Kołobrzeg

Lokalizacja i dojazd

Kołobrzeg to dobrze znane miasto leżące mniej więcej w środkowej części województwa zachodniopomorskiego, tuż na jego wybrzeżu. Miasto to też jest zlokalizowane przy ujściu rzeki Parsęty. Dojazd do Kołobrzegu jest najłatwiejszy z pomocą samochodu, gdyż do Kołobrzegu prowadzą drogi krajowe i wojewódzkie, ułatwiające poruszanie się pojazdem. Pamiętajmy jednak także o tym, że Kołobrzeg stanowi ostatni przystanek wielu linii pociągów PKP zmierzających na wybrzeże, z czego powinniście zdecydowanie skorzystać!

Kołobrzeg — krótka historia

Kołobrzeg to miasto o bardzo bogatej historii, sięgającej niemal tysiąc lat wstecz. Wpierw była to osada, która co ciekawe — zmieniała swoje miejsce. Rozwój Kołobrzegu był naprawdę szybki, jednak na skutek wojny 30-letniej, cała miasto uległo niemal zupełnemu zniszczeniu. Na całe szczęście, zostało ono odbudowane i z czasem zaczęło zmieniać się z twierdzy w znane kąpielisko. Dziś Kołobrzeg jest miastem niezwykle cenionym pod względem turystycznym, a corocznie odwiedzają je tysiące turystów!

Najważniejsze atrakcje w Kołobrzegu

  • Kołobrzeg nad morzem plaże miejscowości Ranking atrakcjeMolo w Kołobrzegu — będąc w Kołobrzegu, nie sposób nie odwiedzić mola, znajdującego się tuż obok sanatorium Bałtyk. Cała konstrukcja ma aż 220 metrów długości i 9 metrów szerokości a na jej końcu znajdziemy przystań dla statków wycieczkowych. Warto też odwiedzić w nocy, gdyż całe molo po renowacji zostało wzbogacone o przepiękne, kolorowe iluminacje świetlne!
  • Latarnia morska — z uwagi na położenie Kołobrzegu nad morzem, nie mogło zabraknąć tutaj miejsca takiego jak latarnia morska. Pierwotna wersja latarni została niemal całkowicie zniszczona w czasie trwania II wojny światowej. Na całe szczęście, została ona szybko odbudowana. Dzisiejsza wersja kołobrzeskiej latarni ma 26 metrów wysokości. Oczywiście możemy wejść na jej szczyt i podziwiać piękną panoramę Morza Bałtyckiego i pobliskiego portu!
  • Port morski — wspominając o porcie, to również jest on ważnym miejscem do odwiedzenia. W jego skład wchodzą aż 5 basenów i dwa falochrony. Nawet jeżeli nie planujecie jachtować, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pospacerować wewnątrz niego! Jeżeli też zapragniecie uciec na chwilę z Kołobrzegu… to właśnie stąd wypływają statki pasażerskie!
  • Rejsy z Kołobrzeg – skoro port, to i rejsy! Możemy tu udać się w krótsze rejsy po okolicy, jak i te dłuższe (polecamy w szczególności rejs Kołobrzeg – Bornholm).
  • Latarnia Morska Kołobrzeg atrakcje miejscowości nad morzemRatusz Miejski w Kołobrzegu — ten neogotycki budynek może przypominać zamek, lecz wbrew pozorom — nie jest to budowla obronna. Budynek ten pamięta czasy XIX wieku i jest naprawdę piękny. Wasza wizyta nie powinna jednak ograniczyć się wyłącznie do obejrzenia go z zewnątrz, to wewnątrz niego skrywają się jego najciekawsze elementy, takie jak XVI wieczny pręgierz!
  • Plaża w Kołobrzegu – odwiedzając lokalną plaże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że czeka tu na nas piaszczysty raj, który bądź co bądź, w sezonie bywa naprawdę tłoczny. To jednak miejsce warte odwiedzenia.
  • Stare Miasto w Kołobrzegu – oprócz wspomnianego wcześniej ratusza, będąc w Kołobrzegu warto obejrzeć resztę Starego Miasta. Gotycka katedra czy baszta więzienna to zaledwie początek!
  • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – to bardzo ciekawe muzeum, które zainteresuje na pewno tych z was, zaciekawionych historią militarną. Znajdziemy tu przeróżne eksponaty, rozpoczynając od dawnych toporów kończąc na nowoczesnych odrzutowcach, a to oczywiście nie wszystko!
  • Skansen Morski – znajdziemy to liczne pamiątki związane z szeroko pojętymi jednostkami wojskowymi pływającym (w tym dwa kompletne obiekty do zwiedzania). Kolejna gratka dla miłośników militariów!
  • Pałac Braunschweigów w Kołobrzegu – muzeum to skupia się niemal w pełni na historii miasta, gromadząc przeróżne przedmioty związane z jego mieszkańcami. Znajdziemy tu między innymi zabytki archeologiczne, przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki i nie tylko!
  • Muzeum Patria Colbergiensis – Kołobrzeg to dla wielu ludzi “mała ojczyzna” i w takim duchu utrzymano tu ekspozycję całego muzeum. Warto tu zajrzeć, szczególnie że zbiory tego ciekawego obiektu są naprawdę imponujące.
  • Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu – prawdopodobnie już wiecie, co można znaleźć wewnątrz tego muzeum. Będą to oczywiście liczne figury dobrze znanych postaci z showbusinessu czy historii wykonane z wosku w skali 1:1.
  • Muzeum 6D Maszoperia – to niezwykle ciekawa i multimedialna atrakcja. Na miejscu zobaczymy życie nadmorskiego miasta… lecz w niewidziany dotąd sposób.
  • Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu – miejsce to jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy czy spektakle. Warto tu zajrzeć i to nie tylko w przypadku niepogody na zewnątrz!
  • Park linowy w Kołobrzegu – doskonała atrakcja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Gwarantujemy wam, że zastrzyk adrenaliny zrobi dobrze każdemu!
  • Aquapark w Kołobrzegu – w przypadku niepogody warto zajrzeć do tego aquaparku. Mnogość wodnych atrakcji jest tu naprawdę zadziwiająca i stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego plażowania!
  • Park rozrywki Dziki Zachód Zieleniewo – tuż na obrzeżach Kołobrzegu znajdziemy park rozrywki stworzony w stylu westernów. Możemy tu m.in. zobaczyć pokazy rodeo czy zwiedzić wioskę inspirowaną rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej.

Kołobrzeg – najciekawsze atrakcje w okolicy

  • Plaża w Grzybowie – Grzybowo i jego oferuje spokój, o który ciężko zdobyć plażując w Kołobrzegu. Co jednak najciekawsze, z uwagi na swoje położenie temperatura wody jest tu zwykle o kilka stopni Celsjusza wyższa niż gdzie indziej!
  • Jezioro Resko Przymorskie – to jezioro przybrzeżne oferujące alternatywę od tradycyjnego plażowania. Jest ono doskonałym punktem do więdkowania oraz nauki windsurfingu czy kitesurfingu.
  • Centrum Sportu i Rekreacji w Dźwirzynie – ten kompleks obejmuje atrakcje takie jak hala sportowa, siłownia, korty tenisowe, czy nawet skatepark. Doskonały pomysł na spędzenie czasu w przypadku nieprzyjaznych warunków do plażowania.
  • Dawna jednostka wojskowa Fort Rogowo – w pobliskim Rogowie, przed II Wojną Światową powstała jednostka wojskowa, która najpierw służyła wojskom III Rzeszy, a następnie Polsce. Dziś znajdziemy tu placówkę muzealną, objętą patronatem kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego
  • Spływy kajakowe Regą – rzeka ta stwarza doskonałe warunki doskonałe do spływów kajakowych. Trasa przez nią poprowadzona jest raczej nietrudna, stąd też będzie to idealna okazja do spróbowania swoich sił w tej formie spędzania czasu!
  • Mrzeżyńskie Centrum Sportu –  możemy tu skorzystać z sauny, siłowni czy kortu do gry w squasha. Doskonały sposób na spędzenie czasu w wypadku opadów deszczu!
  • Park linowy w Mrzeżynie kolejna opcja na aktywne spędzanie czasu. Trasy tu obecne sprawdzą waszą zwinność, siłę i zręczność!
  • Aquapark w Mrzeżynie –  to bardzo ciekawy park wodny dla każdego. Znajdziemy tu między innymi basen pływacki, basen rekreacyjny czy sauny.
  • Western Park w Ustroniu Morskimto miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu jest obowiązkowym punktem wyprawy rodzinnej. Dowiemy się tu więcej o kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki życiu kowbojów i nie tylko!
  • Skansen Chleba w Ustroniu Morskim – dzięki wizycie w tym miejscu zapoznamy się ze sposobem produkcji chleba! Atrakcja doskonała dla rodziców i dzieci.
  • Jezioro Jamno – kolejne jezioro przybrzezne w okolicy oferuje liczne atrakcje. Swój raj znajdą tu wędkarze i miłośnicy sportów wodnych.
  • Wesołe miasteczko w Mielnie – wbrew pozorom, nie jest to atrakcja tylko dla najmłodszych! Oprócz atrakcji takicj jak niewielkie karuzele czy samochodziki, znalazło się tu również miejsce dla opcji bardziej ekstremalnych!
  • Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy – znajdziemy tu zespół aż 28 niezwykłych ogrodów o zróżnicowanej  tematyce. Cały kompleks ma powierzchnię około 4 hektarów.
  • Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy – zlokalizowane o dwa kilometry na południe od wspomnianych wcześniej Ogrodów Tematycznych Hortulus. Kompleks ten ma pięć hektarów powierzchni, a jego głownym punktem jest ogromny labirynt roślinny!
  • Pałac w Trzebiatowie – to budynek o długiej i skomplikowanej przeszłości. Dziś znajdziemy tu  Trzebiatowski Ośrodek Kultury i niewielkie lokalne muzeum.
  • Muzeum Ziemi Karlińskiej w Karlinie – to niewielkie, lecz niezwykle interesujące muzeum. Znajdziemy tu głównie eksponaty związane z historią Karlina i jego okolic.
  • Góra Chełmska w Koszalinie – to niezwykłe miejsce na mapie Koszalina. Znajdziemy tu Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej oraz wieżę widokową, umożliwiającą obejrzenie Koszalina i okolic z pięknej perspektywy!
  • Muzeum w Koszalinie – to muzeum regionalne, które prezentuje ekspozycję związaną z historią Koszalina lecz nie tylko! Nie brakuje tu również przedmiotów z dawnego wyposażenie wnętrz czy miniaturowego skansenu!
  • Wioska Indiańska w Koszalinie – to atrakcja głównie dla najmłodszych. Możemy tu zwiedzić indiańskie obozowisko i dowiedzieć się więcej na temat kultury i zwyczajów rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
  • Aquapark w Koszalinie – miejsce to jest zlokalizowane u podnóży Góry Chełmskie. Znajdziemy tu nie tylko baseny, ale też  łaźnie, sauny czy nawet grotę solną i lodową!
  • Dawne fortyfikacje w Gryficach – niewielkie Gryfice nadal mogą pochwalić się wieloma pozostałościami po dawnych fortyfikacjach miejskich. Do dziś zachowały się Brama Wysoka, Brama Kamienna i Baszta Prochowa.
  • Muzeum i Galeria Brama w Gryficach – zlokalizowane w budynku dawnej Bramy Wysokiej . Ekspozycja na miejscu prezentuje ciekawe zbiory związane z historią Gryfic i okolic.
  • Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku – w Podborsku znajdziemy muzeum stworzone w…  dawnym magazynie amunicji atomowej wykorzystywanym w czasach Zimnej Wojny przez wojska radzieckie. Warto odwiedzić to miejsce!

Sprawdź też:

Kołobrzeg – atrakcje dla dzieci

Plaża – Kołobrzeg