Darłowo
Lokalizacja i dojazd
Darłowo to nadmorska miejscowość leżąca w województwie zachodniopomorskim, a dokładnie w powiecie sławieńskim, stanowiąc jego największe miasto. Dojazd do Darłowa jest niezwykle prosty, niezależnie od tego, z której strony naszego kraju będziemy chcieli się dostać. Biorąc pod uwagę dojazd samochodem, warto kierować się na DK37, DK6 lub DW203 i DW205. W przypadku trasy z Trójmiasta do Darłowa zajmie nam ona około 2,5 – 3 godzin.
Krótka historia
Darłowo może pochwalić się niezwykle ciekawą historią, zwłaszcza że sięga ona przynajmniej do XI wieku, kiedy stała tu osada rybacka. W 1271 roku nadano mu prawa miejskie, a wraz z rozpoczęciem panowania Bogusława V, uległo ono bardzo szybkiemu rozwojowi. Śledząc historię miasta, kolejnym ważnym punktem na osi czasu Darłowa jest II wojna światowa, kiedy nazistowskie Niemcy testowali tu swoje działa, w tym działo Gustaw, jedno z dwóch największych tego typu konstrukcji w historii! Dziś Darłowo to nie tylko piękna miejscowość wypoczynkowa, ale i miejsce nadal wierne swoim korzeniom morskim.
Co warto zwiedzić?
Będąc w Darłowie, koniecznie warto odwiedzić kilka najważniejszych atrakcji, stanowiących dumę tego miasta. Na szczególną uwagę zasługują tu:
- Zamek Książąt Pomorskich — zbudowany w XV wieku, stanowił dom dla postaci takich jak wspomniany wcześniej Bogusław V. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana atrakcja Darłowa.
- Port i latarnia morska w Darłowie — mówimy Darłowo, myślimy o jego morskich korzeniach. Właśnie dlatego koniecznie warto odwiedzić tu port oraz pobliską latarnię morską (osiągającą wysokość aż 22 metrów), tak aby jeszcze lepiej poczuć tę nadmorską miejscowość!
- Park linowy Darłowo — atrakcja doskonała dla dzieci i rodziców szukających okazji na sprawdzenie swoich umiejętności i zwinności.
- Aquapark Darłowo — W przypadku niepogody, warto wziąć pod uwagę odwiedzenie lokalnego aquaparku, w którym nie brakuje ciekawych zjeżdżalni, basenów czy jacuzzi dla rodziców, umożliwiających prawdziwe zrelaksowanie się.
Darłowo – najciekawsze atrakcje w okolicy
- Aleja lipowa w Mielenku – to jeden z charakterystycznych elementów tej niewielkiej miejscowości. Ustawiony tu szpaler starych lip poprowadzi nas aż do Mielna!
- Jezioro Bukowo – to nie lada atrakcja dla wędkarzy, lecz nie tylko! Swoją przestrzeń znajdą tu też miłośnicy sportów wodnych!
- Jezioro Kopań – to całkiem duże jezioro przybrzeżne położone w naprawdę malowniczym miejscu! Podobnie jak na jeziorze Bukowo, roi się tu od wędkarzy oraz fanów wodnego szaleństwa!
- Geograficzny Środek Polskiego Wybrzeża w Wiciach – miejsce to wyznaczone jest przez pamiątkowy kamień. Zdjęcie pod nim może być naprawdę ciekawą pamiątką!
- Latarnia morska w Jarosławcu – ta charakterystyczna konstrukcja ma wysokość aż 33 metrów. W sezonie jest ona udostępniona do zwiedzania.
- Aquapark w Jarosławcu – doskonała alternatywa dla tradycyjnego plażowania. Nie brakuje tu ciekawych atrakcji: baseny, zjeżdżalnie i wiele innych miejsc do zabawy czeka na was!
- Muzeum bursztynu w Jarosławcu – to niezwykle ciekawe miejsce, prezentujące wszystko, co chcieliśmy wiedzieć o bursztynie! Dowiemy się tu jak powstaje “złoto północy”, jak się je wydobywa i nie tylko!
- Całoroczny stok narciarski w Jarosławcu – turyści często nie zdają sobie sprawy z tego, że Jarosławiec może pochwalić się całorocznym stokiem narciarskim! Ciężko o lepsze miejsce do trenowania jazdy na nartach czy snowboardzie!
- Motylarnia w Jarosławcu – poznajcie, jak wygląda świat tych pięknych kolorowych owadów! Latają tu one swobodnie po całym pomieszczeniu, a wy możecie podziwiać ich piękno!
- Kraina Papug w Jarosławcu – nie brakuje tu pięknych, egotycznych papug, fruwających swobodnie niczym jak na wolności. To też świetna okazja na poznanie kilku faktów dotyczących ich życia!
- Latarnia morska w Ustce – konstrukcja ta ma około 20 metrów wysokości, stąd też nie trudno o piękne widoki z jej szczytu! Jest ona otwarta do zwiedzania.
- Muzeum Ziemi Usteckiej w Ustce – placówka ta gromadzi eksponaty związane z historią Ustki i okolicy. Wizyta obowiązkowa!
- Bunkry w Ustce – to jedna z najbardziej znanych atrakcji ustki, zlokalizowana po zachodniej stronie portu. Za czasów swojej świetności, stanowiły one osłonę niemieckich dział nadbrzeżnych.
- Aquapark w Ustce – jeżeli znudzi was plaża lub pogoda na zewnątrz nie umożliwi wam swobodnego plażowania, warto tu zajrzeć! Aquapark ten zlokalizowany jest w kompleksie hotelowym Grand Lubicz.
- Muzeum Chleba w Ustce – muzeum to prezentuje w dużej mierze dawne urządzenia niezbędne do wypieku chleba. Bardzo ciekawa ekspozycja dla każdego!
- Muzeum Figur Woskowych w Ustce – myślimy, że domyślacie się co czeka na was na miejscu! Będą to figury znanych postaci historycznych, filmowych i nie tylko, wykonane w skali 1:1!
- Jezioro Jamno – to wręcz podręcznikowy przykład jeziora przybrzeżnego. Idealne dla wędkarzy, miłośników sportu wodnego czy tych was, chcących udać się w rejs!
- Pomniki w Mielnie – Mielno może pochwalić się kilkoma ciekawymi pomnikami! Koniecznie zobaczcie pomnik morsa, pomnik jelenia i pomnik lotników!
- Wesołe miasteczko w Mielnie – wbrew pozorom nie jest to atrakcja wyłącznie dla dzieci! Dlaczego? Otóż powód jest prosty – poza karuzelami czy samochodzikami znajdziemy tu też bardziej ekstremalne opcje!
- Góra Chełmska w Koszalinie – dobrze znane miejsce w Koszalinie. W kompleksie tym znajdziemy wieżę widokową oraz Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej!
- Wioska Indiańska w Koszalinie – to atrakcja głównie dla dzieci. Może tu odwiedzić indiańskie obozowisko i zaznajomić się z kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej!
- Aquapark w Koszalinie – miejsce idealne na wypadku niepogody. Znajdziemy tu wiele atrakcji – baseny wewnętrzne i zewnętrzne, zjeżdżalnie, jacuzzi, sauny i wiele więcej!
- Muzeum w Koszalinie – to świetne muzeum regionalne, w którym stworzono ekspozycję związaną z historią Koszalina i okolic. Tuż obok muzeum znajdziemy też miniaturowy skansen.
Sprawdź też: