Krynica Morska
Lokalizacja i dojazd
Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że odwiedzając Krynicę Morską, odwiedzamy jedno z najmłodszych i najmniejszych miast w całej Polsce. Jego lokalizacja jest jednak doprawdy przepiękna. Położona niemalże na samym końcu polskiej części Mierzei Wiślańskiej. Na północ Krynicy znajdziemy bezkres Morza Bałtyckiego, na południu Zatokę Wiślaną, a w jej najbardziej wysuniętym na wschód krańcu, potocznie nazwanym Piaskami… możecie przekroczyć granicę Polski z Rosją! Dojazd do Krynicy Morskiej możliwy jest przy pomocy samochodu oraz autobusu PKS (wyjeżdżają one między innymi z Gdańska i Elbląga)
Krynica Morska — krótka historia
Wspomnieliśmy już o tym, że Krynica Morska to jedno z najmłodszych miast w całej Polsce… i wcale nie jest to wspomniane bez powodu! Krynica Morska zyskała swoje prawa miejskie dopiero w 1991 roku. Nie oznacza to jednak tego, że nie ma co tu zobaczyć! Dziś Krynica Morska jest dobrze znanym kurortem nadmorskim i zarazem najbardziej znanym letniskiem na całej Mierzei Wiślanej.
Sprawdź też:
Krynica Morska-gdzie z dzieckiem?
Najważniejsze atrakcje w Krynicy Morskiej
- Plaża w Krynicy Morskiej — nie ma co się oszukiwać, duża część turystów odwiedza Krynicę Morską dla jej pięknej plaży. Kąpielisko te jest strzeżone i ma szerokość aż 500 metrów, co pozwala nam na spokojny wypoczynek. Przy okazji, warto też wspomnieć o tym, że plaża w Krynicy Morskiej położona jest po stronie Zatoki Gdańskiej, co sprawia, że woda tu jest nieco cieplejsza!
- Latarnia morska w Krynicy Morskiej — kolejną, bardzo chętnie odwiedzaną atrakcją w tym mieście jest lokalna latarnia morska. Podobnie jak część tego typu obiektów, jej pierwsza “wersja” została zburzona w trakcie trwania II wojny światowej. Na szczęście w 1951 roku odbudowano ją i dziś dzięki swoim 30 metrom wysokości, góruje nad tym pięknym miastem.
- Molo Krynica Morska – będąc w Krynicy, nie można także odmówić sobie wizyty na molu i marinie. Samo molo stanowi wręcz idealne miejsce na spacery — czy to samotne, czy w towarzystwie rodziny, niezależne od pory dnia. To także stąd możemy wypłynąć w jeden z oferowanych tu rejsów wycieczkowych.
- ulica Teleexpressu w Krynicy Morskiej – nie dość, że to jedna z głównych ulic miasta, to może pochwalić się tak ciekawą nazwą! Miejsce to, jak można się domyślić, poświęcone jest prawdopodobnie najbardziej popularnemu programowi informacyjnemu w naszym kraju!
- Aquapark w Krynicy Morskiej – w przypadku ewentualnej niepogody, warto zajrzeć do Hotelu Continental, gdzie znajdziemy bardzo ciekawy aquapark. Znajdziemy tu zjeżdżalnie, baseny czy sztuczne rzeki.
- Muzeum Przyrodniczo-Myśliwskie w Krynicy Morskiej – nie trudno domyślić się, czemu poświęcone jest to niewielkie muzeum. Znajdziemy tu spreparowane okazy lokalnej (lecz nie tylko) fauny, pochodzące ze zbiorów samego właściciela.
- Park linowy w Krynicy Morskiej – atrakcja świetna dla tych z was, którzy kochają zastrzyk adrenaliny. Liczne trasy, które tu znajdziecie oferują ciekawą i bezpieczną zabawę.
- Wielbłądzi Garb – w okolicy Krynicy Morskiej znajdziemy Wielbłądzi Garb – zalesioną wydmę o wysokości około 50 metrów Na jej szczycie znajdziemy wieżę widokową, z której widok jest naprawdę piękny!
- Turystyka rowerowa — w Krynicy Morskiej znajdziemy również drogi rowerowe, przeznaczone dla turystów pragnących spędzić czas w aktywny sposób. Możemy przejechać tu rowerem od Przebna, przez Krynicę Morską aż do Piasków.
Krynica Morska – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – miejsce to gromadzi eksponaty związane w głównej mierze z rybołówstwem i szkutnictwem. Obecne tu zbiory potrafią zrobić wrażenie!
- Aquapark w Kątach Rybackich – w przypadku niepogody, warto zajrzeć do Hotelu Tristan, gdzie czeka na nas park wodny. Doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, szczególnie jeśli nie obce wam wodne szaleństwo!
- Piracka Zatoka w Kątach Rybackich – wbrew pozorom, nie chodzi tu o miejsce przebywania piratów, lecz o… park dmuchańców. Mamy pewność, że najmłodsi znajdą tu chwile pełne zabawy!
- Muzeum Stutthof w Sztutowie – muzeum to powstało na miejscu dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zajmuje obszar około 20 hektarów. Oprócz dowiedzenia się nieco więcej o strasznej przeszłości tego miejsca, możemy obejrzeć tu zachowaną, oryginalną komorę gazową czy odbudowany zespół krematoriów.
- Most Czterech Pancernych w Sztutowie – to niezwykle ciekawa gratka dla miłośników legendarnego już serialu. Na Wiśle Królewieckiej znajdziemy most, który znalazł się w “Czterech Pancernych” – w odcinku “Daleki Patrol”
- Bulwar Radiowej Jedynki w Stegnie – to bardzo znana atrakcja w Stegnie. Bulwar ten ma ławeczki noszące nazwy dobrze znanych audycji znanych z Polskiego Radia – to doskonała okazja na pamiątkowe zdjęcie!
- Kościół szachulcowej konstrukcji w Stegnie – kościół ten pochodzi z końca XVII wieku i został wybudowany w duchu stylistyki szachulcowej, typowej dla tamtejszych czasów. Warto zajrzeć do tego kościoła, szczególnie jeżeli nie widzieliście jeszcze zabytkowych organów obecnych na miejscu!
- Lunapark w Stegnie – to miejsce głównie dla najmłodszych. Znajdziemy tu karuzele, dmuchane zamki i nie tylko!
- Park linowy w Stegnie – to dobrze znana atrakcja dla każdego. Przejście poszczególnymi trasami potrafi dostarczyć sporego zastrzyku adrenaliny!
- Footgolf w Jantarze – będąc w Jantarze, koniecznie musicie spróbować tego połączenia golfa z piłką nożną. Rozrywka ta jest doskonała dla rodzin z dziećmi… ale i dorosłych!
- Stare i Główne Miasto w Gdańsku – odwiedzając Gdańsk, nie sposób nie odpuścić sobie wizyty na Starym i Głównym Mieście. Ulica Długa, Długi Targ, Fontanna Neptuna… to zaledwie czubek góry lodowej!
- Kościół Mariacki w Gdańsku – kolejny charakterystyczny punkt Gdańska. Ta ogromna gotycka świątynia, mimo upływu czasu nadal robi wrażenie!
- Park w Gdańsku Oliwie – znajdziemy tu naprawdę dużo ciekawych miejsc – zabytkowe alejki, grota szeptów czy palmiarnia. Nic więc dziwnego, że jest to jedno z najulubieńszych miejsc wielu Gdańszczan!
- Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Dawnej w Gdańsku – znajdziemy tu piękne zbiory malarstwa i ceramiki. Miejsce to należy odwiedzić chociażby dlatego, żeby na własne oczy obejrzeć dzieło Hansa Memlinga – “Sąd Ostateczny”!
- Westerplatte w Gdańsku – miejsce-symbol w Gdańsku, z powodów historycznych, gdyż to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. Na miejscu zobaczymy imponujący pomnik oraz dawne budynki obronne.
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – to kolejne miejsce poświęcone II wojnie światowej, jednak tym razem w skali makro. Ekspozycja na miejscu jest naprawdę gigantyczna, a przejście jej zajmie wam około 3-4 godzin!
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – miejsce to położone jest niedaleko wspomnianego już Muzeum II wojny światowej. W popularnym “ECS” znajdziemy ogrom informacji nie tylko o działalności “Solidarności”, ale też innych ruchach opozycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Centrum Hewelianum w Gdańsku – to niezwykle ciekawe centrum naukowe, zlokalizowane w podziemiach dawnych fortyfikacji. Nie brakuje tu ciekawych okazji na eksperymenty… dla każdego!
- ZOO w Gdańsku Oliwie – to prawdopodobnie najpiękniejsze ZOO w całym kraju. Na 136 hektarach tego ogrody znajdziemy około 1000 zwierząt reprezentujących niemal 200 gatunków z całego świata!
- Molo w Sopocie – to nie tylko najpopularniejsze, ale i najdłuższe w Polsce molo. Warte odwiedzenia w każdą porę roku.
- “Monciak” w Sopocie – “Monciak” czyli ul. Bohaterów Monte Cassino to najpopularniejsza i zarazem reprezentacyjna ulica Sopotu. Znajdziemy tu restauracje, sklepy i dobrze znany Krzywy Domek!
- Aquapark w Sopocie – miejsce doskonałe na wypadek złej pogody. Znajdziemy tu zjeżdżalnie, baseny i nie tylko!
- Skwer Kościuszki w Gdyni- to prawdopodobnie najbardziej znane i reprezentatywne miejsce na spacery w całej Gdyni. Koniecznie tu wpadnijcie… i kontynuujcie swoją wyprawę ku Molo Południowemu!
- ORP “Błyskawica” w Gdyni – to okręt pamiętający czasy II Wojny Światowej, obecnie zacumowany przy Molo Południowym. Dziś jest on udostępniony do zwiedzania!
- “Dar Pomorza” w Gdyni – niegdyś jednostka szkolna… dziś pływające muzeum, stanowiące część Narodowego Muzeum Morskiego. Podobnie jak ORP “Błyskawica”, również jest on zacumowany przy Molo Południowym.
- Akwarium Gdyńskie – to kolejna dobrze znana atrakcja Gdyni. Wewnątrz tego budynku znajdziemy ogromną ilość żywych przedstawicieli morskiej (i nie tylko) fauny!
- Muzeum Miasta Gdyni – zbiory tu obecne nie tylko pokazując historię miasta, ale też pokazują jego związek z morzem. Nie brakuje tu jednak też ciekawych wystaw czasowych, niekoniecznie związanych z tym miastem!
- Muzeum Emigracji w Gdyni – muzeum to traktuje o historii emigracji z ziem polskich. Miejsce tego muzeum nie jest też przypadkowe, gdyż zajmuje ono gmach dawnego Dworca Morskiego!