Gdynia
Lokalizacja i dojazd
Gdynia położona jest na północy — zarówno naszego kraju, jak i województwa pomorskiego. Stanowi ona jedną trzecią aglomeracji trójmiejskiej. Dojazd do Gdyni jest niezwykle prosty, co zdecydowanie nie umyka uwadze turystów. Do Gdyni możemy dojechać samochodem (dzięki obwodnicy trójmiejskiej), lecz także autobusami i pociągami PKP.
Gdynia — historia
Gdynia przez większość swojej historii była tylko wsią rybacką, jednak w 1926 roku uzyskała prawa miejskie. Jej szybka rozbudowa podyktowana była chęcią budowy portu, z którego mogłaby korzystać Polska. Wraz z odzyskaniem niepodległości i rozwojem tego miasta, dziś jest ona prężnie działającym systemem… jednak także kapitalnym miejscem na odwiedzenie jej w celach czysto wypoczynkowych!
Najważniejsze atrakcje w Gdyni
- ORP “Błyskawica” – prawdopodobnie najbardziej znany niszczyciel położony nad morzem, a dokładnie przy Molo Południowym. Niegdyś używany był on w działaniach wojennych, lecz dziś znajduje się on przy gdyńskim nabrzeżu i służy jak muzeum. Koniecznie musicie zobaczyć całą tę konstrukcję, jak i jej zakamarki!
- Dar Pomorza – to kolejne pływające muzeum, zlokalizowane także przy Molo Południowym. Żaglowiec ten powstał na początku XX wieku i służył wpierw jako jednostka szkolna. Dziś jego rola jest jednak całkowicie inna, gdyż została ona udostępniona do zwiedzania.
- Akwarium Gdyńskie — stosunkowo niedaleko od Błyskawicy znajdziemy Akwarium Morskie, dobrze znane każdemu turyście. Mieszka tam ponad 1500 zwierząt wodnych reprezentujących aż 250 gatunków ryb płazów, gadów i nie tylko! Rzadko kiedy można zobaczyć tak wiele wodnego świata!
- Infobox — Infobox to nic innego jak kompleks powstały w centrum Gdyni poświęcony temu miastu. Koniecznie musicie obejrzeć tu świetnie makietę miasta oraz taras widokowy na ostatnim piętrze Infoboxu – 22 metry nad ziemią. Zobaczycie stąd nie tylko Skwer Kościuszki, ale też sporą część panoramy Gdyni i Zatoki Gdańskiej!
- Kolejka na Kamienną Górę — miłośnicy pięknych widoków koniecznie muszą też wejść na Kamienną Górę, wzniesienie w centralnej części miasta. Opcjonalnie, możecie wjechać na nie kolejką. Co najlepsze — jest to całkowicie darmowe!
- Muzeum Emigracji — jedno z najciekawszych muzeów w Gdyni. Porusza niezwykle trudną tematykę i historię emigracji Polaków, szukających nowego życia w innych krajach. Multimedialna wystawa obecna na miejscu naprawdę zapada w pamięć!
- Skwer Kościuszki i Molo Południowe – najbardziej znana turystom i zarazem wręcz reprezentatywna część miasta. Spacer tutaj powinien być obowiązkowym punktem każdej wyprawy do Gdyni.
- Muzeum Marynarki Wojennej – to raczej miejsce dla miłośników militariów. Na miejscu można zobaczyć eksponaty takie jak uzbrojenie okrętów, baterie dział, samoloty i nie tylko!
- Muzeum Miasta Gdyni – na miejscu znajdziemy zbiory dokumentujące historię miasta i jego nieuniknionego powiązania z morzem. Nie brakuje jednak tutaj także niezwykle ciekawych wystaw czasowych niekoniecznie związanych z Gdynią.
- Orłowo – Orłowo to jedna z najpiękniejszych dzielnic całej Gdyni. Jego najważniejszymi punktami są molo spacerowe, piękna plaża i obecność przepięknych klifów!
- Centrum Nauki Experyment – to centrum nauki doskonale łączy w sobie zabawę z nauką. Nie brakuje tu stanowisk przybliżających zjawiska fizyki, chemii, biologii i nie tylko!
- Adventure Park Kolibki – to miejsce doskonałe dla tych z was, którzy pragną aktywnie spędzić swój czas. Znajdziemy tu między innymi park linowy, pole do gry w paintballa, tor do quadów i masę innych opcji na przygodę!
- Park trampolin JUMPCITY – w Gdyni znajdziemy też park trampolin spod szyldu JUMPCITY. Można tu poskakać na trampolinach, pograć w zbijaka czy koszykówkę!
- Centrum U7 Gdynia – doskonała rozrywka dla rodzin z dziećmi. Zagramy tu w bowling, darty i bilard.
Sprawdź też ten artykuł:
Gdynia – najlepsze atrakcje dla dzieci
Najciekawsze atrakcje w okolicy – Gdynia
- Molo w Sopocie – to najdłuższe w Polsce molo, mające aż 515,5 metra, z czego 458 m stanowi część położona na wodach zatoki. To punkt obowiązkowy do odwiedzenia w Sopocie, jednak pamiętajcie, że wejście na nie w sezonie jest płatny!
- ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie – popularny “monciak” to główna i zarazem reprezentacyjna ulica miasta, służąca też jako deptak. Nie brakuje tu licznych sklepów czy restauracji.
- Latarnia Morska w Sopocie – położona w pobliżu mola i skweru latarnia może nie zwracać na siebie tak uwagi, jak w porównaniu z mniejszymi miejscowościami, jednak nadal warto do niech zajrzeć. Powód jest jeden – z jej szczytu rozpościera się naprawdę piękny widok na okolicę!
- Opera Leśna w Sopocie – miejsce wielu spektakli i wydarzeń kulturalnych w Sopocie. Zwiedzanie opery w sezonie jest płatne.
- Aquapark w Sopocie – doskonałe miejsce do spędzenia czasu w przypadku niepogody. Znajdziemy tu liczne zjeżdzalnie, baseny i nie tylko!
- Stare i Główne Miasto w Gdańsku – to jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc w Gdańsku. Koniecznie zobaczcie tam ulicę Długą, Długi Targ, Ratusz czy Fontannę Neptuna!
- Długie Pobrzeże w Gdańsku – to miejsce znane z pocztówek, jest świetnym punktem na spacery. Znajdziemy to między innymi legendarny Żuraw nad Motławą!
- Park w Gdańsku Oliwie – świetne miejsce na spacery, niezależnie w jakim gronie. Nie brakuje tu pięknych alejek pełnych wiekowych drzew, ale i innych atrakcji, takich jak palmiarnia czy ogród botaniczny.
- ZOO w Gdańsku Oliwie – to prawdopodobnie najbardziej znany w Polsce ogród zoologiczny. Nie brakuje tu ciekawych gatunków zwierząt (około 190 różnych gatunków), których być może nigdy nie widzieliście!
- Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Dawnej – obowiązkowy punkt każdej wyprawy do Gdańska. Znajdziemy tu liczne zbiory malarstwa (w tym “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga) i ceramiki
- Westerplatte – miejsce-symbol w Gdańsku, gdyż to tutaj padły pierwsze strzały II wojny światowej. Na miejscu znajdziemy ogromny monument, którego nie wypada nie odwiedzić.
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – muzeum to może pochwalić się naprawdę gigantyczną ekspozycją, której zwiedzenie powinno zając nam przynajmniej 3 godziny. Dowiemy się tu niemalże wszystkiego o największym konflikcie w historii ludzkości.
- Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – zlokalizowane na terenie nieistniejącej już Stoczni Gdańskiej, dokumentuje historię ruchów opozycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Naturalnie największą uwagę poświęcono tu NSZZ “Solidarność”.
- Muzeum Bursztynu Oddział Muzeum Gdańska – to prawdopodobnie największe i najciekawsze polskie muzeum traktujące o bursztynie. Zobaczymy tu ogromną ilość ciekawych eksponatów związanych ze “złotem północy”
- Ośrodek Kultury Morskiej Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – to niezwykle nowoczesne i zarazem interaktywne muzeum opowiadające o kulturze morskiej i nie tylko. Dowiemy się tu o tym, jak to możliwe że statki mogą płynąć, czy też poznamy specyfikę pracy w porcie.
- Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku – kolejna gratka dla miłośników sztuki. Wewnątrz tego muzeum znajdziemy liczne dzieła artystów dwudziestowiecznych – w tym grafiki, malarstwo, czy rzeźby!
- Dom Uphagena w Gdańsku – na miejscu znajdziemy odtworzone pomieszczenia prawdziwego domu kupieckiego. To niezwykle ciekawe miejsce!
- Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – jeżeli interesuje was marynarka, to ciężko o lepsze miejsce na poznanie jej historii. Znajdziemy tu przeróżne przedmioty z przestrzeni wielu wieków, niezbędne w poruszaniu się po akwenach wodnych.
- Centrum Hewelianum w Gdańsku – to niezwykle ciekawe centrum nauki, zlokalizowane w podziemiach dawnych fortyfikacji. Nie brak tu przestrzeni do ciekawych eksperymentów dla dzieci i dorosłych!
- Taras widokowy Olivia Star w Gdańsku – w zlokalizowanym w Gdańsku Oliwie biurowcu znajdziemy udostępniony dla turystów taras widokowy. Możemy zobaczyć tu panoramę obejmującą Gdańsk, Gdynię czy nawet… Mierzeję Helską!
- Aquapark w Redzie – to jeden z najciekawszych aquaparków w okolicy. Znajdziemy tu liczne zjeżdżalnie (w tym jedną zakończoną tunelem z rekinami), rwącą rzekę i nie tylko!
- Cypel Rewski w Rewie – to kilometrowej długości piaszczysty wał rozpoczynający się w Rewie, ciągnący się w głąb wód Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Idealne miejsce na spacer.
- Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku – muzeum to mieści się niedaleko lokalnego rynku. Znajdziemy tam eksponaty obejmujące m.in historię miasta i regionu.
- Dom Rybaka we Władysławowie – Dom Rybaka to siedziba urzędu miasta, ale nie tylko! Znajdziemy tu też całoroczny punkt widokowy i dwie ekspozycje – Muzeum Iluzji i Muzeum Motyli!
- Hallerówka we Władysławowie – oficjalnie miejsce to nazywa się Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy, jednak potocznie nazywana jest Hallerówką. Znajdziemy tu liczne pamiątki po generale Hallerze i nie tylko!
- Port rybacki Władysławowo – nabrzeże portowe to idealne miejsce na spacery. Warto też tu zobaczyć mural opowiadający o historii Władysławowa!
- Lunapark we Władysławowie – zlokalizowany w centrum Władysławowa, blisko Domu Rybaka. Możemy tu skorzystać z diabelskiego młyna i nie tylko!
- Park Kulturowy „Osada Łowców Fok” w Rzucewie – miejsce to jest rekonstrukcją prehistorycznej osady, istniejącą na miejscu w okolicach V-II wieku p.n.e. To naprawdę ciekawy projekt, szczególnie dla rodzin z dziećmi!
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu – muzeum to opowiada o historii rybołówstwa nad Zatoką Gdańską. Swoje miejsce znalazła tu także ekspozycja sprzętu niezbędnego sprzętu rybaków i… sztuka na temat morza!
- Fokarium w Helu – prawdopodobnie najbardziej znana atrakcja całego miasta. Warto tu zajrzeć, szczególnie na czas karmienia fok szarych!
- Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu – główna ekspozycja tego muzeum jest naprawdę ciekawa. Na szczególną uwagę zasługują dawne stanowiska artyleryjne i skansen.
- Latarnia Morska w Helu – ta charakterystyczna czerwona ośmioboczna wieża o wysokości 40 metrów jest w sezonie otwarta do zwiedzania. Zaufajcie nam – widok z jej szczytu jest naprawdę niesamowity!