Chałupy

Lokalizacja i dojazd

plaża Chałupy opinie najlepsze nad Bałtykiem plaże miejscowościChałupy to niewielka, lecz niezwykle popularna miejscowość położona na Półwyspie Helskim. Najłatwiej dojechać do niej kierując się wprost na Półwysep Helski. Dojeżdżając do Władysławowa, od Chałup będących celem naszej wyprawy — dzieli nas zaledwie 8 kilometrów. Wystarczy kontynuować swoją trasę główną trasę prowadzącą przez całą mierzeję i w końcu dojedziecie na miejsce!

Chałupy — historia

Chałupy były wpierw tylko i wyłącznie wsią rybacką, jednak wraz z powstałą linią kolejową prowadzącą przez długość całego Półwyspu Helskiego w 1922 roku, zaczęły one zyskiwać na wadze. Z roku na rok, stawały się one coraz popularniejszym miejscem i dziś są one jedną z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich w całym kraju.

Atrakcje w Chałupach

Chałupy windsurfing plaże atrakcje miejscowość opinie

  • Sporty wodne Chałupy — nie jest niespodzianką to, że dziś Chałupy stanowią wręcz idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych, takich jak windsurfing lub kitesurfing. obecna tu Zatoka Pucka tylko zachęca do spróbowania swoich sił (lub sprawdzenia umiejętności) “na desce”. Jeżeli nie macie swojego sprzętu, nie martwcie się — nie brakuje tu wypożyczalni i szkół nauki tych sportów.
  • Plaża w Chałupach — jeżeli nie lubicie sportów wodnych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawitać na lokalną plażę. Kąpiele w morzu czy opalanie na piasku są tu świetną możliwością, szczególnie gdy mówimy o strzeżonych kąpieliskach na miejscu. Rozrywka doskonała dla całych rodzin.
  • Przystań w Chałupach — miłośnicy rejsów i relaksu nad wodą, na pewno docenią fakt tego, że w Chałupach znajdziemy także małą przystań. Obecna tu przystań pozwala nie tylko zacumowanie, ale i wypożyczenie wybranej przez nad jednostki wodnej umożliwiającej pływanie po zatoce. Natomiast jeżeli chcecie tu po prostu miło spędzić czas, to koniecznie warto wziąć pod uwagę skorzystanie z baru i tarasu obecnego ma miejscu!

Chałupy – najciekawsze atrakcje w okolicy

  • Dom Rybaka we Władysławowie – miejsce to jest obowiązkowym punktem wizyty we “Władku”. Znajdziemy tu całoroczny punkt widokowy zlokalizowany na wieży tego budynku oraz dwie ekspozycje – Muzeum Motyli oraz Muzeum Iluzji!
  • Hallerówka we Władysławowie – Hallerówka to nieoficjalna nazwa Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Jego Żołnierzy. Muzeum to zlokalizowane jest w starej willi, gdzie swój czas spędzał generał, a na miejscu znajdziemy liczne pamiątki po tej postaci.
  • Port rybacki we Władysławowie – miejsce to jest doskonałe na spacery po nabrzeżu. Warto też zobaczyć tu mural prezentujące najważniejsze momenty historii Władysławowa!
  • Lunapark Sowiński we Władysławowie – znajdziemy go niedaleko wspomnianego wcześniej Domu Rybaka. Oprócz klasycznego diabelskiego młynu, znajdziemy tu też inne, bardziej ekstremalne atrakcje!
  • Ocean Park we Władysławowie – to kolejny ciekawy park rozrywki, gdzie znajdziemy sporej wielkości figury zwierząt morskich. Świetne miejsce dla dzieci i nie tylko!
  • Sporty wodne w Kuźnicy – jak na całym Półwyspie Helskim, tak i w Kuźnicy panują świetne znajdziemy dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Nie brakuje tu też szkółek i wypożyczalni sprzętu do windsurfingu czy kitesurfingu!
  • Rybitwia Mielizna w Kuźnicy – atrakcja ta to nic innego jak piaszczysty wał ciągnący się pomiędzy Mierzeją Helską a Rewą. Gdyby nie został on przekopany w pewnym miejscu, możliwe byłoby pokonanie odcinka z Kuźnicy do Rewy… pieszo!
  • Muzeum pod Strzechą w Jastarni – to niezwykle ciekawa prywatna ekspozycja, gdzie znajdziemy głównie stary sprzęt służący do pracy rybaków. W tym samym budynku działa także warsztat szkutniczy!
  • Chata rybacka w Jastarni – chata ta została zbudowana głównie z części rozbitych drewnianych statków. Wewnątrz niej znajdziemy małe muzeum o tematyce rybackiej.
  • Latarnia morska w Jastarni – to najniższy taki obiekt na całym polskim wybrzeżu, mający zaledwie 17 metrów. Niestety, nie jest ona udostępniona do zwiedzania.
  • Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej w Jastarni – skansen ten obejmuje głównie schrony bojowe Ośrodka Oporu Jastarnia. Warto odwiedzić to miejsce, nawet jeżeli nie uznajecie się za miłośników militariów.
  • Międzymorze w Juracie – to nic innego jak tradycyjny deptak. Tutaj ma on 600 metrów i rozciąga się pomiędzy zatoką a wodami Bałtyku!
  • Sporty wodne w Juracie – nietrudno się domyślić, że w Juracie również panują świetne warunki do windsurfingu i kitesurfingu! Być może zechcecie spróbować swoich sił w tych dyscyplinach?
  • Wieża widokowa w Juracie – szukacie pięknych widoków? Nie szukajcie dalej, tylko odwiedźcie punkt obserwacyjny na wieży widokowej!
  • Fokarium w Helu – prawdopodobnie najbardziej znana atrakcja całego Helu. Fokarium pełni funkcję placówki badawczo-hodowlanej dla fok szarych, jednak my sami możemy odwiedzić to miejsce i zachwycić się tymi stworzeniami!
  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Helu – muzeum to znajduje się w budynku zabytkowego kościoła. Na ekspozycji, jak można się domyślić, znajdziemy wiele eksponatów powiązanych z historią rybołówstwa w okolicach Zatoki Gdańskiej i nie tylko!
  • Dom Morświna w Helu – to niewielka, lecz niezwykle ciekawa placówka muzealna. Na miejscu dowiecie się znacznie więcej o morświnach – zagrożonym gatunku zwierzęcia.
  • Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu – główna ekspozycja tego miejsca obejmuje głównie obiekty stanowisk artyleryjskich służących do obrony wybrzeża w 1939 roku. Znajdziemy tu także skansen, strzelnicę i nie tylko!
  • Latarnia Morska w Helu – to niezwykle charakterystyczna budowla – czerwona ośmioboczna wieża o wysokości około 40 metrów. Latarnia ta jest otwarta dla zwiedzających, więc możecie tu podziwiać piękne widoki na Hel i nie tylko!
  • Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze –to nic innego jak najbardziej na północ wysunięty kraniec naszego kraju. Miejsce to jest wyznaczone przez pamiątkowy obelisk.
  • Latarnia morska na Rozewiubez wątpienia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych latarni na wybrzeżu Bałtyku. Oprócz samej latarni, która jest otwarta dla zwiedzających, znajdziemy tu też niewielkie Muzeum Latarnictwa.
  • Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku – ciężko o znalezienie lepszego miejsca na dowiedzenie się nieco więcej o Pucku jak Muzeum Ziemi Puckiej! Znajdziemy tu ciekawe zbiory, pokazujące historię miasta i regionu.
  • Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku – być może o tym nie wiecie, lecz przed wojną, Puck był siedzibą dywizjonu lotnictwa morskiego. Na miejscu znajdziemy liczne pamiątki po działalności tego miejsca
  • Labirynt w polu kukurydzy w Swarzewie – w leżącym tuż przez wjazdem na Półwysep Helski Swarzewie, znajdziemy labirynt wycięty w polu kukurydzy o powierzchni kilku hektarów. Wydostanie się z niego wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać!

Sprawdź również:
Półwysep Helski – atrakcje dla dzieci

Plaża – Chałupy