Kąty Rybackie
Lokalizacja i dojazd
Kąty Rybackie to wieś rybacka położona w województwie pomorskim — częściowo na terenie Mierzei Wiślanej — około 17 kilometrów od Krynicy Morskiej i nieco ponad 50 od znacznie większego Gdańska. Dojazd na miejsce najłatwiejszy jest przy pomocy samochodu, jednak istnieje też możliwość skorzystania z lokalnej komunikacji. Mowa tutaj o autobusach PKS prowadzących z Gdańska i Elbląga. Aktualnie nie istnieje możliwość dojazdu do Kątów Rybackich przy pomocy pociągu, chyba że rozpatrujemy obecność Żuławskiej Kolei Dojazdowej.
Kąty Rybackie — krótka historia
Kąty Rybackie, jak sama nazwa mówi — rozpoczęły swoje istnienie jako miejscowość typowo rybacka i taką pozostała aż do I rozbioru Polski. Wtedy rozpoczął się bardzo trudny czas dla Kątów Rybackich — od bycia pod władzą Prus, po odzyskaniu niepodległości przez nas kraj znalazły się na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, a wraz z wybuchem II wojny światowej, zostały włączone do III Rzeszy. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku Kąty Rybackie stały się na nowo polską miejscowością, a dziś zyskują stale na popularności jako letnisko.
Najważniejsze atrakcje — Kąty Rybackie
- Plaża w Kątach Rybackich — lokalna plaża jest naprawdę piękna, czysta i szeroka, a na jej terenie znajdziemy też strzeżone kąpielisko. Należy jednak pamiętać o tym, że na miejsce prowadzi 2-kilometrowa trasa przez las. W sezonie kursują tu jednak busy elektryczne dla turystów, co być może zainteresuje kilku z was!
- Rezerwat kormoranów — na terenie Kątów Rybackich znajdziemy też rezerwat kormoranów i czapli siwych, chroniący ich kolonie lęgowe. Teren rezerwatu jest doskonale oznakowany i prowadzą o nim wytyczone ścieżki.
- Aktywny wypoczynek w Kątach Rybackich — odwiedzając Kąty Rybackie, warto też odpoczywać w sposób aktywny. Do wyboru pozostają nam wypożyczalnie sprzętu wodnego czy szlaki piesze, rowerowe lub takie do Nordic Walkingu.
- Muzeum Zalewu Wiślanego — to muzeum umożliwia wam lepsze poznanie historii regiony. Obecne tu eksponaty dają doskonałą okazję do zapoznania się z narzędziami czy kutrami, które przez wiele lat służyły rybakom pracującym na morzu. Warto odwiedzić to miejsce z przewodnikiem, tak aby poznać jego wszystkie szczegóły!
Sprawdź też:
Mierzeja Wiślana-gdzie z dziećmi na wakacje?
Kąty Rybackie – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Latarnia Morska w Krynicy Morskiej – latarnia w Krynicy Morskiej to miejsce warte szczególnej uwagi. Konstrukcja ta ma aż 53 metry wysokości a z jej szczytu przy dobrej pogodzie można nawet zobaczyć Gdańsk!
- Aquapark w Krynicy Morskiej – zlokalizowany przy Hotelu Continental oferuje dużo ciekawych atrakcji Znajdziemy tu multimedialne zjeżdżalnie, baseny, sztuczne rzeki i nie tylko!
- Muzeum Przyrodniczo-Myśliwskie w Krynicy Morskiej – miejsce to skupia się na eksponatach zgromadzonych przez właściciela. Znajdziemy tu spreparowane przykłady lokalnej fauny, ale też zwierząt których nie znajdziemy w okolicy!
- Park linowy w Krynicy Morskiej – jeżeli kochacie aktywne spędzanie czasu, to nie ma lepszej opcji na rodzinną zabawę! Różnorodność tras sprawia, że swoje miejsce znajdzie tu absolutnie każdy!
- Kościół szachulcowej konstrukcji w Krynicy Morskiej – w Krynicy Morskiej znajdziemy też kościół w tradycyjnej budowie szachulcowej, popularnej tu już w XVII wieku! Warto zobaczyć taki zabytek na własne oczy, podobnie jak zabytkowe organy wewnątrz niego.
- Prywatne Muzeum Bursztynu “Bursztynowa Komnata” – na miejscu gromadzone są eksponaty i okazy “złota Północy”, jak często nazywa się bursztyn. Zdziwcie się, jak wiele ciekawych przedmiotów można wykonać z tego materiału!
- Lunapark w Stegnie – w pobliskiej Stegnie warto zajrzeć do lokalnego lunaparku. Znajdziemy tu atrakcje takie jak karuzele, zjeżdżalnie czy kolejki i nie tylko! To miejsce przeznaczone raczej dla najmłodszych.
- Park linowy w Stegnie – w Stegnie można także sprawdzić swoją sprawność na parku linowym, również w gronie rodzinnym! Cała zabawa odbywa się pod okiem doświadczonych instruktorów.
- Muzeum Stutthof w Sztutowie – muzeum to obejmuje blisko 20 hektarów dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Na miejscu możemy poznać historię tego miejsca, jak i zobaczyć zachowane budynki, takie jak komora gazowa czy budynek komendantury.
- Mini-ZOO i Centrum Rodzinnej Rekreacji w Jantarze – w pobliskim Jantarze warto zajrzeć do tego kompleksu. Atrakcje obecne na miejscu zadowolą każdego – od miniaturowego zoo, po stadninę konną, baseny, przeróżne boiska i tym podobne!
- Ulica Długa i Długi Targ w Gdańsku – odwiedzając Gdańsk, nie sposób odwiedzić także ulicy Długiej oraz Długiego Targu. Spacer na miejscu umożliwi wam zobaczenie za jednym zamachem Ratusza, Dworu Artusa i fontanny z Neptunem – symbolem miasta!
- Westerplatte – Westerplatte to miejsce symboliczne, gdyż to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. Warto zobaczyć na własne oczy, gdzie zaczął się ten konflikt!
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – zlokalizowane w okolicy gdańskiej stoczni muzeum może pochwalić się gigantyczną ekspozycją skupiającej się wyłącznie na II wojnie światowej. Nie brak tu multimediów i ciekawostek historycznych!
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – jak nie trudno się domyślić, ekspozycja tego miejsca skupia się na historii ruchu Solidarności. Na miejscu dowiemy się o tym, jak ten ruch opozycyjny zmienił nasz kraj na lepsze!
Sprawdź również:
Atrakcje dla dzieci – Władysławowo i okolice
Plaża — Kąty Rybackie