Łazy
Lokalizacja i dojazd
Łazy to nadmorska wieś letniskowa położona w województwie zachodniopomorskim w gminie Mielno. Jest ona niejako “wciśnięta” pomiędzy Morze Bałtyckie a dwa jeziora: Jamno oraz Bukowo. Dojazd na miejsce nie jest zbyt skomplikowany. Poza oczywistym wyjściem, czyli dojazdem samochodem, alternatywnym wyjściem jest skorzystanie z połączeń autobusowych i autokarowych z wielu polskich miast. Jeżeli chodzi o połączenie kolejowe, to nie możliwym jest dojechanie koleją do Łazów. W takiej sytuacji polecamy dojechanie wpierw do Mielna lub Koszalina i wybranie się na autobus kursujący do Łazów.
Sprawdź też:
Atrakcje dla dzieci nad Bałtykiem-najlepsze nad morzem
Łazy — krótka historia
Pierwsze ślady tego, co znamy jako Łazy, pochodzą już z XIII wieku, kiedy była to przystań dla rybaków. W czasach średniowiecznych miejscowość ta była ceniona przez swoje położenie geograficzne, a dokładnie bliskość kanały łączącego jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. W następnych stuleciach Łazy stały się wioską rybacką, a w okresie dwudziestolecia międzywojennego, Łazy zyskały nową rolę, a było nią stanie się miejscowością letniskową, którą są do dzisiaj!
Najważniejsze atrakcje — Łazy
Plaża w Łazach — oczywistą atrakcją numer jeden w całych Łazach jest lokalna plaża, która jest całkiem szeroka i piaszczysta. Dojście na plażę prowadzi wśród pokryte drzewami wydmy, co dla wielu z nas może samo w sobie być ciekawą atrakcją. Przy okazji, warto też wspomnieć o tym, że przy plaży znajdziemy też taras widokowy.
- Jezioro Jamno — jak już wspomnieliśmy, Łazy leżą tuż przy jeziorze Jamno. To jezioro “odcięte” od Bałtyku mierzeją jest doskonałą alternatywą dla pobytu nad morzem. Szczególnie docenią je wędkarze, jak i ci pragnący nieco dreszczyku emocji, gdyż na jeziorze panują doskonale warunki do uprawiania sportów wodnych!
- Aquapark w Łazach — mało kto wie, lecz na terenie Łazów, a dokładnie przy jednym z jego ośrodków kempingowych znajdziemy niezadaszony aquapark. Nie brakuje tu zjeżdżalni czy innych dobrze znanych z takich obiektów atrakcji.
- Turystyka piesza — na terenie Łazów nie brakuje też miejsc do spacerowania czy też uprawiania nordic walkingu. Przeróżne szlaki piesze czy też lasy mogą być doskonałym sposobem na to, aby wypoczywać — lecz w sposób aktywny!
Łazy – Najciekawsze atrakcje w okolicy
- Latarnia morska w Kołobrzegu – w pobliskim Kołobrzegu znajdziemy latarnię morską, wzniesioną jeszcze w XVIII wieku i odbudowaną w całości. Ma ona wysokość 26 metrów i jest ona udostępniona do zwiedzania. Widok z jej szczytu potrafi zachwycić!
- Molo i promenada w Kołobrzegu – ciężko o lepsze miejsce do podziwiania wschodów i zachodów słońca niż molo w Kołobrzegu! Natomiast na promenadzie znajdziemy miejsce idealne do spacerów i obiadów z widokiem na morze!
- Muzeum Minerałów w Kołobrzegu – wracając do latarni morskiej, to w jej podziemiach znajdziemy Muzeum Minerałów. Na ekspozycji znajdziemy tu kilkaset minerałów, zebranych w przeróżnych miejscach świata, między innymi Maroku, Rosji czy Brazylii!
- Ratusz Miejski w Kołobrzegu — ten reprezentatywny budynek zbudowany w stylu neogotyckim może kojarzyć się z zamkiem, lecz jest to lokalny Ratusz. Warto odwiedzić go z zewnątrz, jak i wewnątrz!
- Jezioro Jamno – w pobliżu Łazów, znajdziemy też jezioro Jamno, idealne dla wędkarzy oraz w szczególności – miłośników sportów wodnych! Poza tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pływać tu na kajakach, łodziach czy rowerach wodnych!
- Promenada Przyjaźni w Mielnie — to największy deptak w Mielnie, osiągający długość aż 3 kilometrów. Gdy będziemy nim spacerować, będziemy mogli zobaczyć bardzo dużą część Mielna!
- Grodzisko słowiańskie w Mielnie — grodzisko słowiańskie obecne na miejscu zostało odbudowane na podstawie tego, które znajdowało się na miejscu już w IX wieku i na dodatek jest ono otoczone fosą! Sprawdźcie jak żyli Słowianie 10 stuleci wstecz!
- Bunkry w Mielnie – jeżeli nadal będziecie chcieli poznać nieco historii, warto odwiedzić bunkry w Mielnie, będące niegdyś prawdopodobnie miejscem składowania amunicji i nie tylko! Nazywane bunkrami
- Góra Chełmska w Koszalinie – Góra Chełmska to świetny teren wypoczynkowo – rekreacyjny dla rodzin z dziećmi i nie tylko! Na jej szczycie znajdziemy też zbudowaną pod koniec XIX wieku wieżę widokową o wysokości 31,5 metra.
- Młyn i kamienica młynarza w Koszalinie – warto także odwiedzić młyn oraz kamienice młynarza, stanowiące dziś siedzibę muzeum. To świetna lekcja historii!
- Jezioro Bukowo – niedaleko pobliskich Dąbek znajdziemy jezioro Bukowo, gdzie swoje miejsce znajdą miłośnicy wodnych uciech. Liczne wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych na pewno zapełnią wam czas!
- Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – obiekt ten pełni obecnie funkcję muzeum. Znajdziemy tu przeróżne wystawy stałe i czasowe.
- Latarnia Morska w Darłowie – usytuowana przy wyjściu rzeki Wieprzy latarnia ma wysokość 22 metrów i została ona wybudowana w 1927 roku! Warto odwiedzić to miejsce!
- Rozsuwany most w Darłowie – to jedyny tego typu obiekt w całej Polsce, stąd też warto zobaczyć go na własne oczy! Zdziwicie się, jak duża liczba osób czeka na jego pracę!