Jurata
Lokalizacja i dojazd
Jurata to miejscowość nadmorska, położona w województwie pomorskim, a dokładniej — na Mierzei Helskiej, w powiecie puckim. Niegdyś stanowiła ona część Jastarni, jednak dziś to prężnie działający kurort wypoczynkowy, ceniony przez dużą rzeszę turystów. Istnieje wiele możliwości dojazdu do Juraty. Naturalnie najłatwiejszym z nich jest dojazd samochodem — po dojechaniu na drogę prowadzącą na Półwysep Helski wystarczy jechać prosto, aż do samej Juraty. Przez Juratę przechodzi również linia kolejowa, realizująca połączenia Hel — Gdynia. Opcjonalnie, możemy też zdecydować się na dojazd autobusem PKS, którymi dostaniemy się na Półwysep.
Jurata — krótka historia
Mało turystów wie o tym, że Jurata jest najmłodszym miastem Półwyspu Helskiego. Swój początek miała ona dopiero w XX wieku, a dokładniej w 1928. To wtedy w Juracie rozpoczęto budowę wielu hoteli, pensjonatów i domków letniskowych. Mimo oczywistych kłopotów w postaci II wojny światowej, po jej zakończeniu Jurata jeszcze bardziej postawiła na stanie się kurortem nadmorskim, którym dumnie pozostaje do dziś!
Najważniejsze atrakcje — Jurata
- Plaża w Juracie – będąc w Juracie, nie sposób nie zajrzeć na plażę… a właściwie dwie z nich. Podobnie jak większość miast Półwyspu, Jurata może pochwalić się dwoma plażami — ta, od strony Morza Bałtyckiego jest nieco szersza i bardziej piaszczysta, natomiast ta w sąsiedztwie Zatoki Gdańskiej nie jest tak piaszczysta, lecz koniecznie musicie odwiedzić obie z nich!
- Sporty wodne w Juracie — wspomnieliśmy już o Zatoce Gdańskiej. To właśnie na niej panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu lub kitesurfingu. Być może zechcecie spróbować swoich sił w tych dziedzinach?
- Pomnik Juraty — Jurata swoją nazwę zawdzięcza… Juracie, czyli córce Boga Mórz i bogini morskiej. W tym mieście znajdziecie także jej pomnik autorstwa Stanisława Szwechowicza, odsłonięcie na 75 rocznice założenia Juraty.
- Międzymorze — Międzymorze to nic innego, jak lokalny deptak, zakończony z jednej strony nad Morzem Bałtyckim, a z drugiej nad Zatoką Gdańską. To doskonałe miejsce do relaksujących spacerów!
- Molo w Juracie — Jurata może także pochwalić się molem spacerowym o długości aż… 320 metrów, wychodzącym w głąb Zatoki Gdańskiej. To pewnego rodzaju przedłużenie deptaku Międzymorze.
Jurata – najlepsze atrakcje w okolicy
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu – w budynek zabytkowego kościółka w Helu znajdziemy niezwykle ciekawe muzeum. Jak nazwa muzeum mówi, znajdziemy tu głównie eksponaty związane z historią rybołówstwa w okolicy ale też dawne sprzęty służące do pracy rybaków i nie tylko!
- Fokarium w Helu – to prawdopodobnie najbardziej znane miejsce w całym mieście. Fokarium to pełni rolę placówki badawczo-hodowlanej, ratującej populację fok szarych.
- Dom Morświna w Helu – Hel to nie tylko foki, ale też… morświny! Znajdziemy tu niewielką placówkę muzealną, pozwalającą nam poznać ten zagrożony gatunek!
- Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu – Hel odegrał też wielką rolę w obronie polskiego wybrzeża podczas II wojny światowej. Znajdziemy tu dawne stanowiska artyleryjskie ale i nie tylko!
- Latarnia Morska w Helu – kolejnym charakterystycznym punktem na mapie Helu jest latarnia morska. Ta ośmioboczna wieża o wysokości około 40 metrów jest nie do nie zauważenia!
- Chata rybacka w Jastarni – chata ta jest zbudowana w większości z części rozbitych drewnianych statków! Wewnątrz niego znajdziemy też muzeum prowadzone przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
- Latarnia morska w Jastarni – latarnia ta osiąga wysokość 17 metrów i jest całkiem charakterystycznym punktem Jastarni. Niestety, nie jest ona udostępniona do zwiedzania.
- Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej w Jastarni – miejsce to obejmuje schrony bojowe Ośrodka Oporu Jastarnia. Dziś są one odrestaurowane i udostępnione do zwiedzania.
- Sporty wodne w Chałupach – pobliskie Chałupy stanowią pewnego rodzaju mekkę dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Liczne wypożyczalnie sprzętu i szkółki nauki pływania pozwolą każdemu spróbować swoich sił na obu akwenach w pobliżu Chałup!
- Wieża Domu Rybaka we Władysławowie – Dom Rybaka to miejsce mieszczące w sobie Urząd Miasta… lecz na szczególną uwagę zasługuje tu całoroczny punkt widokowy umieszczony na szczycie jego wieży. Co najlepsze, to przy dobrej widoczności można z niej dostrzec nawet koniec Mierzei Helskiej
- Muzeum Motyli i Muzeum Iluzji we Władysławowie – oba te miejsca znajdują się w Domu Rybaka. W pierwszym zobaczymy liczne przykłady spreparowanych owadów, podczas gdy w drugim czekają na nas liczne sposoby oszukiwania naszych oczu i nie tylko!
- Hallerówka we Władysławowie – stanowi ona oddział Muzeum Ziemi Puckiej. Hallerówka to jednak tylko nazwa potoczna, a oficjalna nazwa brzmi Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy. Znajdziemy tu liczne pamiątki po legendarnej postaci generała Hallera.
- Port rybacki Władysławowo – jeżeli chcecie pospacerować po Władysławowie, to polecamy spacery po nabrzeżu portowym. Na miejscu znajdziecie też mural poświęcony najważniejszym wydarzeniom z historii Władysławowa.
- Lunapark we Władysławowie – to dość charakterystyczny punkt miasta. Położony tuż przy Domu Rybaka lunapark może pochwalić sporym diabelskim młynem czy licznymi kolejkami!
- Ocean Park we Władysławowie – to wielki park rozrywki z równie wielkimi figurami zwierząt morskich! Do podziwiania udostępniono modele zwierząt takie jak wieloryby, kałamarnice, żółwie i nie tylko!
- Labirynt w polu kukurydzy w Swarzewie – to atrakcja doskonała dla rodzin z dziećmi. Zdziwicie się, jakie problemy potrafi sprawić ten labirynt wycięty w kilkuhektarowym polu kukurydzy!
- Rynek w Pucku – pucki rynek jest naprawdę piękny, gdyż zachowano tu średniowieczny układ ulic! Nie brakuje tu ciekawych punktów do zobaczenia, lecz na szczególną uwagę zasługuje neogotycki ratusz.
- Muzeum Ziemi Puckiej – położone niedaleko puckiego rynku muzeum skupia się na historii miasta i regionu. Znajdziemy tu liczne eksponaty historyczne i archeologiczne.
- Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku – muzeum to poświęcone jest tradycji przedwojennego dywizjonu lotnictwa morskiego, którego bazą był Puck. Znajdziemy tam liczne pamiątki związane z tą tematyką.
- Park Kulturowy „Osada Łowców Fok” w Rzucewie – miejsce to jest współczesną rekonstrukcją prehistorycznej osady istniejącej na miejscu tysiące lat temu! Zobaczymy tu nie tylko kamienne narzędzia, ale też chociażby budynki typowe dla czasu istnienia osady!
Sprawdź też koniecznie: