Jarosławiec

Lokalizacja i dojazd

Jarosławiec to wieś położona w województwie zachodniopomorskim. Poza oczywistym położeniem nad Morzem Bałtyckim, w swoim sąsiedztwie ma również dwa jeziora: Kopań i Wicko. Dojazd do Jarosławca możliwy jest z pomocą samochodu i autobusu (między innymi połączeń z Warszawy czy Wrocławia. W przypadku kolei — niemożliwym jest dojechanie bezpośrednio do Jarosławca pociągiem. Musimy liczyć się z tym, że najbliższą stacją kolejową przy Jarosławcu jest Darłowo (około 18 kilometrów od miejsca docelowego). W takiej sytuacji możemy dojechać do Darłowa, Sławna lub Słupska i pokonać resztę trasy autobusem PKS.

Jarosławiec — krótka historia

Jarosławiec to miasto, którego tradycje sięgają przynajmniej do XV wieku, a dokładnie 1459 roku. Podobnie jak spora część nadmorskich miejscowości, była to wpierw zwykła wioska rybacka, jednak bardzo popularnym działaniem było tu też zbieranie bursztynu. Dopiero około XIX wieku, Jarosławiec stał się letniskiem, a jego rosnąca popularność sprawiła, że dziś jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całej Polski.

Sprawdź też:

Jarosławiec – atrakcje dla dzieci

Najważniejsze atrakcje — Jarosławiec

  • Jarosławiec-najlepsze miejscowości nad morzem Ranking plaże małe ciche miejscaPlaża w Jarosławcu — jedna z najpopularniejszych atrakcji w całym Jarosławcu. Jest ona bardzo szeroka i piaszczysta a swoim urokiem zdobywa uznanie wielu turystów. Nie sposób nie zauważyć tu wielu miłośników kąpieli — zarówno słonecznych, jak i w morzu! Co najlepsze — wciąż możemy znaleźć tu jej naprawdę niezatłoczone fragmenty, co da wam nieco wytchnienia!
  • Klif w Jarosławcu — być może o tym nie wiecie, lecz właśnie w Jarosławcu znajduje się największy na środkowym wybrzeży klif! Ma on wysokość nawet 24 metrów, a jego długość wynosi około 2 kilometrów! Naprawdę trzeba go zobaczyć na własne oczy!
  • Latarnia morska Jarosławiec — będąc w Jarosławcu, koniecznie musicie zobaczyć wysoką na 33 metry latarnię morską. Znajduje się ona niemalże w samym centrum tej miejscowości, stąd też powinna się stać obowiązkowym punktem waszych spacerów. Jest ona dostępna do zwiedzania.
  • Przystań morska — w Jarosławcu znajdziemy także przystań morską, która została udostępniona do zwiedzania. Możemy podziwiać tu codzienną pracę rybaków oraz obecne tu kolorowe kutry. Przy okazji to świetna okazja na kupienie świeżej ryby prosto od rybaków!
  • Prywatne Muzeum Bursztynu — miejsce to umożliwia każdemu z nas poznanie świata i eksponatów związanych ze “złotem Bałtyku: , jak często zostaje nazywany bursztyn. Nie brakuje tu multimedialnych ekspozycji, ciekawostek i tym podobnych!
  • Całoroczny stok narciarski w Jarosławcu – w Jarosławcu znajdziemy też atrakcje nieoczywiste, tak jak właśnie całoroczny stok narciarski. To idealne miejsce na doskonalenie swoich umiejętności jazdy na nartach czy snowboardzie!
  • Motylarnia w Jarosławcu – motylarnia ta jest doskonałym sposobem na poznanie świata tych kolorowych owadów! Podczas gdy my będziemy zaznajamiać się z ciekawostkami o poszczególnych gatunków motyli… one będą latać nam tuż nad naszymi głowami!
  • Kraina Papug w Jarosławcu – jak łatwo się domyślić, główną rolę grają tu papugi, które podobnie jak w motylarni, latają tu nad naszymi głowami. Warto odwiedzić to miejsce!
  • Park linowy w Jarosławcu – atrakcja doskonała dla aktywnych turystów. Znajdziemy tu tor przeszkód z licznymi atrakcjami dla każdego!
  • Szlaki turystyki pieszej i rowerowej – w okolicy Jarosławca znajdziemy liczne szlaki piesze i rowerowe. Ciężko znaleźć lepszy sposób na poznanie malowniczej okolicy tego miasta!

Jarosławiec – najlepsze atrakcje w okolicy

  • Jezioro Kopań – to całkiem duże jezioro przybrzeżne, położone w okolicy Jarosławca. Stanowi ono doskonały raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych, a w szczególności windsurfingu.
  • Geograficzny Środek Polskiego Wybrzeża w Wiciach – być może nie wiecie, lecz w niewielkich Wiciach znajdziecie geograficzny środek polskiego wybrzeża! Na miejscu znajdziecie kamień symbolizujący ten punkt.
  • Bunkry w Bobolinie – miłośnicy militarnej historii naszego kraju na pewno docenią obecność pozostałości dawnych niemieckich bunkrów z czasów II Wojny Światowej. Należy jednak pamiętać o tym, że do części z nich dostęp jest niemożliwy.
  • Latarnia Morska w Darłówku – będąc w Darłówku, na pewno dojrzycie obecność latarnii morskiej, osiągającej wysokość 22 metrów. Jest ona zlokalizowana przy wejściu do portu i udostępniona do zwiedzania.
  • Aquapark w Darłówku – wizyta w tym miejscu będzie dobrym pomysłem w wypadku ewentualnej niepogody. Na miejscu znajdziemy zjeżdżalnie, basenu i tym podobne, natomiast warto też skorzystać z oferty masaży czy sauny.
  • Most rozsuwany w Darłówku – jak się okazuje, most (w tym przypadku rozsuwany), też może być atrakcją! Wystarczy, że  przepływać tu będzie statek, a most ten rozsunie się!
  • Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – niegdyś dom wielu pomorskich księciów, dziś stanowi obiekt muzealny w Darłowie. Na ekspozycji znajdziemy liczne egzemplarze sztuki ludowej, sakralnej ale i dawne wyposażenie wnętrz!
  • Rynek w Darłowie – darłowski rynek to zdecydowanie punkt warty odwiedzenia. Na miejscu warto szczególnie zobaczyć ratusz pamiętający czasy baroku oraz pomnik-fontannę rybaka.
  • Osada Historyczna w Darłowie – to tutaj znajdziemy wiele ciekawych eksponatów historycznych. Na miejscu czekają na nas między innymi repliki starej broni, przedmioty codziennego użytku czy nawet ozdoby!
  • Jezioro Bukowo – jezioro to stanowić będzie świetną atrakcję dla wędkarzy czy amatorów sportów wodnych. Nie zapominajcie o tym, że możecie skorzystać tu także z rejsów wycieczkowych!
  • Aquapark w Ustce – w hotelu Grand Lubicz znajdziemy nowoczesny aquapark, który na pewno spełni potrzeby wielu miłośników dobrej zabawy. Dostępne tam atrakcje na pewno sprawią, że ewentualna niepogoda wcale nie będzie tak nieciekawa!
  • Latarnia morska w Ustce – latarnia ta została wybudowana pod koniec XIX wieku i ma wysokość około 20 metrów. Została ona udostępniona do zwiedzania.
  • Muzeum Ziemi Usteckiej w Ustce – muzeum to gromadzi przeróżne eksponaty związane z historią Ustki i okolicznych terenów. Warto odwiedzić to miejsce, jeżeli zależy wam na poznaniu miejsca, w którym się znajdujecie!
  • Bunkry w Ustce – po zachodniej stronie portu znajdziemy dawne bunkry, stanowiące niegdyś osłonę niemieckich dział nabrzeżnych. Warto odwiedzić to miejsce, szczególnie jeżeli lubicie klimaty militarne!
  • Muzeum Chleba w Ustce – muzeum to skupia się oczywiście na chlebie. Szczególnie warto zobaczyć tu dawne urządzenia piekarskie!
  • Muzeum Minerałów w Ustce – położone jest ono w okolicy lokalnej promenady. Na miejscu zobaczymy liczne skamieniałości, muszle i nie tylko!
  • Muzeum Figur Woskowych w Ustce – chciałoby się powiedzieć, że to typowa nadmorska atrakcja! Na miejscu znajdziemy figury przeróżnych postaci z historii, filmów i nie tylko!
  • Motylarnia w Ustce – jeżeli chcecie zobaczyć liczne okazy motyli, to ciężko znaleźć lepsze miejsce na dokonanie tego kroku! Na miejscu znajdziemy motyle z całego świata!

Plaża – Jarosławiec