Czołpino

Lokalizacja i dojazd

Czołpino to niewielka osada w województwie pomorskim, leżąca na Wybrzeżu Słowińskim w gminie Smołdzino, pomiędzy Ustką a Łebą. Zlokalizowane jest na wschód od jeziora Łebsko. Dojazd na miejsce możliwy jest z pomocą samochodu oraz autobusu. Na tą chwilę niemożliwym jest dojechanie bezpośrednio do Czołpina przy pomocy pociągu PKP.

Czołpino — krótka historia

Pierwsze wzmianki o Czołpinie pochodzą już z XIII wieku, kiedy pojawili się tu pierwsi osadnicy. Życie tam było bardzo spokojne, a wieśczołpino latarnia ranking najlepszych miejscowości nadmorskich wpierw należała do rodu Gryfitów, a następnie Brandenburczyków. W wyniku I rozbioru Polski, wieś została utracona na rzecz Prusów. Powrót do granic polskich nastąpił dopiero po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku. Dziś Czołpino stanowi bardzo ciekawą alternatywę do popularnych miejscowości nadmorskich.

Najważniejsze atrakcje — Czołpino

  • Plaża w Czołpinie — lokalna plaża jest idealna dla tych, którzy kochają spokój. Raczej nie jest ona zatłoczona, jednak nie oznacza to tego, że jest ona pusta! Co najlepsze, na ta piękną plażę prowadzi leśna droga.
  • Latarnia Morska w Czołpinie — bez wątpliwości najbardziej znaną atrakcją Czołpina jest latarnia morska, stojąca na wydmie o wysokości 56 m n.p.m. Ma ona wysokość 25 metrów i dzięki temu góruje nad całą miejscowością. Dziś możemy ją odwiedzić, wejść na jej szczyt i podziwiać widoki tam obecne!
  • Wydma Czołpińska — na terenie Czołpina, a zarazem Słowińskiego Parku Narodowego znaleźć można Wydmę Czołpińską.  Prowadzi do niej aż 2-kilometrowa trasa przez drogę leśną, jednak nie należy ona do tych najtrudniejszych.
  • Dom Latarnika — skoro wspomnieliśmy już o obecności latarni morskiej, to nie może się obejść również bez wzmianki o Domu Latarnika. Znajdziemy go około 1 km od podnóża latarni i niegdyś były one miejscem zamieszkania latarników, którzy codziennie przemierzali trasę stąd do latarni, celem podtrzymywania blasku latarni.

Czołpino – atrakcje w okolicy

  • Wydmy w Łebie — od Czołpina niewiele do Łeby, a skoro mowa o Łebie, to koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy ruchome wydmy! Znajdują się one na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i powinny być waszym obowiązkowym punktem wycieczki!
  • Park Dinozaurów Łeba Park — w Łebie nie brakuje też atrakcji dla rodzin z dziećmi. Łeba Park to miejsce gdzie znajdziemy nie tylko modele dinozaurów zamieszkujących  niegdyś naszą planetę, ale też inne atrakcje, takie jak kolejki górskie i nie tylko!
  • Muzeum Figur Woskowych w Łebie — to stosunkowo nowa atrakcja, gdyż otworzono ją dopiero w 2019 roku, jednak już teraz cieszy się ona wielką popularnością! Nie zawsze przecież można zobaczyć w jednym miejscu postaci takie jak Adele, Jaś Fasola czy Harry Potter!
  • Muzeum Motyli w Łebie — Muzeum Motyli w Łebie gromadzi w swoich zbiorach ponad 100 gatunków tych niezwykłych owadów. To jednak nie wszystko, gdyż na miejscu będziemy mogli podziwiać ciekawe egzemplarze chociażby chrząszczy czy straszyków!
  • Power Park w Łebie — Power Park to miejsce położone na na obrzeżach Łeby, będące ciekawym parkiem rozrywki. Na miejscu znajdziemy między innymi 4 trasy w parku linowym, tor gokartowy, tor quadowy, miejsce do skoku wahadłowego czy możliwość gry w paintballa!
  • Wieża widokowa w Orzechowie – w pobliskim Orzechowie znajdziemy wysoką na 48 metrów wieżę widokową. Zbudowana w 2006 roku konstrukcja, może pochwalić się naprawdę pięknym widokiem ze szczytu, na który prowadzi aż 240 schodów!
  • Jezioro Gardno — niedaleko od Czołpina znajdziemy też Jezioro Gardno – jedno z największych jezior przybrzeżnych w całym kraju. Jeżeli bliskie są wam wędkarstwo, windsurfing czy kitesurfing – trafiliście idealnie!
  • Sea Park Sarbsk – położony we wsi Sarbsk, około 10 kilometrów od Łeby. To pierwszy w Polsce park poświęcony marynistyce, zwierzętom morskim oraz szeroko pojętej kulturze i historii dziejów Pomorza. Warto odwiedzić to miejsce!
  • Latarnia Morska w Ustce — w Ustce znajdziemy latarnię morską, która niegdyś wskazywała drogę ludziom morza, a dziś została udostępniona do zwiedzania. Co ciekawe, jej konstrukcja pozostała w niezmiennym stanie od końca XIX wieku!
  • Bunkry w Ustce — miłośnicy historii na pewno docenią obecność bunkrów, które są rozsiane po całej Ustce. Na szczególną uwagę zasługuje bateria Bluchera, składająca się z czterech dział o kalibrze 105 mm!
  • Muzeum Ziemi Usteckiej — Muzeum Ziemi Usteckiej to miejsce idealne, gdy chcecie poznać nieco więcej historii Ustki na przestrzeni lat,  Na miejscu znajdziecie przeróżne eksponaty i fotografie traktujące o Ustce.

Sprawdź też:

Ustka gdzie z dzieckiem? Najlepsze atrakcje!

Plaża — Czołpino