Kuźnica
Lokalizacja i dojazd
Kuźnica to dobrze znana miejscowość nadmorska w województwie pomorskim, w gminie Jastarnia. Jest ona zlokalizowana na Mierzei Helskiej i jednej strony granicy z Morzem Bałtyckim, a z drugiej z nieco bardziej płytką Zatoką Gdańską. Jeszcze w 2017 roku stanowiła część miasta Jastarnia po włączeniu jej do niej w 1973 roku, jednak dziś jest już osobną miejscowością. Dojazd na miejsce możliwy jest przy pomocy samochodu, pociągu oraz autobusów.
Kuźnica — krótka historia
Kuźnica rozpoczęła swoje istnienie już w XVI wieku. Jednak dopiero w XIX wieku zyskała ona znaczenie przez rybołówstwo, a w XIX wieku powstał tu pierwszy pensjonat. Niestety, rozwój Kuźnicy został zatrzymany przez II wojnę światową, kiedy niemal połowa zabudowań wsi został zniszczona. Dziś jednak Kuźnica jest cenionym kurortem nadmorskim, który odwiedza masa turystów!
Najważniejsze atrakcje — Kuźnica
- Plaża w Kuźnicy — kuźnicka plaża położona jest od strony Morza Bałtyckiego i jest ona szeroka i piaszczysta. Funkcjonuje tu także strzeżone kąpielisko — dokładnie przy wejściu nr 33. Jest to świetne miejsce na relaks w promieniach słońca i wśród szumu fal!
- Przystań i port w Kuźnicy — natomiast po drugiej stronie mierzei znajdziemy przystań rybacką i port, służące do pracy rybaków. Koniecznie musicie odwiedzić to miejsce i zobaczyć to, jak wygląda inna strona tej wsi!
- Ścieżki rowerowe w Kuźnicy — przy waszej najbliższej wizycie w pięknej kuźnicy, koniecznie zaopatrzcie się… w rowery. Otóż przez całą mierzeję helską, a także Kuźnicę, poprowadzono ścieżkę rowerową. Koniecznie z niej skorzystajcie, jeżeli preferujecie taką nieco bardziej aktywną formę wypoczynku.
- Atrakcje w okolicy — oczywiście skoro już będziecie w Kuźnicy, to pamiętajcie, że dzieli was zaledwie rzut beretem od pozostałych miast półwyspu! Dla przykładu, do Władysławowa dzieli was zaledwie 12 kilometrów a do Helu około 22 kilometrów. Być może zechcecie odwiedzić całą Mierzeję Helską?
Kuźnica – najlepsze atrakcje w okolicy
- Sporty wodne w Chałupach – będąc w Chałupach, warto skorzystać z obecności i bliskości wody Zatoki Puckiej i otwartego Bałtyku. To raj dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu.
- Muzeum pod Strzechą w Jastarni – ta prywatna ekspozycja skupia się na ukazywaniu starych sprzętów rybackich, lecz nie tylko. To naprawdę ciekawa lekcja historii.
- Chata rybacka w Jastarni – w Jastarni znajdziemy naprawdę interesujący obiekt – zbudowaną w z części rozbitych drewnianych statków chatę rybacką. Co najlepsze, wewnątrz niej znajduje się niewielkie muzeum!
- Latarnia morska w Jastarni – to najniższa na polskim wybrzeżu latarnia morska. Niestety, można ją obejrzeć tylko z zewnątrz, gdyż atrakcja ta nie jest udostępniona do zwiedzania.
- Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej w Jastarni – skansen ten stanowi nie lada gratkę dla miłośników historii. Obejmuje on odrestaurowane schrony bojowe Ośrodka Oporu Jastarnia.
- Międzymorze w Juracie – to tradycyjny deptak, będący główną atrakcją Juraty. Ma on około 600 metrów i jest rozpięty pomiędzy Zatoką Pucką a Morzem Bałtyckim!
- Wieża Domu Rybaka we Władysławowie – Dom Rybaka obecnie siedziba Urzędu Miasta, lecz na uwagę zasługuje tu całoroczny punkt widokowy. Co najlepsze – przy dobrej widoczności można tu dostrzec nawet sam koniec Mierzei Helskiej.
- Muzeum Motyli i Muzeum Iluzji we Władysławowie – oba te muzeum są zlokalizowane w Domu Rybaka. Pierwsze z nich prezentuje ogromną ilość spreparowanych owadów (nie tylko motyli), podczas gdy drugie skupia się na przeróżnych sposobach oszukiwania naszych zmysłów!
- Hallerówka we Władysławowie – niegdyś willa należąca do generała Józefa Hallera, dziś siedziba muzeum Hallerówka. Nie brakuje tu pamiątek po postaci generała oraz faktów związanych z nim samym.
- Lunapark we Władysławowie – niemalże obok Domu Rybaka znajdziemy lunapark, atrakcję doskonałą dla najmłodszych. Znajdziemy tu diabelski młyn, ale też inne atrakcje, typowe dla tych miejsc!
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu – muzeum to jak można się domyślić, skupia się na rybołówstwie. Znajdziemy tu liczne eksponaty pokazujące historię rybołówstwa nad Zatoką Gdańską, codzienne życie rybaków i nie tylko!
- Fokarium w Helu – to prawdopodobnie najbardziej znana atrakcja całego miasta Hel. Ta placówka badawczo-hodowlana umożliwia zobaczenie na własne oczy fok, żyjących w Morzu Bałtyckim!
- Dom Morświna w Helu – to niewielka placówka muzealna w Helu. Dzięki niej, możemy lepiej poznać specyfikę życia morświna – zagrożonego gatunku zwierzęcia!
- Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu – obejmuje ono obiekty stanowisk artyleryjskich obrony polskiego wybrzeża, lecz nie tylko! Znajdziemy też tutaj skansen, kolejkę wąskotorową, czy strzelnicę!
- Latarnia Morska w Helu – ta charakterystyczna czerwona wieża o wysokości około 40 m to niezwykle znany punkt tego miasta. Umożliwia ona zobaczenie panoramy całego Helu i nie tylko!
- Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku – muzeum to skupia się na historii Pucka, ale też regionu, pokazując najważniejsze wydarzenia. Jego zbiory są naprawdę ciekawe, więc warto zobaczyć je na własne oczy!
Sprawdź też koniecznie:
Atrakcje dla dzieci – Władysławowo i okolice
Plaża — Kuźnica