Chrzciciela z XII wieku, Pałac Biskupi czy gotycki ratusz!
  • Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim –  muzeum to mieści się w m jednej z ocalałych baszt, a dokładnie Baszcie Wolińskiej. Na jego ekspozycji znajdziemy liczne minerały, skamieniałości czy meteoryty.
  • Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim – ta placówka muzealna może pochwalić się świetną ekspozycją, prezentującą ekspozycje dotyczące historii miasta i regionu.

Sprawdź też:

Międzyzdroje – atrakcje dla dzieci

Plaża – Międzyzdroje